Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
mareckiel

Działka z zakazem zabudowy przez Rejon Dróg Krajowych

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie.
Proszę wszystkich o poradę i czy mam jakieś szanse na przebrnięcie przez przepisy budowlane.

Przedstawiam w skrócie status prawny.
1. Posiadam razem z żoną i rodzicami działkę, która została podzielona na 2 mniejsze działki.
2. Obydwie działki usytuowane są wzdłuż drogi krajowej.
3. Jedna działka jest jako siedlisko, na której stoi dom jednorodzinny oraz budynek gospodarczy (stodoła i obora)
4. Na drugiej działce nie ma nic i jest traktowana jako działka rolna.

5. Planujemy razem z żoną wybudowanie na którejś z działek drugiego domu jednorodzinnego.
Jednak schody zaczęły się już na samym początku.

Dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy na Planie przestrzennego zagospodarowania, że obydwie te działki są jako rolne (w tym jedna siedliskowa, na której stoi dom i budynek gosp) ale z zarezerwowanym pasem od drogi przez Rejon Dróg Krajowych i niestety nie da rady się tam wybudować
Oczywiście dom jednorodzinny i budynek gospodarczy został bardzo dawno temu wybudowany, na podstawie zezwolenia na budowe itd, i widnieją te budynki na mapach geodezyjnych.

I teraz parę pytań do obecnego stanu:
1. Czy to zgodne z prawem, że gmina w Planie przestrzennego zagospodarowania wydziela pas zarezerwowany dla Rejonu dróg krajowych? Ani my, ani rodzice, nigdy nie wyrazili takiej zgody. A plan został stworzony w 2001 roku.
Jeśli jest to niezgodne z prawem, to czy są jakieś szanse na odszkodowanie z tego tytułu, że nie możemy nic na nich wybudować. Jeśli działki są zarezerwowane to niech Rejon Dróg je wykupi.

2. Natomiast, jeśli jest to zgodne z prawem, to jakie są szanse na szybkie zmiany w Planie? Gmina twierdzi, że w przyszłym roku planują zmianę planu, ale nie wiadomo czy tej części gminy. Ale jak długo to może trwać?

3. Jeśli nie mogę się wybudować na tej pustej działce, to czy może istnieje możliwość przekształcenia na działce siedliskowej budynku gospodarczego na mieszkalny i dokonania na niej modernizacji, a najlepiej przebudowy? Zależałoby nam na przesunięciu tego budynku parę metrów dalej od domu. Tylko, czy na działce zarezerwowanej przez Rejon dróg istnieje chociaż taka możliwość.

Z góry dziękujemy za wszelkie porady jak przebrnąć przez ten problem
Pozdrawiamy
Marta i Marek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Działki rolne nie są terenem pod zabudowę i jedynie można na nich stawiać budynki tzw. siedliska przez osoby będące rolnikami. W opisanej sytuacji budowa domu mieszkalnego nie jest więc możliwa.

W kwestii przeznaczenia części działek pod drogę - plan zagospodarowania przestrzennego przyjmowany jest w formie uchwały rady gminy i podczas jego opracowywania osoby zainteresowane mogły zgłaszać swoje uwagi, jednak zgoda ich właścicieli na takie czy inne przeznaczenie terenu nie jest potrzebna. Ewentualne odszkodowanie za spadek wartości działki po uchwaleniu planu byłoby możliwe, gdyby była to np. działka budowlana, a planowana droga uniemożliwiła by jej zabudowę. W tym przypadku plan nie ogranicza możliwości rolniczego użytkowania działki, a ewentualny wykup pod drogę nastąpi w przypadku rozpoczęcia jej budowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ok, dziękuję bardzo, a co w takim razie z działką siedliskową, na której stoi dom i budynek gospodarczy? CZy taki budynek gospodarczy mogę przekwalifikować na budynek mieszkalny i go przebudować, ewentualnie przesunąć parę metrów dalej na działce która jest zarezerwowana przez rejon dróg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Same panele nie są głównym składnikiem całej instalacji, czy to tak trudno zrozumieć? Przecież pisałem że ostatnio znajomy musiał dać swoim elektrykom po 100 za i panel podwyżki bo inaczej by odeszli do konkurencji to przy 6 kw daje ponad 2000 tys a to wcale nie tak mało. Do tego dodaj wzrost kosztów w hurtowniach bo tam roboty nie pracują ubezpieczenia OC dla ekipy montującej i sorry ale twoje groszowe obniżki nie powodują spadek cen instalacji PV
  • Jeżeli cena 1 Wp zmniejszy się o około 0,2 zł, to na 1 kWp mamy już 200 zł. Biorąc pod uwagę, że obecnie średnie montowane instalacje w Polsce mają około 5-6 kWp, to już mamy oszczędność 1000 - 1200 zł. To w cale nie tak mało
  • Dzień dobry,   szukam porady od osób, które zawodowo zajmują się remontami, ponieważ mam dylemat odnośnie farb wapiennych i gipsowych.   Szukam rozwiązań prostych i nieszkodliwych, najlepiej naturalnych, i to do czego się dokopałam to farby gipsowe, jednak doczytuję, że nie nadają się do ścian w takich pomieszczeniach jak łazienka bądź kuchnia. Jak sprawa się ma gdy chodzi o farby wapienne? Czy one już z powodzeniem mogą zostać położone na ścianach w łazience? Widzę też, że należy je kłaść dopiero po przynajmniej dwóch tygodniach od ukończenia gładzi.   Czy ktoś byłby tak uprzejmy i wyjaśnił jak to jest ze stosowaniem produktów jak najbardziej naturalnych w obecnych czasach i polecił farby konkretnych marek, może coś wypróbowanego?   Serdecznie pozdrawiam!
  • Dziś był inny hydraulik zrobić wycenę, powiedział 2 tysiaki ze wszystkim, widocznie tamten chciał se dorobić
  • Niestety nie jest to pewne i nie wiem z czego wynika? Ad1 może w 30% AD2 absolutnie nie bo to bzdura, przewymiarowanie PV to jest daniem się zrobić w łosia na własne życzenie, nie opłaca mi się oddawać nadwyżki której nigdy nie odzyskam jak również produkowanie prądu w strefie II bo jest tani.  Moim celem jest dalsza minimalizacja zużycia prądu w strefie I który jest bardzo drogi. Zużywam minimalnie 7000 kWh/rok z tego 30/70 I/II strefa i kosztuje to około 4000 zł rocznie cel jest taki, aby zejść z opłatą za prąd do 1200 na rok.   Nie wiem co stwierdzili znajomi ale ja mam PV o mocy ok 4 kW dokładnie 3,96 za 18 tys po odliczeniach i uldze podatkowej i dotacji wyjdzie 10 660 zł do 30 tysięcy to brakuje jeszcze dużo, a mieszkam koło Warszawy i ceny usług są wysokie.   Dalsze czekanie na obniżkę cen PV może potrwać ponieważ koszty robocizny wzrosną oraz popyt na PV spowoduje gwałtowny wzrost ich kosztów wynikający z wspomnianych przez Ciebie spodziewanych podwyżek cen prądu.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...