Skocz do zawartości

Czy trzeba być rolnikiem, aby wybudować dom w zabudowie siedliskowej?


Recommended Posts

bardzo proszę o przedstawienie przez eksperta podstawy prawnej na podstawie której twierdzi że aby być uznznym za rolnika wystarczy posiadać powyżej 1 ha i mieć wykształcenie. Tak się składa że jestem posiadaczem gruntów rolnych o pow. 1,43 ha i posiadam wykształcenie wyższe i właśnie odmówiono mi wydania warunków zabudowy zagrodowej z uwagi na fakt że nie jestem rolnikiem. Zażądano ode mnie dowodów w postaci numeru ubezpieczenia KRUS oraz zaświadczenia że pracowałem na gospodarstwie od 5 lat. Niestety ustawy które aktualnie przegladam ( ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawa o ustroju rolnym) wprawdzie nic nie mówią o numerze KRUS , ale mówią o konieczności 5 letniej praktyki w gospodarstwie ( choć nie jest uściślone czy obowiązek posiadania wykształcenia teoretycznego i praktyki są wymagane wspólnie czy też wymóg dotyczy przynajmniej jednego z nich) , oraz o wielkości gospodarstwa na poziomie średniej dla danej gminy , która na ogół znacznie przekracza 1 ha.
Z góry dziękuję za rzetelną odpowiedź w tej kwestii popartą artykułami właściwych ustaw.
Link do komentarza
Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego jasno określa, kto w rozumieniu praw jest rolnikiem indywidualnym (w tym przypadku wystarczy odpowiednie wykształcenie), ale również warunek zamieszkiwania na terenie gminy na której znajduje się nieruchomość rolna jak i osobistego prowadzenia gospodarstwa.

W kwestii minimalnej powierzchni przyjmowanej jako średnia dla danej gminy, wymóg ten dotyczy zabudowy nie spełniającej warunków dostępu do drogi i mediów.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Robert
Rozumiem, ze jesli posiadam wyzsze wyksztalcenie (nie rolnicze) i zamieszkuje na terenie gminy w ktorej lezy gospodarstwo rolne (ok.1,5ha) ktore chce nabyc to z mocy ustawy zostane rolnikiem indywidualnym?Mowiac inaczej, czy moge kupic takie gospodarstwo bez udzialu ANR i czy moge bez pozwolenia rozbudowac istniejacy tam budynek mieszkalno-inwentarski?
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Gość Marysia
Czyli jeżeli nie mam wykształcenia wyższego rolniczego, lub jeśli chcę kupić działkę mniejszą niż 1ha(w ofercie jest zaznaczona jako rolna), to i tak nic na niej nie postawię bez przekwalifikowania jej na rolną??
Link do komentarza
Cytat

Czyli jeżeli nie mam wykształcenia wyższego rolniczego, lub jeśli chcę kupić działkę mniejszą niż 1ha(w ofercie jest zaznaczona jako rolna), to i tak nic na niej nie postawię bez przekwalifikowania jej na rolną??


Do uzyskania statusu rolnika nie trzeba mieć wykształcenia wyższego rolniczego tylko przynajmniej średnie lub odpowiednie przygotowanie rolnicze.

W kwestii możliwości budowy zależy to przede wszystkim od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, klasy gruntu , lokalizacji (na terenach miast gruntów nie trzeba odralniać). O możliwościach zabudowy konkretnej działki najlepiej zasięgnąć informacji w urzędzie gminy.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
Gość shadow
Witam.Chce nabyc grunt rolny zeby zostac rolnikiem mam ukonczona zawodowke ogrodnicza,i jezeli nabede grunt powyzej 1ha mam zamiar go zalesic i chodowac konia krowe kozy i kury.czy w tym przypadku mam szanse zeby zostac rolnikiem i zabudowac dzialke zabudowa wg prawa zagospodarowania ale jako rolnik?Zadnej innej ziemi nie posiadam ani nie pracowalam w gospodarstwie.Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 10 lata temu...
Gość Aniasw
Dzień dobry. Planuję zakup działki 0.5 ha. Sprzedający przedstawił decyzję o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego w projektowanej zabudowie zagrodowej. Dużo o tym czytam i nasuwa mi się wiele pytań : -czy nie będąc rolnikiem będę miała problem z wybudowanie domu, oddzielnego garażu? -czy warunki przedstawione w decyzji dotyczące wymogów domku podlegają zmianie i ewentualnie na jakiej podstawie można tego dokonać? -czy brak mediów na działce (kanaliza i woda po drugiej stronie ulicy, brak pradu) dają powód do zastanowienia jeżeli chodzi o kupno działki? -jaki profesjonalista może mi pomóc z wątpliwościami, gdzie go szukać i ewentualnie jaki może być koszt prowadzenia doradztwa? Z góry dziękuję za wszelkie informacje. Z poważaniem, Anna
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
  • 7 miesiące temu...
Witam, A co jeżeli nie-rolnik wystąpi o pozwolenie na budowę domu w terenie zabudowy zagrodowej ale zabudowę ma użytkować inna osoba będąca rolnikiem? Który przepis zabrania nie-rolnikowi wystąpić i uzyskać pozwolenie jeśli chce wybudować gospodarstwo rolne dla kogoś?
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Gość Patryk45
Witam. Dostałem warunki zabudowy na budowę domu na działce zagrodowej . Działkę otrzymałem w formie darowizny od rodziców ,którzy prowadzili niewielkie gospodarstwo w prowadzeniu którego także uczestniczyłem i jestem już właścicielem gruntu ponad 20 lat, opłacałem składki KRUS i użytkowałem te ziemie pomimo że mieszkam teraz w mieście . t zastanawiam się teraz , czy Starostwo wyda mi pozwolenie na budowę. Czy warunki zabudowy są gwarantem, że dostanę pozwolenie na budowę?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Patryk 45
Dzięki za odpowiedź.Tylko że ja jestem właścicielem ziemi rolnej, kiedyś byłem rolnikiem, ale musiałem przenieść się do innej gminy,ale ziemię nadal mam, lecz już mniej jak 1 ha. I chcę zbudować dom w gminie gdzie wcześniej mieszkałem
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Witam :) Mam pytanie. Posiadam działkę z możliwością zabudowy siedliskowej. Nie jestem rolnikiem ale działkę tę dzierżawi ode mnie znajomy rolnik. Czy On może na mojej działce wybudować pomieszczenia gospodarcze i dom mieszkalny ? Jeśli umowa dzierżawy uprawnia Go do pełnego dysponowania działką. Dziękuję za odpowiedź:)
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jeśli rurka jest zamurowana, otulina jest zbędna... Ta otulina zabezpiecza przed kondensacją pary wodnej na tej rurce, jeśli biegnie gdzieś tuż pod powierzchnią ściany lub na zewnątrz,,. można zamurować i w otulinie... Na ciepłej wodzie otulina pozwala na mniejsze straty ciepła i wydaje się potrzebniejsza...
    • dzięki za opinie @podczytywacz, dawka wiedzy tym bardziej kogoś z doświadczeniem, zawsze mile widziana. Nie mniej jednak jak coś wydaje mi się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem to idę w to, koszt w tym wypadku jest drugorzędny. Takie moje działania(z zewnątrz może wydawać się na wyrost) ma też drugie dno, chcę to z robić w ten sposób żeby nauczyć się tego na przyszłość, ponieważ liczę na to, że ta wiedza przyda mi się w przyszłości...jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie.  Okej dalsza część w 1/2", natomiast w większości materiałach spotkałem się, że dają otuline również dla zimnej wody hmmm.     @podczytywacz więc liczę na podzielenie się wiedzy z rozdzielaczy
    • Ta sprawa nie jest tak do końca ściśle określona w przepisach. Trzeba też uwzględnić pewną praktykę, która się wytworzyła.   Przede wszystkim zawsze wymagane jest sporządzenie opinii geotechnicznej. Mamy na to konkretny przepis, który zawiera Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz.U. 2012 poz. 463)   § 7. 1. W przypadku obiektów budowlanych wszystkich kategorii geotechnicznych opracowuje się opinię geotechniczną   W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej sporządza ją projektant budynku lub projektant dokonujący adaptacji projektu gotowego. Z zastrzeżeniem, że najczęściej stosuje się tu coś co można nazwać najniższym poziomem wymagań. Wynika to ze specyfiki domów jednorodzinnych, czyli zwykle obiektów zaliczanych do tzw. pierwszej kategorii geotechnicznej. Mówiąc w ogromnym skrócie, są one niewielkie i o prostej konstrukcji, posadowione na gruntach nośnych, jednorodnych i przy poziomie wód gruntowych poniżej poziomu posadowienia (proste warunki gruntowe). Teraz pojawia się pytanie na jakiej podstawie w takich sytuacji projektant ma określić kategorię geotechniczną konkretnego obiektu (domu)? W cytowanym powyżej rozporządzeniu zakres wymaganej dokumentacji różnicuje się przede wszystkim ze względu na kategorię obiektu budowlanego. Zgodnie z zasadą, że im trudniejsze warunki gruntowe i/lub bardziej skomplikowany obiekt, tym i wymagany zakres dokumentacji jest większy. Znajdziemy tam ogólny zapis:   § 4. 4 Kategorię geotechniczną całego obiektu budowlanego lub jego poszczególnych części określa projektant obiektu budowlanego na podstawie badań geotechnicznych gruntu, których zakres uzgadnia z wykonawcą specjalistycznych robót geotechnicznych.   Swoiste doprecyzowanie stanowi tu kolejny przepis:   § 6. 2. Dla obiektów budowlanych pierwszej kategorii geotechnicznej zakres badań geotechnicznych może być ograniczony do wierceń i sondowań oraz określenia rodzaju gruntu na podstawie analizy makroskopowej. Wartości parametrów geotechnicznych można określać przy wykorzystaniu lokalnych zależności korelacyjnych.   Najwyraźniej jednak powyższy zapis należy traktować jako zalecenie, nie zaś „sztywny” wymóg. Tym bardziej, że w przypadku obiektów zaliczanych do pierwszej kategorii geotechnicznej nie ma wymogu przedstawienia dokumentacji z przedstawionych badań. Wróćmy tu do § 7. 1., który należałoby interpretować wraz z kolejnymi punktami:   § 7. 1. W przypadku obiektów budowlanych wszystkich kategorii geotechnicznych opracowuje się opinię geotechniczną. 2. W przypadku obiektów budowlanych drugiej i trzeciej kategorii geotechnicznej opracowuje się dodatkowo dokumentację badań podłoża gruntowego i projekt geotechniczny. 3. W przypadku obiektów budowlanych trzeciej kategorii geotechnicznej oraz w złożonych warunkach gruntowych drugiej kategorii wykonuje się dodatkowo dokumentację geologiczno-inżynierską, zgodnie z  przepisami ustawy z  dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981).   W związku z tym wytworzyła się praktyka, w której projektant zawsze sporządza opinie geotechniczna, lecz w przypadku pierwszej kategorii geotechnicznej nikt nie wymaga od niego przedstawienia w tej opinii dokładnych danych na temat gruntu. Danych wziętych chociażby z opisu i interpretacji odwiertów. Projektant przecież i tak bierze za to wszystko odpowiedzialność, a ostatecznie kieruje się swoją wiedzą i doświadczeniem. To całkiem rozsądne, bo w praktyce w takich prostych przypadkach rozbudowane badania nie są do niczego potrzebne. Trzeba zachować umiar, rozsądek i pewną proporcję nakładów i korzyści. Ponadto projektant jest często w stanie sporo wywnioskować już po takich robotach jak zrobienie wykopów pod szambo, przyłącze wodociągowe czy wiercenie studni.  
    • Dlatego sugeruję najpierw użycie farby separacyjnej.
    • Witam,  z początkiem października złożyłem wniosek o wydanie warunków zabudowy na dom jednorodzinny z garażem w bryle budynku. Dostałem informację z gminy, że decyzja zostanie wydana do 31.03.2025 (ze względu na dużą ilość wniosków spowodowanych zbliżającymi się zmianami). Zastanawiam się teraz jakie mam opcje aby w przyszłości móc postawić jednak też garaż wolnostojący/ budynek gospodarczy. Wolałbym poczekać teraz na tą decyzję która ma zostać wydana do końca marca. Czy później mogę zmienić warunki zabudowy, tak aby postawić garaż wolnostojący? jeżeli tak to za pomocą jakiego wniosku? i czy jeżeli zmiana warunków zabudowy nastąpi po 1 stycznia 2026 to czy warunki z automatu będą miały tylko 5 lat ważności? i jeszcze pytanie ile trwa sama zmiana warunków zabudowy (w internecie jest napisane miesiąc, ale aktualnie na warunki zabudowy w mojej gminy trzeba czekać 5 miesięcy, a teoretycznie mają na to 3 miesiące). Z góry dziękuję za informację :) 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...