Skocz do zawartości

Jak to pogodzić


Recommended Posts

Witam

Wykańczam domek jednorodzinny i stoje przed dylematem jak pogodzić klika systemów ogrzewania i dodatkowo zautomatyzować całość.

Wyobrażam sobie to w następujący sposób:
1. Piec gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem około 100L
2. Parter - (salon, jadalnia, kuchnia, WC, wiatrołap) ogrzewanie podłogówką, i tutaj zastosowany rozdzielacz z układem pompowym tylko dla tego obwodu + programator tygodniowy w salonie (salon jadalnia i kuchnia stanowią jedno pomieszczenie). Programator bedzie sterował zaworami termostatycznymi zamontowanymi na rozdzielaczu ( sumie trzy obwody do ww pomieszzceń. Dodatkowo programator sterujący zaworem termostatycznym do wiatrołapu oraz drugi obwodu WC.
3. Parter - pomieszzcenie gospodarcze oraz garaż - kaloryfery z głowicami termostatycznymi.
4. Poddasze - rozdzielacz na cztery pokoje + łazienka, z zaworami termostatycznymi oraz programatory w każdym z pokoi + zostaje nam łazienka w której równiez podłogówka oraz kaloryfer drabinkowy (myślę że tutaj wystarczy zasilanie o temperaturze podłogówki bo nie będzie to główne źródło ciepła a jedynie dogrzanie łazienki oraz suszarka ręczników icon_smile.gif)

No i teraz powstaje pytanie jak całość wysterować aby jednocześnie nie zbankrutować na gaz a z drugiej strony zapewnić komfort cieplny w każdym z pomieszczeń.

Chciałbym aby piec pracował tylko wtedy kiedy jest zapotrzebowanie na ciepło w jakimś pomieszczeniu a więc którykolwiek z programatorów jest "załączony". Wymyśliłem coś takiego że należało by zbudować układ który monitorował by stany na wyjściu wszsyttkich programatorów i przy pojawieniu się stanu "1" na którymś z wejść powodował załączenie kotła. Nie wiem, może się mylę i niepotrzebnie zaprzątam sobie głowę takimi sprawami ale....

Może ktoś ma inny pomysł na rozwiązanie tego problemu ???

Pozdrawiam

norek_fm
Link do komentarza
Cytat

Witam

Wykańczam domek jednorodzinny i stoje przed dylematem jak pogodzić klika systemów ogrzewania i dodatkowo zautomatyzować całość.

Wyobrażam sobie to w następujący sposób:
1. Piec gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem około 100L
2. Parter - (salon, jadalnia, kuchnia, WC, wiatrołap) ogrzewanie podłogówką, i tutaj zastosowany rozdzielacz z układem pompowym tylko dla tego obwodu + programator tygodniowy w salonie (salon jadalnia i kuchnia stanowią jedno pomieszczenie). Programator bedzie sterował zaworami termostatycznymi zamontowanymi na rozdzielaczu ( sumie trzy obwody do ww pomieszzceń. Dodatkowo programator sterujący zaworem termostatycznym do wiatrołapu oraz drugi obwodu WC.
3. Parter - pomieszzcenie gospodarcze oraz garaż - kaloryfery z głowicami termostatycznymi.
4. Poddasze - rozdzielacz na cztery pokoje + łazienka, z zaworami termostatycznymi oraz programatory w każdym z pokoi + zostaje nam łazienka w której równiez podłogówka oraz kaloryfer drabinkowy (myślę że tutaj wystarczy zasilanie o temperaturze podłogówki bo nie będzie to główne źródło ciepła a jedynie dogrzanie łazienki oraz suszarka ręczników icon_smile.gif)

No i teraz powstaje pytanie jak całość wysterować aby jednocześnie nie zbankrutować na gaz a z drugiej strony zapewnić komfort cieplny w każdym z pomieszczeń.

Chciałbym aby piec pracował tylko wtedy kiedy jest zapotrzebowanie na ciepło w jakimś pomieszczeniu a więc którykolwiek z programatorów jest "załączony". Wymyśliłem coś takiego że należało by zbudować układ który monitorował by stany na wyjściu wszsyttkich programatorów i przy pojawieniu się stanu "1" na którymś z wejść powodował załączenie kotła. Nie wiem, może się mylę i niepotrzebnie zaprzątam sobie głowę takimi sprawami ale....

Może ktoś ma inny pomysł na rozwiązanie tego problemu ???

Pozdrawiam

norek_fm


Dobry hydraulik sobie poradzi.Przyda się projekt instalacji.Bob icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Robiłem takie układy,i wcale nie jest to małe piwo,szczególnie,że ja piwa nie lubię.
Pod kątem hydraulicznym to trudniejsze niż automatyka,bo to hydraulicznie trzeba wszystko podobierac.Ze strony automatycznej,to tylko łączenie kabelków wychodzących z poszczególnych czujnikow,elektrozaworów czy termostatów.Temat jest tak obfity,że nawet nie chce mi się zaczynac.To nie jest sprawa do załatwienia na forum.Na samo planowanie może zejśc nawet parę godzin.Dlatego nie oczekuj zbyt obfitych wyjaśnień.
Mam tylko pytanie,po co programatory w każdym pokoju poddasza?
Link do komentarza
Cytat

Robiłem takie układy,i wcale nie jest to małe piwo,szczególnie,że ja piwa nie lubię.
Pod kątem hydraulicznym to trudniejsze niż automatyka,bo to hydraulicznie trzeba wszystko podobierac.Ze strony automatycznej,to tylko łączenie kabelków wychodzących z poszczególnych czujnikow,elektrozaworów czy termostatów.Temat jest tak obfity,że nawet nie chce mi się zaczynac.To nie jest sprawa do załatwienia na forum.Na samo planowanie może zejśc nawet parę godzin.Dlatego nie oczekuj zbyt obfitych wyjaśnień.
Mam tylko pytanie,po co programatory w każdym pokoju poddasza?



Mam świadomość tego że nie jest to proste zadanie ale jednak chcę spróbować zrealizować ten projekt.
Na poddaszu będą tylko sypialnie - dlatego w każdym pokoju termostat bo w zasadzie w ciągu dnia poza pokojem córki nikogo tam nie będzie i mogę spokojnie obniżyć temperaturę a podnieść lekko na noc do powiedzmy 19-20 stopni a na parterze na odwrót - nie widzę innego rozwiązania żeby zapewnić sobie taką możliwość poza bieganiem po pokojach z rana i na wieczór żeby poustawiać głowice na grzejnikach icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Nooo....,niby logicznie,ale czy ekonomicznie?



A dlaczego nie ekologicznie - myśle że zapłacenie troche więcej za bardziej rozbudowany system zwróci się szybciej niż się tego można spodziewać - zwłaszcza przy obecnych podwyżkach cen gazu.

Może jednak kolego wyłuszczysz troche pomysłów na ten temat icon_smile.gif wydaje mi się że jesteś obeznany w temacie , no nie daj się ciągnąc za język icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

No to kolega zabłysną icon_biggrin.gif

I chyba nie taką odpowiedź mi chodziło

Bardziej chodziło mi o ustawienie automatyki bo hydraulika to w tym przypadku małe piwo

Proszę o konstruktywne odpowiedzi icon_smile.gif


Ja zawsze błyskam elokwencją i humorem.Z wiedzą są trudności bo mam za mały łeb żeby postami zaprojektować instalację grzewczą nie widząc obiektu .Konstruktywnie odpowiem ,projekt sobie zrób/kilka tysięcy zł/.Chyba że adamis podoła. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Ja zawsze błyskam elokwencją i humorem.Z wiedzą są trudności bo mam za mały łeb żeby postami zaprojektować instalację grzewczą nie widząc obiektu .Konstruktywnie odpowiem ,projekt sobie zrób/kilka tysięcy zł/.Chyba że adamis podoła. icon_biggrin.gif



Kolego, bez urazy icon_biggrin.gif

Naprawdę wiem ile kosztuje projekt i tak by było najlepiej ale...

Sam również w temacie nie jestem zielony, i prosząc o pomoc na tym forum chodziło mi o porady osób które przysłowiowe "zęby na tym temacie zjadły".

Każda porada dla mnie jest ważna a jeżeli pochodzi od osoby z taka ilością wypowiedzi na forum jak Twoja to jest tym bardziej miarodajna, niż wynurzenia jakiegoś projektanciny rok po studiach (oczywiście nie wolno w tym przypadku uogólnić )
ale należę do tej grupy optymistów która twiedzi że Te jednostki w budowlance coś umiały i były solidne od roku albo dłużej siedzą w irlandii. Ot taka nasza smutna rzeczywistość (i tu znowu nie chcę uogólniać) .

projekt domu:
http://www.krajobrazy.com.pl/projekty_domow/bella_2/


całość zgodna z projektem.
Link do komentarza
A zastanawiales sie zeby to wszystko polaczyc zbiornikiem buforowym z wezownica lub dwoma (druga przyda sie dla solaru) o stalej temperaturze 55+-5stC i dalej sterowanie indywidualne poprzez elektrozawory na belkach rozdzielacza i programatory pokojowe z odpowiednio wyuczona harakterystyka odpowiedzi.
Link do komentarza
Ja czegoś nie rozumiem. Skoro masz programator w każdym pokoju tzn że możesz na nim sobie ustawić temperaturę na od godziny 7 do 16 jak nikogo nie ma w domu na 17 stopni po 17 na 21 stopni a na noc kiedy spisz na 19. Masz idealny rozkład temperatury i jednocześnie nie grzejesz nie potrzebnie.
Co do pieca, on powinien mieć czujnik temperatury na powrocie. Jak programatory pozamykają zawory to piec dostanie gorącą wodę na powrocie i nie będzie jej grzał. Gdy któryś zawór się otworzy piec dostanie na powrocie zimną wodę i załączy grzanie
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...