Skocz do zawartości

jaki piec do domu??gaz - wegiel??


Recommended Posts

Witam
W tym tygodniu padl mi niestety piec w domu. Byl to piec starszego typu palilem w nim mialem.
jak sami dobrze wiecie zimno si ezrobilo wiec trzeba cos wymyslec
Mam dom o powierzchni okolo 200m2 do tego do pieca mialem podlaczony kociol na wode i grzalem ja przez piec
na poczatku uznalm ze kupie kolejny piec na wegiel ale slyszalem ze oplaca sie kupic piec na gaz
blagam o pomoc i jakas rade co do typu i modeu pieca
Jak mozna jak najszybciej...zima idzie:))
z gory dziekuje za pomoc
Link do komentarza
To nie takie proste.Zależy głównie od zasobności portfela.
1.Są kotły gazowe za 3000-z otwartą komorą spalania (najlepiej zamontować go w niezbyt szczelnej piwnicy).
Sprawność ok. 92%.
Wymagają wkładu kominowego ze stali kwasoodpornej.koszt komina z robocizna na dom piętrowy to ok.1500-2500zł.
2.Potem są kotły za 3500-4500- z zamkniętą komorą spalania (turbo).
Sprawność ok.93%.
Można je montować w zasadzie w dowolnym pomieszczeniu,pod warunkiem,że jest tam wentylacja i jeśli jest możliwość wyprowadzenia spalin przez ścianę.Jeśli nie,to wymagają wkładu kominowego,koncentrycznego,lub rozdzielnego układu powietrzno-spalinowego.Koszt komina z robocizną ok.1500-3000zł,w zależności od możliwej do zastosowania konfiguracji.
3.Następna generacja kotłów,to kotły kondensacyjne.Ceny od ok. 4500-10000.
Sprawność ok.108%.Reszta jak w pkt.2
We wszystkich powyższych przypadkach trzeba by przerobić dotychczasową instalację otwartą na zamkniętą.Koszt ok.500-800zł.Wszystkie te kotły wymagają okresowego czyszczenia palnika,wymiennika,itp.
4.Szczytem techniki i ekonomi jest gazowy kocioł pulsacyjny.Cena 12200.Sprawność ok.111%.Jego ogromną zaletą jest możliwość pracy w instalacji otwartej,(np. równolegle z kotłem węglowym) brak konieczności czyszczenia,brak stalowego komina (spaliny można puścić kanalizacyjną rurą fi 40 przez ścianę,lub kominem na dach).Doskonale pracuje w starych gruborurowych instalacjach.
Wadą jest ciche brzęczenie,więc raczej nie nadaje się do zainstalowania w kuchni.Raczej w oddzielnym pomieszczeniu.
We wszystkich czterech przypadkach trzeba zapewnić spływ kondensatu z przewodu spalinowego i kotła gdzieś do kanalizacji.
No to teraz wybieraj.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Witam
W tym tygodniu padl mi niestety piec w domu. Byl to piec starszego typu palilem w nim mialem.
jak sami dobrze wiecie zimno si ezrobilo wiec trzeba cos wymyslec
Mam dom o powierzchni okolo 200m2 do tego do pieca mialem podlaczony kociol na wode i grzalem ja przez piec
na poczatku uznalm ze kupie kolejny piec na wegiel ale slyszalem ze oplaca sie kupic piec na gaz
blagam o pomoc i jakas rade co do typu i modeu pieca
Jak mozna jak najszybciej...zima idzie:))
z gory dziekuje za pomoc



Z doświadczenia polecam ogrzewanie co. Poważniejsze przedsięwzięcie, ale hula rewelacyjnie i jest to bardzo wydajne ogrzewanie.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Obecnie chyba najwięcej osób wybiera kotły gazowe, wiszące kondensacyjne - czyli osiągające sprawność ok 110% - jednorazowy wydatek, ale potem spore oszczędności. Załóżmy, że konwencjonalny gazowy który mamy do tej pory ma sprawność 90% i w sezonie grzewczym na rachunek za gaz opałowy płacimy 500 złotych miesięcznie. Po zamianie kotła zyskujemy 20% - czyli wraca nam do portfela stówka miesięcznie. Moim zdaniem taki kocioł się opłaca.
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Własnymi siłami, ma być równo i ponadto jeszcze w piwnicy? Będzie ciężko. Podstawowe pytanie brzmi, czy tam jest już jakaś wylewka? W związku z tym, czy trzeba zrobić nową wylewkę, czy tylko wyrównać starą? W tym drugim przypadku wymagana grubość będzie kilka razy mniejsza, ale trzeba do tego użyć zupełnie innej masy. Tak jak radzi vlad1431, najłatwiej podzielić podłoże listwami lub rurami, które wyznaczą docelowy poziom. W piwnicy, a więc miejscu o potencjalnie dużej wilgotności, tylko masy na bazie cementu. Na szczęście są dostępne rozmaite warianty modyfikowane, które łatwiej się rozprowadza. 
    • Nie wiem czy to jest T-cap ale pełna nazwa mojej pompy to : PANASONIC AQUAREA WH-MDC05J3E5 5KW MONOBLOK. Ogrzewa dom o powierzchni 100 m. kw. plus garaż plus CWU. Dom jest dobrze ocieplony więc pompa nie zużywa wiele energii zimą ale niskie rachunki za prąd, to raczej wynik fotowoltaiki na dachu. W pokojach zimą mam temperaturę 21 st. C., dla mnie wystarczy a w garażu 15 st. C. Jak na razie pompa daje radę. Co do innych pytań, to nie pomogę bo się na tym nie znam.
    • Przepraszam za brak konkretow. Dzialka rolna 0.7h jest polozona 130km a 0.3h 20km od miejsca gdzie planowana jest budowa domu. Jeszcze dodam że niedawno takie odległości nie stanowiły zadnego problemu poniewaz znajoma właśnie na takiej zasadzie się wybudowała.
    • Tak z ciekawości jaka moc tego Panasonica? To jest T-cap? Pytam, bo zanim zamontowałem kocioł gazowy też brałem pod uwagę T-capa 9kw. Tylko teraz jak policzyłem ile mocy zwykle używamy na gazie to wychodzi nie do wiary, ale kocioł zwykle chodzi na 6% mocy z 19kw, max było 12% przy mrozach nie wiem czy -10 czy więcej, przy czym % jest liczony od minimalnej mocy, czyli w moim przypadku od 3kw. Na CWU ustawione jest 50% i zasobnik 140L grzeje kilka minut, nie mierzyłem, ale raczej nie więcej niż 5-10 minut. I teraz mam wątpliwości, czy taki T-cap 9kw nie byłby po prostu za duży? Nie wiem czy te wskazania mocy na Termecie są rzeczywiste, ale jak już złapie temperaturę, a zwykle to jest 35°C na zasilaniu, to możliwe żeby chodził na 4-5Kw? Najwyższą jaką ustawiliśmy to było 42°C. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Komentarz dodany przez Darek: Farba do płytek to sprytny trik na odnowienie kafelek w łazience czy kuchni. Zacznij od solidnego przygotowania – umyj płytki środkiem odtłuszczającym, usuń brud i lekko je zmatuj papierem ściernym. Wybierz farbę ceramiczną, np. epoksydową, która wytrzyma wilgoć i codzienne zużycie. Nałóż podkład, jeśli jest wymagany, a potem dwie cienkie warstwy farby – wałkiem na dużych obszarach, pędzlem w trudno dostępnych miejscach. Między warstwami zrób przerwę 12-24 godzin. Fugi pomaluj osobno lub zostaw w oryginalnym kolorze dla efektu. To szybka alternatywa dla remontu, dająca nowy wygląd tanim kosztem. Po skończeniu daj farbie kilka dni na utwardzenie, unikając wody. Proste, a efektowne!
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...