Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Robertos

Piec dwufunkcyjny + rura

Recommended Posts

Witam,
czy każdy piec dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania, wymaga dodatkowej rury w kominie czy tylko kondensacyjne?

Czy jeśli mam komin (w bloku) to mogę zainstalować piec z zamkniętą komorą spalania?

Pozdrawiam: Robertos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To,ilo funkcyjny jest piec,nie ma nic wspólnego z odprowadzeniem spalin.
W tej kwestii podział jest na kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania.W tej drugiej kategorii mieszczą się kotły Turbo i kondensacyjne.
Te oba rodzaje kotłów mogą mieć identyczne ukł. powietrzno spalinowe.
Np. wlot powietrza i wylot spalin poprowadzone oddzielnymi rurami.
Wlot i wylot w jednej,koncentrycznej rurze,czyli rurą środkową,o średn. np. 60mm wydmuchiwane są spaliny,a rurą zewnętrzną,120mm zasysane jest powietrze do spalania.
Można też rurę spalinową wypuścić przewodem kominowym na dach a rurę zasysającą poprowadzić przez ścianę.
Można rurę koncentryczną puścić przez ścianę albo kominem.
Najtańsze rozwiązanie do bloku lub kamienicy to takie,kiedy rura spalinowa fi 60 (koniecznie stalowa z uszczelkami) wyprowadzona jest kominem na dach a rura zasysająca fi 60 (może być z PVC) przez ścianę.Nie wszędzie jednak jest to możliwe,bo nie zawsze Spółdzielnia zgadza się na wyprowadzenie tej rury na ścianie zewnętrznej.
Jeśli masz komin odpowiedniej średnicy (min. 140mm),to nie powinno być żadnych problemów z podłączeniem takiej koncentrycznej rury.
A które to piętro i ile od dachu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam, oto moje dane:
Mieszkanie 55 m kw, 2 pokoje po ok 18 m kw, kuchnia ok 10 m kw, łazienka, wc i przedpokój. Piec bedzie w kuchni, do dachu (komin 120x140 mm) są jeszcze dwie kondygnacje (ja jestem na 1 piętrze, zostaje drugie i poddasze).
Przed remontem były ogrzewacze pokojowe (piecyki gazowe mora zawieszone pod oknami do których był doprowadzony gaz i miały wylot spalin bezpośrednio na zewnątrz). Zdecydowałem się na zmianę ogrzewania na piec gazowy dwufunkcyjny ale ani kominiarz ani ekipa od instalacji nie pytała mnie jaki!! Po prostu zrobili swoje i skasowali.
Kominiarz wystawił opinie na piśmie że mozna się podłączyć i jest zalecana dodatkowa rura oraz napisał że wszystkie przewody sa drożne. Jak zdjąłem kratke z przewodu wentylacyjnego to okazało się, że jest tam gniazdo i przewód jest niedrożny. Tego samego dnia zabrałem się za wykucie przewodu do spalin przy suficje - bo kominiarz pokazał mi, że jest otwór ale ok 1 m od ziemii. Jakże wielkie było moje zdziwienie, kiedy się okazało, że jest tam pełno sadzy. kominiarz próbowal czyścić (po ponownym wezwaniu) ale jak zeszlismy prawie do poziomu 1m okazalo się że w akurat na moim poziomie są skosy!!
Więc ostatecznie - jak zamontować piec (i jaki będzie lepszy) skoro mam juz wyprowadzone przewody co i cwu do tego pionu co komminiarz wyznaczył a do okna (i starej dziury pod nim) jest są ok 4 m. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skosy w kominie,to poważny problem,ale do pokonania.Pod warunkiem,że są na strychu,a nie u sąsiada powyżej.Rozkuwa się wtedy właściwy komin na odcinku ponad metra,na tym skosie i łączy rury w tamtym miejscu,opuszczając je na dół.Jak skos nie jest za ostry,to i bez kolanek się obejdzie.
W twojej sytuacji puścił bym kominem jedynie rurę spalinową fi60,a zasysanie powietrza przeprowadził pod sufitem spoza ściany zewnętrznej.
Dowiedz się,czy przez ścianę nie dało by się wypuścic rury koncentrycznej.Wtedy problem ze skosami w kominie miałbyś z głowy.Popytaj w jakiejś hurtowni instalacyjnej.Może trafisz na jakiegoś sprytnego instalatora,który obejrzy mieszkanie na miejscu i coś doradzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niestety, nie jest możliwe wyrzucenie spalin za ścianę, ponieważ prawo tego zabrania w domach wielorodzinnych i o mocy powyżej 21 kW i w związku z tym żaden serwis nie uruchomi tak zainstalowanego kotła, chyba, że wariat. Każdy serwisant, lub instalator powinien dobrze doradzić na ten temat, ale równie dobrze możesz poczytać w różnego rodzaju cennikach, w których jest pokazany szereg sposobów odprowadzania spalin, np www.junkers.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Widziałem już budynki wielorodzinne,gdzie administracja wydawała zgodę na takie wyprowadzenie spalin na piśmie,biorąc na siebie ewentualne prawne problemy.Dlatego warto ponaciskac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×