Skocz do zawartości

Mam działkę pod usługi turystyczne lecz chcę postawić dom


gipsy2

Recommended Posts

Napisano
Witam,

Posiadam działkę 10ar która wedle planu zagospodarowania jest przeznaczona pod usługi turystyczne z dopuszczeniem usług handlu,gastronomii,sportu. Działka jest długa na około 48m i szeroka na 22m. Częśc z lewej strony działki będzie zabrana na drogę (około 7m z szerokości 22m) , części środkowa (także około 7 metrów) przeznaczona jest na tereny zielone i parking , reszta działki (także około 7,5 metra) przeznaczona jest pod zabudowę pod usługi turystyczne czyli mogę tu postawić budynek.

Z tego wynika że teren pod zabudowę ma tak jak wyżej wspomniałem około 7,5 metra. Te 7,5 metra to odległość od granicy od sąsiada do nieprzekraczalnej lini zabudowy,która oddziela teren możliwy do zabudowy od terenu na parking i zieleń. Jeśli chciałbym postawić budynek to oczywiście musiałbym się generalnie odsunąć 4 metry (gdy są okna) lub 3 metry (gdy nie ma okien) od granicy. Budynek musiałby mieć wymiary : szeroki na 3,5 metra (gdy cofnę się 4 metry od granicy) lub 4,5 metra (cofiąc się 3 metry od granicy). Długość budynku może mieć w tych dwóch przypadkach nawet około 40 metrów icon_smile.gif.

Jak sami Państwo widzą, działka jest bardzo niekorzystna bo nieprzekraczalna linia zabudowy oraz konieczność odsunięcia się od granic powodują że faktycznie pod budowę jest budynek o szerokości 3,5 lub 4,5 metra. Moje pytanie : czy jest szansa wybudować się bliżej granicy? Wiem że można (najczęściej dla działek poniżej 15m szerokości) ,ale mój przypadek jest szczególnie "wąski" więc czy mam szanse? Akurat plan zagospodarowania wogule nic nie wspomina na temat odległości budynku od granic(y).

Jeśli takie szanse są to na tej działce chciałbym postawić dom jednorodzinny. Czy jest wogule taka możliwość? Oczywiście plan teoretycznie nie dopuszcza zabudowy mieszkaniowej bo działka jest pod usługi turystyczne,ale jeśli zastosowałbym taki patent ,że postawię dom a jeden pokój lub dwa formalnie poświęce na np. wynajem lub do przenocowania dla gości. Wtedy formalnie byłby to budynek dla obsługi gości, ale praktycznie bym w nim sobie mieszkał. Dodam że w planie zagospodarowania nie jest nic sprecyzowane czy ma na tej mojej działce powstać ma np. hotel czy pensjonat itp. Poprostu jedynie napisali że jest to działka z głównym przeznaczeniem pod usługi turystyczne. A czy np. mogę też postawić domek letniskowy? Ja np. uważam że sam sobie wtedy bym służył usługę turystyczną i bym w nim zamieszkał .... a domek letniskowy postawić w wielkości domu...

Zakładając że da się rozwiązać moje dwa problemy tj. :
-przysunąć się bliżej granicy (bo mi nawet starczy domek szeroki na np. 5,5 metra)
-prawne ominięcie planu zagospodarowania tj. wystawienie domu jednorodzinnego gdzie formalnie jeden lub dwa pokoje będą pod działalność usługową turystyczną np. noclegi dla podróżujących)
To moje pytanie brzmi : A co się stanie gdy gmina zgodzi się na powyższe dwa moje problemy ,zaś ja po roku np. oficjalnie zbankrutuję i zamknę działalność. Co wtedy? Generalnie budynek stanie się naprawdę budynkiem jednorodzinnym mieszkalnym i tym samym juz absolutnie nie będzie zgadzał sie z planem zagospodarowania.

Niestety kupiłem taką działkę icon_sad.gif przez nieuczciwe biuro nieruchomości (chciałem kupić normalną działkę pod zabudowe jednorodzinną) , niestety nie dopilnowałem formalności i wprowadzony w błąd podpisałem akt notarialny. Z biurem nie mam rzadnych szans ,a działka z racji swoich ograniczeń jest bardzo trudno zbywalna więc próbuję coś wymyśleć ...

Dziękuję za pomoć

Pozdrawiam , Łukasz Staniek
Napisano
Właściciel działki może skorzystać z dodatkowego odszkodowania, ew. domagać się wykupu lub działki zamiennej, jeśli w wyniku przeprowadzenia drogi publicznej nieruchomość straciła swoje pierwotne przeznaczenie.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
    • Czy Redakcja nie może zapytać rzecznika prasowego ministerstwa?
    • Prowadzisz firmę i chcesz spać spokojnie, wiedząc że wszystko jest zgodne z przepisami? Zostaw BHP profesjonalistom! Oferujemy pełną obsługę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy: ✅ Szkolenia BHP wstępne, okresowe i stanowiskowe – online lub stacjonarnie ✅ Ocena ryzyka zawodowego – dopasowana do realiów Twojej branży ✅ Dokumentacja powypadkowa – szybko, sprawnie i zgodnie z wymaganiami ✅ Stała obsługa BHP – wsparcie, kontrole, audyty i przypomnienia ✅ Instrukcje BHP, IBWR, analiza wypadków, konsultacje – wszystko, czego potrzebujesz Obsługujemy firmy z różnych branż – budowlanych, usługowych, produkcyjnych i biurowych. Działamy głównie w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim, ale oferujemy także usługi zdalne. Nie czekaj na kontrolę PIP – działaj z wyprzedzeniem! 📞 Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc. Bezpieczeństwo Twoich pracowników to inwestycja, która się opłaca! https://piotrdoradca.pl/uslugi-bhp-szczecin-kompleksowa-obsluga-firm/
    • My już nie na bieżąco, prędzej mogę podać ceny sprzed 10 lat.
    • Zostało złożone zapytanie o polać dachu nad garażem, czy takie pismo rozwiązuje sprawę i starostwo jej nie podważy przy prubie uzyskania pozwolenia na budowę? 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...