Skocz do zawartości

dwa domy na jednej działce a budownictwo jednorodzinne w mpzp...


wojciechj

Recommended Posts

Witam!

Temat był już częściowo poruszany w wątku:
https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...amp;hl=dwa+domy

ale nie wiem jak zinterpretować mój przypadek, w odpowiedzi eksperta było:
"Formalnie budowa taka jest możliwa o ile nie koliduje z miejscowym planem zagospodarowania"

Tylko uzyskuję różnie opinie czy takie rozwiązanie koliduje z mpzp dla mojej działki czy nie. Zapisy planu z linkiem do niego prezentuję poniżej. Wg mnie zabudowa jednorodzinna nie oznacza jeden budynek na jednej działce, ale jestem laikiem. Będę bardzo wdzęczny za odpowiedź.


15) teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej – teren, na którym moga byc
realizowane budynki mieszkalne jednorodzinne wolno stojace, z dopuszczeniem
wbudowanych usług nieucia9liwych;

dodatkowe uwarunkowania zabudowy:
Dla budynków w obszarze objetym planem obowiazuja nastepujace ustalenia:
1) w strefie funkcjonalnej M:
a) obowiazuja budynki wyłacznie wolno stojace,
b) gabaryt budynków nie mo9e przekroczyc dwóch kondygnacji, w tym druga
kondygnacja obowiazkowo w poddaszu; wysokosc budynków do 12 m,
c) zakazuje sie kondygnacji podziemnych i podpiwniczania budynków,
d) obowiazuja dachy strome o kacie nachylenia połaci od 35º do 45º i symetrycznych
połaciach wzgledem osi podłu9nej rzutu budynku,
e) obowiazuje pokrycie dachów dachówka lub materiałem imitujacym dachówke,
f) dla budynków lokalizowanych w strefie B ochrony konserwatorskiej obowiazuja
przepisy szczególne okreslone w § 10 ust. 4,
g) zasady, o których mowa w pkt od 1 do 6 dotycza równie9 przebudowy, remontu
lub modernizacji budynków,
h) zakazuje sie wznoszenia zabudowy o charakterze prowizorycznym, z wyjatkiem
obiektów tymczasowych obsługujacych budowe,

http://wrosystem.um.wroc.pl/beta_4/webdisk...92/3292ru04.pdf

pozdrawiam

Wojtek
Link do komentarza
Witam,

Chciałbym się podłączyć do tego pytania. Dziś w rozmowie telefonicznej z gminną jednostką zagospodarowania przestrzennego, otrzymałem informacje że nie ma możliwości aby na jednej działce wybudować więcej niż jeden dom jednorodzinny.
W mpzp informacje są ogólne, budownictwo jednorodzinne, nieprzekraczalna i określona linia zabudowy 6 metrów, odległość od granicy działki 4 metry, chyba że nie ma okien to 3 metry, wysokość kalenicy 10 metrów, maksymalnie dwa poziomy wliczając w to poddasze użytkowe, skosy od 30' - 45'. Dodatkowo informacja że maksymalnie mogę zabudować do 20% działki, i 75% działki to muszą być tereny zielone. Nie ma nigdzie informacji w mpzp o ograniczeniu ilości zabudowań mieszkalnych do jednego.
Wydaje mi się że informacje jakie otrzymałem od urzędnika są błędne. Ale przydałoby mi się jeszcze potwierdzenie kogoś kto przechodził przez coś podobnego, zanim zacznę działać w urzędzie powiatowym w poznaniu który to udziela lub nie udziela zgody na budowę.
Rozumiem że w przypadku jeśli można wybudować dwa domy na jednej działce, to odległość pomiędzy nimi powinna być nie mniejsza niż 8 metrów?
Link do komentarza
Kwestie możliwości zabudowy rozstrzyga miejscowy plan zagospodarowania terenu. Najczęściej określa on również minimalną powierzchnię działki przeznaczona pod budownictwo jednorodzinne.

Pod pojęciem zabudowy jednorodzinnej należy rozumieć budynek przeznaczony do użytkowania przez jedną rodzinę i zawierający nie więcej niż dwa mieszkania. Służy on do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych właścicieli, zatem budowa drugiego domu mieszkalnego na działce nie ma funkcjonalnego uzasadnienia. Oczywiście, jeśli jest możliwość podziału działki to rozwiązuje ten problem.
Link do komentarza
Cytat

Kwestie możliwości zabudowy rozstrzyga miejscowy plan zagospodarowania terenu. Najczęściej określa on również minimalną powierzchnię działki przeznaczona pod budownictwo jednorodzinne.

Pod pojęciem zabudowy jednorodzinnej należy rozumieć budynek przeznaczony do użytkowania przez jedną rodzinę i zawierający nie więcej niż dwa mieszkania. Służy on do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych właścicieli, zatem budowa drugiego domu mieszkalnego na działce nie ma funkcjonalnego uzasadnienia. Oczywiście, jeśli jest możliwość podziału działki to rozwiązuje ten problem.



Bardzo dziękuję wpis, niemniej jednak brak w nim jednoznacnej odpowiedzi na postawione pytanie oraz brak przede wszystkim jakiegokolwiek odniesienia do podstawy prawnej. Plan nie roztrzyga bezpośrednio czy można stawiać dwa budynki na jednej działce czy nie, dlatego chodziło mi czy wynika to z innych przepisów.

Normalny podział działki akurat w tym przypadku nie wchodzi w grę bo działka ma ok 6 tyś m2 a w mpzp jest zapis o minimalnej powierzchni 4 tyś mimo, że działka znajduje się 5 min od ścisłego centrum Wrocławia. Budując dwa budynki i dzieląc działkę z trybie zniesienia współwłasnocia możnaby ominąć bezsensowny wg mnie zapis mpzp. Alternatywnie można wybudować 2 budynki połączone sztucznie jakimś łącznikiem, aby z formalnego punktu widzenia była to jeden budynek, ale wolałbym tego uniknąć...

Będę wdzięczny za powtórne odniesienie się do przdstawionej kwestii wraz z podaniem podstawy prawnej.

pozdrawiam

Wojtek
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Niestety nie jestem w stanie wskazać tych rzeczy prócz farby a była użyta Dekoral Clean&Color Ażurowa Czerń i FARBA DEKORAL CLEAN&COLOR TWEEDOWA ZIELEŃ Niestety nie byłem przy remoncie jak i nie byłem zleceniodawcą, po jakimś czasie wróciłem do mieszkania
    • Nie wiadomo. Bo to co piszesz niczego nie daje. Jakie tynki, jakie gładzie, jaki grunt, jaka farba... Teraz można tylko zgadywać.
    • Mam pewien problem, po pomalowaniu ściany farbą powychodził biały dziwny nalot, wcześniej na ścianie była szara farbą na której mógł występować lecz nie było tego widać. Wspomnę że pokój był w pełni remontowany, tynki, gładzie. Podejrzewam że jest to swojego rodzaju jakiś minerał z tynku lub gładzi bo niestety fachowej okazał się partaczem. Z początku myślałem że to pleśń, lecz po zachlapaniu ściany wodą w miejscu gdzie była wodą nie pojawiła się pleśń a powstał taki ładny zaciek. Jeśli ktoś ma pojęcie na ten temat, czy dobrze myślę że to wytrącenie jakiegoś minerału?
    • Cześć,   Jestem razem z żoną zainteresowany kupnem działki i budowa domu lub opcja kupna połowy bliźniaka. Jeszcze nie wiem na którą opcję ostatecznie zdecydujemy się, dlatego obserwuję i oglądam działki w okolicy Grodziska Mazowieckiego. Wpadła mi w oko działka, która co prawda jest trochę droga, bo za 15 arów trzeba zabulic około 400k, ale chyba w tej okolicy to już zrobił się standard.   Działka wydaje się spoko, całkiem ustawna, w pełni uzbrojona, więc poprosiłem o kopie badań gruntu jakie zostały wykonane na tej działce (deweloper robil wiele odwiertów, bo w sumie na kilku działkach i drodze wewnętrznej, więc na każdej działce wypadły po 2 odwierty). Jako że w temacie jestem kompletnie zielony dlatego przychodzę z pytaniem czy takie parametry gruntu są dobre pod budowę domu czy wymagają jakiś szczególnych rozwiązań? Byłbym wdzięczny za poradę/opinię 
    • Nie będę nazywał serii Ospela, bo już jej nie widuję, ale była taka z długimi śrubkami do szyldów gniazdek (bardzo ładnych zresztą), że śrubki kaleczyły przewody w puszce i mogły zrobić zwarcie do PE. Usterka trudna w diagnozie, bo po zdjęciu szyldu (i odkręceniu śrubki) wszystko niby wracało do normy. Ale jak przy białym montażu jak się założyło czterdzieści gniazdek w kilku obwodach i RCD nie daje się załączyć, to proszę szukać usterki.   Teraz niech się ktoś kieruje kolorem. Jak ten głupi Michał od sera.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...