Skocz do zawartości

pomocy!!! olej czy pellets?


andrzej.dk

Recommended Posts

Napisano
Pozdrawiam wszystkich.
Prośiłbym o podjęcie decyzji za mnie, bo mam mętlik w głowie.
Wacham się między ogrzewanie olejowym a kotlem na pelety.
Ale zacznę od krótkiego opisu: dom nowy,ok.180m2 energoszczędny (ściany zewnętrzne: cegla silikatowa 17,5cm, 14 cm wełny szklanej, elewacja klinkierowa 12,5 cm), okna 1,1 kw, rolety, poddasze ocieplone wełna szklaną 24 cm, kotłownia w piwnicy, około 70m2 ogrzewania podłogowego, instalacja zamknięta miedź +pex, grzejniki brugmann piano, zbiornik c.w.u 160 litrów, (może będzie 200, życie pokaże).
Stoje właśnie przed zakupem kotła i odwieczny dylemat, co wybrać: olejowy czy pelety. Gaz ziemny nie wchodzi w grę przez najbliższe 5 lat, więc szukam alternatywy.Z butli również odpada - kotłownia w piwnicy.
Poszukuje kotła oczekującego jak najmniejszej incjatywy człowieka (jak każdy chyba)
Zasugeruję kostrzewę pellets plus 25kw(nie za dużo?), ale czytam różne opinie i nie wiem czy w sumie olej nie wyjdzie mi na to samo.
Proszę o pomoc i rzetelne opinie.
Napisano
Tylko i wyłącznie kocioł na pelety. Jest to paliwo tanie i ekologiczna i zdecydowanie wygrywa z olejem przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Koszt wytworzenia jednostki energii z granulatu drzewnego jest o połowę niższy.
Napisano
A o eko groszku myślałeś jest ekonomiczniejszy od palet przy kotle z podajnikiem i zasobnikiem nie wymaga częstszej ingerencji niż 1 - 2 razy w tygodniu, a przy kotle z dodatkowym rusztem może palić też granulatem drzewnym, bo co do oleju to tylko strata czasu i pieniędzy. icon_smile.gif
Napisano
Zgadzam się z acia kotły na eko groszek to coraz bardziej popularny trend w Polsce! Nie tylko jest ekologiczny i tani ale jeszcze prosty w użytkowaniu. Niestety minusem jest cena.
Napisano
zgodzę się, że cena dobrego kotła nie jest zachęcająca, ale to jest jednorazowy wydatek, który bardzo szybko się zwraca. Mój znajomy miał ogrzewanie na gaz, a teraz kupił piec na eko groszek bo rachunki go zjadały (nie ma miejsca na przechowywanie opału więc kupuje węgiel workowany kilka razy w sezonie co podnosi koszty, a i tak mu się opłaca) dlatego sposób ogrzewania domu trzeba przemyśleć już na etapie projektu i to dobrze przemyśleć.
Pozdrawiam i życzę ciepłej zimy icon_wink.gif
Napisano
Ekogroszek w porównaniu z gazem wychodzi lepiej jedynie na Śląsku i w okolicach.Gdybym mieszkał w rejonie,gdzie ekogroszek kosztuje już ponad 850/t zdecydowanie wolał bym gaz.
Napisano
W Świętokrzyskim za tonę luzem 600 pln, za workowany 750 pln.I są to ceny gwarantowane do końca września.Od października planowana podwyżka.!!!!! Sępy bogacą się gdy rozpoczyna się sezon grzewczy bez jakichkolwiek podstaw merytorycznych.
Napisano
  Cytat

Ekogroszek w porównaniu z gazem wychodzi lepiej jedynie na Śląsku i w okolicach.Gdybym mieszkał w rejonie,gdzie ekogroszek kosztuje już ponad 850/t zdecydowanie wolał bym gaz.

Rozwiń  


A wiesz, że gaz ma znowu iść w górę i ogrzewając dom prawie 200m2 gazem, można wyjść jak Zabłocki na mydle.
Pozdrawiam icon_wink.gif
Napisano
  Cytat

W Świętokrzyskim za tonę luzem 600 pln, za workowany 750 pln.I są to ceny gwarantowane do końca września.Od października planowana podwyżka.!!!!! Sępy bogacą się gdy rozpoczyna się sezon grzewczy bez jakichkolwiek podstaw merytorycznych.

Rozwiń  


Niestety tak jest zawsze dlatego zapasy lepiej robić wiosną , bo i ceny niższe i "sępy" są wdzięczne, że w martwym sezonie ktoś kupuje. (Oczywiście trzeba mieć dużą kotłownie).
Pozdrawiam cieplutko (u nas właśnie zaczęli grzać) icon_wink.gif
Napisano
  Cytat

A wiesz, że gaz ma znowu iść w górę i ogrzewając dom prawie 200m2 gazem, można wyjść jak Zabłocki na mydle.
Pozdrawiam icon_wink.gif

Rozwiń  



Wszystko drożeje gaz , ekogroszek ,wegiel, drzewo z tym że o podwyżce ekogroszku dowiadujesz się podczas zakupu a o np. gazie jest głosno przez cały rok. Wybór ogrzewania determinuje wielkośc domu. Do małego domu nie opłaca sie budować kotłownii która przewaznie znajduje sie w piwnicy, a ta jak wiadomo znacznie podnosi koszt inwestycji.
Napisano
No tak, ale ekogroszek można kupić wcześniej a tym samy taniej (oczywiście o ile ma się miejsce na jego składowanie) natomiast gazu nie kupisz jak masz instalacje na licznik...
Napisano
Wszystko ma swoje wady i zalety i możemy nad tym długo rozprawiać. Każdy musi dopasować ogrzewanie do swoich mozliwości i potrzeb. Wydaje mi się że w małym domu lepszy jest gaz, w większym ekogroszek itp.
Napisano
  Cytat

Wszystko ma swoje wady i zalety i możemy nad tym długo rozprawiać. Każdy musi dopasować ogrzewanie do swoich mozliwości i potrzeb. Wydaje mi się że w małym domu lepszy jest gaz, w większym ekogroszek itp.

Rozwiń  

Zgodzę się z tym, że każdy musi dopasować rodzaj ogrzewania do swoich potrzeb, tylko nie zapominajmy, że węgiel dowiozą wszędzie o ile jest droga, a gaz wymaga albo podłączenia do sieci, która nie wszędzie jest, a nawet może jej nigdy nie być, lub zbiornika a nie każdy ma na to warunki gruntowe i miejsce na działce icon_wink.gif
Pozdrawiam.
Napisano
  Cytat

To prawda, a po tej dyskusji to pewnie autor ma jeszcze większe rozterki...
ps. ogrzewanie elektryczne jest najdroższe! Nie polecam

Rozwiń  

 


Ja znam osobe ktora ogrzewa dom kanadyjski pradem, roczny koszt energii elektrycznej w jego przypadku zamyka sie kwotą ok. 3600 zł. Widziałem rachunki na własne oczy.Posiada też kominek bez rozprowadzenia i płaszcza wodnego.

 

Napisano
W przypadku braku prądu nic nie będzie działało, z wyjątkiem kominka z grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza. Ja osobiście postawiłbym pellet. Dobrym kotłem jest produkt ULRICHa, mają oni podpisaną umowę długoterminową z Barlinkiem na dostawę pelletu, a Schenker w ciągu 48 godz. dostarczy na miejsce. Olej, jak to olej - zawsze śmierdzi.
Napisano
  Cytat

W przypadku braku prądu nic nie będzie działało, z wyjątkiem kominka z grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza. Ja osobiście postawiłbym pellet. Dobrym kotłem jest produkt ULRICHa, mają oni podpisaną umowę długoterminową z Barlinkiem na dostawę pelletu, a Schenker w ciągu 48 godz. dostarczy na miejsce. Olej, jak to olej - zawsze śmierdzi.

Rozwiń  


I drogi w użytkowaniu i tankowaniu.
  • 2 miesiące temu...
Napisano
czytałem długo i zdecydowałem się w końcu an ekogroszek.ze wzg. kolorystycznych wybrałem kocioł cichewicz futura econo 21kw. na poczatku spalał 3 worki na dwa dni, teraz zeszło do jednego worka 25kg na dzień,niestety nie ma mnie w kraju (zycie jest brutalne) i jęsli ktoś ma jakieś uwagi odnośnie ustawienia parametrów pieca,będę wdzięczny.poniżej zdjęciejak to wyszło w praktyce.(jeszce nie pomalowałem kotłowni,więc sieni zrażać proszę),
pozdrawiam wszystkich

DSC01446.jpg

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Podsumujmy sytuację, bo nie jestem pewien czy dobrze rozumiem. Jeżeli coś jest inaczej to proszę o sprostowanie. Ciśnienie i przepływ wody zimnej są wystarczające.  Zbyt niskie jest ciśnienie i/lub przepływ wody ciepłej. Tu proszę o doprecyzowanie - jest mały strumień wody pod dobrym ciśnieniem, czy duży strumień wody pod zbyt niskim ciśnieniem? Jak jest przygotowywana woda ciepła? Bo z opisu wnioskuję, że jest ona jakoś centralnie podgrzewana w budynku, jednak nie jest wystarczająco ciepła i dopiero na poddaszu dogrzewa ją do wystarczającej temperatury elektryczny podgrzewacz.    Układ jest więc nieco dziwny, ale tak zrozumiałem opis.  Trzeba przede wszystkim sprawdzić jakie jest ciśnienie i jak duży jest strumień wody przed tym podgrzewaczem. Jeżeli przed podgrzewaczem, na jego przyłączach jest wszystko w porządku to problem tkwi w podgrzewaczu. On może bardzo zmniejszać strumień (przepływ) wody i jej ciśnienie. To typowa cecha modeli przepływowych. Jak się to ustali to można myśleć co robić dalej.
    • Nie chodzi mi nawet o formalną ekspertyzę, ale o to żeby temu przyjrzał się konstruktor. Bo o ile płytkie rysy nie są zmartwieniem, to głębokie pęknięcia mogą stanowić już poważny problem. A na odległość nikt tego nie jest w stanie sprawdzić.  Warstwa wyrównująca ze styrobetonu lub jakiegoś innego betonu z lekkim kruszywem (keramzyt, perlit) jak najbardziej może być. Trzeba tylko pilnować pewnej minimalnej grubości bo takie lekkie betony są słabe. Próby wyrównywania dużych nierówności samym styropianem zdecydowanie odradzam, tego się faktycznie nie da zrobić dobrze. Co jest na dole, jakie są pomieszczenia poniżej tego stropu? Bo od tego oraz źródła ciepła zależy na ile skutecznej izolacji cieplnej potrzebujemy. Jeżeli i tak są tam pomieszczenia ogrzewane, zaś ciepło zapewnia kocioł to izolacja cieplna może być słaba, po prostu strop będzie się nieco bardziej nagrzewał i część ciepła oddawał ku dołowi. Wtedy wystarczy styrobeton, bez warstwy styropianu.  Przy czym nawet w tym wariancie dałbym folię budowlaną na styrobeton. Jako warstwę rozdzielającą go od jastrychu. Na to rury ogrzewania podłogowego, na nie siatka stalowa i jastrych. Dzięki siatce dość cienka warstwa jastrychu będzie pewniejsza, a tu raczej nie będzie można zbytnio go pogrubiać ze względu na masę. Ale dopuszczalne obciążenie to właśnie powinien określić wezwany konstruktor.  Przy okazji uprzedzam, że mocowanie rur, gdy pod folia nie ma styropianu jest nieco upierdliwe. Ale się da to zrobić. Dajemy dwie warstwy w miarę grubej folii i spinki wbijamy w nią pod skosem. 
    • Może i więcej, bo metr przewodu to jakieś 4 PLN, a wtyczka w sklepie 3,95 PLN.
    • Za wtyczkę jest 17.99. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Drogi jak cholera. 10 PLN to góra, którą dałbym za niego. Ale pod względem przekroju żył, przewód jest właściwy. Wtyczka też w porządku. Pytanie dodatkowe, ten piekarnik to przenośny czy część jakiegoś stacjonarnego urządzenia?. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...