Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
Robertos

Piec dwufunkcyjny + rura

Witam,
czy każdy piec dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania, wymaga dodatkowej rury w kominie czy tylko kondensacyjne?

Czy jeśli mam komin (w bloku) to mogę zainstalować piec z zamkniętą komorą spalania?

Pozdrawiam: Robertos
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To,ilo funkcyjny jest piec,nie ma nic wspólnego z odprowadzeniem spalin.
W tej kwestii podział jest na kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania.W tej drugiej kategorii mieszczą się kotły Turbo i kondensacyjne.
Te oba rodzaje kotłów mogą mieć identyczne ukł. powietrzno spalinowe.
Np. wlot powietrza i wylot spalin poprowadzone oddzielnymi rurami.
Wlot i wylot w jednej,koncentrycznej rurze,czyli rurą środkową,o średn. np. 60mm wydmuchiwane są spaliny,a rurą zewnętrzną,120mm zasysane jest powietrze do spalania.
Można też rurę spalinową wypuścić przewodem kominowym na dach a rurę zasysającą poprowadzić przez ścianę.
Można rurę koncentryczną puścić przez ścianę albo kominem.
Najtańsze rozwiązanie do bloku lub kamienicy to takie,kiedy rura spalinowa fi 60 (koniecznie stalowa z uszczelkami) wyprowadzona jest kominem na dach a rura zasysająca fi 60 (może być z PVC) przez ścianę.Nie wszędzie jednak jest to możliwe,bo nie zawsze Spółdzielnia zgadza się na wyprowadzenie tej rury na ścianie zewnętrznej.
Jeśli masz komin odpowiedniej średnicy (min. 140mm),to nie powinno być żadnych problemów z podłączeniem takiej koncentrycznej rury.
A które to piętro i ile od dachu?
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam, oto moje dane:
Mieszkanie 55 m kw, 2 pokoje po ok 18 m kw, kuchnia ok 10 m kw, łazienka, wc i przedpokój. Piec bedzie w kuchni, do dachu (komin 120x140 mm) są jeszcze dwie kondygnacje (ja jestem na 1 piętrze, zostaje drugie i poddasze).
Przed remontem były ogrzewacze pokojowe (piecyki gazowe mora zawieszone pod oknami do których był doprowadzony gaz i miały wylot spalin bezpośrednio na zewnątrz). Zdecydowałem się na zmianę ogrzewania na piec gazowy dwufunkcyjny ale ani kominiarz ani ekipa od instalacji nie pytała mnie jaki!! Po prostu zrobili swoje i skasowali.
Kominiarz wystawił opinie na piśmie że mozna się podłączyć i jest zalecana dodatkowa rura oraz napisał że wszystkie przewody sa drożne. Jak zdjąłem kratke z przewodu wentylacyjnego to okazało się, że jest tam gniazdo i przewód jest niedrożny. Tego samego dnia zabrałem się za wykucie przewodu do spalin przy suficje - bo kominiarz pokazał mi, że jest otwór ale ok 1 m od ziemii. Jakże wielkie było moje zdziwienie, kiedy się okazało, że jest tam pełno sadzy. kominiarz próbowal czyścić (po ponownym wezwaniu) ale jak zeszlismy prawie do poziomu 1m okazalo się że w akurat na moim poziomie są skosy!!
Więc ostatecznie - jak zamontować piec (i jaki będzie lepszy) skoro mam juz wyprowadzone przewody co i cwu do tego pionu co komminiarz wyznaczył a do okna (i starej dziury pod nim) jest są ok 4 m. Pozdrawiam
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skosy w kominie,to poważny problem,ale do pokonania.Pod warunkiem,że są na strychu,a nie u sąsiada powyżej.Rozkuwa się wtedy właściwy komin na odcinku ponad metra,na tym skosie i łączy rury w tamtym miejscu,opuszczając je na dół.Jak skos nie jest za ostry,to i bez kolanek się obejdzie.
W twojej sytuacji puścił bym kominem jedynie rurę spalinową fi60,a zasysanie powietrza przeprowadził pod sufitem spoza ściany zewnętrznej.
Dowiedz się,czy przez ścianę nie dało by się wypuścic rury koncentrycznej.Wtedy problem ze skosami w kominie miałbyś z głowy.Popytaj w jakiejś hurtowni instalacyjnej.Może trafisz na jakiegoś sprytnego instalatora,który obejrzy mieszkanie na miejscu i coś doradzi.
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niestety, nie jest możliwe wyrzucenie spalin za ścianę, ponieważ prawo tego zabrania w domach wielorodzinnych i o mocy powyżej 21 kW i w związku z tym żaden serwis nie uruchomi tak zainstalowanego kotła, chyba, że wariat. Każdy serwisant, lub instalator powinien dobrze doradzić na ten temat, ale równie dobrze możesz poczytać w różnego rodzaju cennikach, w których jest pokazany szereg sposobów odprowadzania spalin, np www.junkers.pl
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Widziałem już budynki wielorodzinne,gdzie administracja wydawała zgodę na takie wyprowadzenie spalin na piśmie,biorąc na siebie ewentualne prawne problemy.Dlatego warto ponaciskac.
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0

 • 10 czerwca zapraszamy na Zlot Forum Budujemy Dom

 • Najnowsze posty

  • Podłączony jest przedłużacz, mający 5 wejść. Jednak jest na włącznik włącz/wyłącz (świeci jak jest włączony). Obojętnie, w czasie włączenia, jak siedzę na komputerze dajmy na to, nagle po paru godzinach puff i wszystko się wyłącza bo prąd nagle zniknął. Nawet jak nic nie jest włączone przez cały dzień, na drugi dzień nadal nie ma prądu. Tak jakby raz był raz go nie ma, jak mu się tam podoba. Na pewno to nie jest wina przewodów w gniazdku, bo jak sprawdzaliśmy był prąd. A potem po godzinie go nie było. Raczej skłaniamy się, że coś w puszcze jest nie tak. Ale tam jest parę kabli i nie znamy się na tym, dlatego musimy po świętach wezwać elektryka.
  • I na pewno nie wszystkim się podobają takie posadzki z żywicy. Bo oprócz trwałości liczy się jeszcze gust, a gust jak wiadomo każdy ma inny Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt, taras z drewna można położyć własnymi rękami, z żywicy już się nie da, trzeba zatrudnić fachowca a to generuje koszta, to takie ogólne stwierdzenie.
  • 1. Czyli w pewnym momencie owy dom wielopokoleniowy robi się dwoma odrębnymi mieszkaniami, bo się okazuje, że jednak razem na kupie wcale nie jest tak różowo.     2. Jak masz własne dziecko to jest twoja decyzja i twoja odpowiedzialność.   Jak podrzucasz non stop dziecko rodzicom, to wykorzystujesz ich. Bo to nie oni podjęli decyzję, czy chcą na starość biegać za dzieckiem.   Owszem, rodzice zgodzą się na bycie darmowymi opiekunkami (bo jak tu odmówić własnemu dziecku), ale pytanie czy naprawdę o tym marzą? Są starsi, szybciej się męczą, potrzebują więcej spokoju.  Moja ciotka była asertywna, jak jej córka urodziła - od razu uprzedziła młodych, żeby sobie wynajęli opiekunkę, bo ona może zaopiekować się dzieckiem w weekendy najwyżej i to nie w każdy, bo nie ma sił. Teściowa, jak pisałam wcześniej, po weekendzie z wnuczkami jest wykończona.  3. Jeśli mężowi/żonie i własnym dzieciom poświęcasz mniej czasu niż własnej matce, to niestety nie jest to dla mnie objaw nieodciętej pępowiny. 
  • co do propozycji na balkon już proponowałem parę rozwiązań z żywicy w innym temacie na pewno  to są dużo trwalsze rozwiązanie niż deska czy płytki
  • Witam, Ogrzewanie prądem to również pompa ciepła. Polska to nie Prowansja a i tam domy muszą mieć jakiś system ogrzewania aby nie umarznąć w te kilka dni w roku kiedy jest zimno. Zazwyczaj rozpalają .....kominek. A gdyby tu w Polsce doprowadzić do sytuacji jaką mają mieszkańcy Prowansji? Jest to możliwe.  Opiszę system jaki zastosowałem w swoim domu, pobudowanym 5 lat temu. Dom ma 120 m2, ściany z betonu komórkowego jednowarstwowe, dobrze ocieplona podłoga i dach, okna dwuszybowe. Ogrzewanie powietrzną pompą ciepła o mocy 11 kW i wspomaganą właśnie kominkiem z płaszczem wodnym. Zainstalowane ogrzewanie podłogowe, kaloryfery (sypialnie) i nagrzewnica w układzie rekuperacji. Wszystko sprzęgnięte buforem 400 litrów. A działa to tak. Do temperatur na dworze -15 oC ogrzewanie jest bezobsługowe. Wszystko się robi w automacie. Ze względu na koszty poniżej tych temperatur po prostu rozpalam kominek (jak w Prowansji). Nie muszę tego robić bo pompa ma wbudowane grzałki na ewentualność niskich temperatur zewnętrznych. Pompa ciepła włącza się tylko w taryfie nocnej (taryfa G12r), a więc koszt energii ok 27 gr/kWh (ok 5800 kWh sczytane z podlicznika). Roczne koszty ogrzewania domu i grzania wody użytkowej to ok 1500 zł i ok 1 m3 drewna do kominka. Niestety, przy stosowaniu taryfy dwustrefowej koszt energii poza nocną taryfą to ok 72 gr/kWh. Koszt energii poza ogrzewaniem jest wyższy i wynosi 2000 zł/rok (ok 2800 kWh) ale i tak średnioroczna cena energii wyszła u mnie 40 gr/kWh. Myślę też w tym roku zainstalować fotowoltaikę. Wielkość instalacji PV to ok 3 kWp. Co o tym systemie Państwo sądzicie sadzicie? Jest sprawdzony, gdyż używałem go już pięć lat i piątą zimę.  
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi