Skocz do zawartości

Działka z zakazem zabudowy przez Rejon Dróg Krajowych


Recommended Posts

Napisano
Witam wszystkich serdecznie.
Proszę wszystkich o poradę i czy mam jakieś szanse na przebrnięcie przez przepisy budowlane.

Przedstawiam w skrócie status prawny.
1. Posiadam razem z żoną i rodzicami działkę, która została podzielona na 2 mniejsze działki.
2. Obydwie działki usytuowane są wzdłuż drogi krajowej.
3. Jedna działka jest jako siedlisko, na której stoi dom jednorodzinny oraz budynek gospodarczy (stodoła i obora)
4. Na drugiej działce nie ma nic i jest traktowana jako działka rolna.

5. Planujemy razem z żoną wybudowanie na którejś z działek drugiego domu jednorodzinnego.
Jednak schody zaczęły się już na samym początku.

Dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy na Planie przestrzennego zagospodarowania, że obydwie te działki są jako rolne (w tym jedna siedliskowa, na której stoi dom i budynek gosp) ale z zarezerwowanym pasem od drogi przez Rejon Dróg Krajowych i niestety nie da rady się tam wybudować
Oczywiście dom jednorodzinny i budynek gospodarczy został bardzo dawno temu wybudowany, na podstawie zezwolenia na budowe itd, i widnieją te budynki na mapach geodezyjnych.

I teraz parę pytań do obecnego stanu:
1. Czy to zgodne z prawem, że gmina w Planie przestrzennego zagospodarowania wydziela pas zarezerwowany dla Rejonu dróg krajowych? Ani my, ani rodzice, nigdy nie wyrazili takiej zgody. A plan został stworzony w 2001 roku.
Jeśli jest to niezgodne z prawem, to czy są jakieś szanse na odszkodowanie z tego tytułu, że nie możemy nic na nich wybudować. Jeśli działki są zarezerwowane to niech Rejon Dróg je wykupi.

2. Natomiast, jeśli jest to zgodne z prawem, to jakie są szanse na szybkie zmiany w Planie? Gmina twierdzi, że w przyszłym roku planują zmianę planu, ale nie wiadomo czy tej części gminy. Ale jak długo to może trwać?

3. Jeśli nie mogę się wybudować na tej pustej działce, to czy może istnieje możliwość przekształcenia na działce siedliskowej budynku gospodarczego na mieszkalny i dokonania na niej modernizacji, a najlepiej przebudowy? Zależałoby nam na przesunięciu tego budynku parę metrów dalej od domu. Tylko, czy na działce zarezerwowanej przez Rejon dróg istnieje chociaż taka możliwość.

Z góry dziękujemy za wszelkie porady jak przebrnąć przez ten problem
Pozdrawiamy
Marta i Marek
Napisano
Działki rolne nie są terenem pod zabudowę i jedynie można na nich stawiać budynki tzw. siedliska przez osoby będące rolnikami. W opisanej sytuacji budowa domu mieszkalnego nie jest więc możliwa.

W kwestii przeznaczenia części działek pod drogę - plan zagospodarowania przestrzennego przyjmowany jest w formie uchwały rady gminy i podczas jego opracowywania osoby zainteresowane mogły zgłaszać swoje uwagi, jednak zgoda ich właścicieli na takie czy inne przeznaczenie terenu nie jest potrzebna. Ewentualne odszkodowanie za spadek wartości działki po uchwaleniu planu byłoby możliwe, gdyby była to np. działka budowlana, a planowana droga uniemożliwiła by jej zabudowę. W tym przypadku plan nie ogranicza możliwości rolniczego użytkowania działki, a ewentualny wykup pod drogę nastąpi w przypadku rozpoczęcia jej budowy.
Napisano
Ok, dziękuję bardzo, a co w takim razie z działką siedliskową, na której stoi dom i budynek gospodarczy? CZy taki budynek gospodarczy mogę przekwalifikować na budynek mieszkalny i go przebudować, ewentualnie przesunąć parę metrów dalej na działce która jest zarezerwowana przez rejon dróg?

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • czesć,, jak rozwiązać opaske wokół rynny jak cegły wystaja na 9-10 cm by  było mostów termicznych?
    • Informacja z programu Mój Prąd z 1 lipca: "Zgodnie z §3 ust. 5 Regulaminu trwającego naboru wniosków o dofinansowanie, z uwagi na znaczne zwiększenie ilości zarejestrowanych wniosków, przewidywany czas oceny zostaje zwiększony do 240 dni roboczych. Przypominamy również, że jest to jedynie przewidywany czas rozpatrzenia wniosku. Błędy we wnioskach wydłużają czas oceny i procedowania wniosków."
    • Czyste Powietrze to nieco inna bajka, faktycznie jeszcze bardziej mroczna, ale o niej przynajmniej mówią. Natomiast o Mój Prąd 6,0 w ogóle nie słychać nigdzie, jakby nagle przestała istnieć. Była tylko informacja w marcu, ze rozpatrywanie przedłużają do czerwca. I zapadła cisza.
    • @retrofood, z tego co można zaobserwować na oficjalnym profilu FB NFOŚiGW https://www.facebook.com/NarodowyFunduszOchronySrodowiskaiGospodarkiWodnej/ to, delikatnie mówiąc, programy z dotacjami nie zbierają pozytywnych opinii. To sygnał, że program wsparcia ma problemy z płynnością działania.    W przyszłym tygodniu opublikujemy artykuł o problemach z programem Czyste Powietrze, za którego organizację, tak jak za program Mój Prąd, odpowiada NFOŚiGW.
    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...