Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
wojciechj

dwa domy na jednej działce a budownictwo jednorodzinne w mpzp...

Recommended Posts

Witam!

Temat był już częściowo poruszany w wątku:
https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...amp;hl=dwa+domy

ale nie wiem jak zinterpretować mój przypadek, w odpowiedzi eksperta było:
"Formalnie budowa taka jest możliwa o ile nie koliduje z miejscowym planem zagospodarowania"

Tylko uzyskuję różnie opinie czy takie rozwiązanie koliduje z mpzp dla mojej działki czy nie. Zapisy planu z linkiem do niego prezentuję poniżej. Wg mnie zabudowa jednorodzinna nie oznacza jeden budynek na jednej działce, ale jestem laikiem. Będę bardzo wdzęczny za odpowiedź.


15) teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej – teren, na którym moga byc
realizowane budynki mieszkalne jednorodzinne wolno stojace, z dopuszczeniem
wbudowanych usług nieucia9liwych;

dodatkowe uwarunkowania zabudowy:
Dla budynków w obszarze objetym planem obowiazuja nastepujace ustalenia:
1) w strefie funkcjonalnej M:
a) obowiazuja budynki wyłacznie wolno stojace,
b) gabaryt budynków nie mo9e przekroczyc dwóch kondygnacji, w tym druga
kondygnacja obowiazkowo w poddaszu; wysokosc budynków do 12 m,
c) zakazuje sie kondygnacji podziemnych i podpiwniczania budynków,
d) obowiazuja dachy strome o kacie nachylenia połaci od 35º do 45º i symetrycznych
połaciach wzgledem osi podłu9nej rzutu budynku,
e) obowiazuje pokrycie dachów dachówka lub materiałem imitujacym dachówke,
f) dla budynków lokalizowanych w strefie B ochrony konserwatorskiej obowiazuja
przepisy szczególne okreslone w § 10 ust. 4,
g) zasady, o których mowa w pkt od 1 do 6 dotycza równie9 przebudowy, remontu
lub modernizacji budynków,
h) zakazuje sie wznoszenia zabudowy o charakterze prowizorycznym, z wyjatkiem
obiektów tymczasowych obsługujacych budowe,

http://wrosystem.um.wroc.pl/beta_4/webdisk...92/3292ru04.pdf

pozdrawiam

Wojtek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam,

Chciałbym się podłączyć do tego pytania. Dziś w rozmowie telefonicznej z gminną jednostką zagospodarowania przestrzennego, otrzymałem informacje że nie ma możliwości aby na jednej działce wybudować więcej niż jeden dom jednorodzinny.
W mpzp informacje są ogólne, budownictwo jednorodzinne, nieprzekraczalna i określona linia zabudowy 6 metrów, odległość od granicy działki 4 metry, chyba że nie ma okien to 3 metry, wysokość kalenicy 10 metrów, maksymalnie dwa poziomy wliczając w to poddasze użytkowe, skosy od 30' - 45'. Dodatkowo informacja że maksymalnie mogę zabudować do 20% działki, i 75% działki to muszą być tereny zielone. Nie ma nigdzie informacji w mpzp o ograniczeniu ilości zabudowań mieszkalnych do jednego.
Wydaje mi się że informacje jakie otrzymałem od urzędnika są błędne. Ale przydałoby mi się jeszcze potwierdzenie kogoś kto przechodził przez coś podobnego, zanim zacznę działać w urzędzie powiatowym w poznaniu który to udziela lub nie udziela zgody na budowę.
Rozumiem że w przypadku jeśli można wybudować dwa domy na jednej działce, to odległość pomiędzy nimi powinna być nie mniejsza niż 8 metrów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kwestie możliwości zabudowy rozstrzyga miejscowy plan zagospodarowania terenu. Najczęściej określa on również minimalną powierzchnię działki przeznaczona pod budownictwo jednorodzinne.

Pod pojęciem zabudowy jednorodzinnej należy rozumieć budynek przeznaczony do użytkowania przez jedną rodzinę i zawierający nie więcej niż dwa mieszkania. Służy on do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych właścicieli, zatem budowa drugiego domu mieszkalnego na działce nie ma funkcjonalnego uzasadnienia. Oczywiście, jeśli jest możliwość podziału działki to rozwiązuje ten problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Kwestie możliwości zabudowy rozstrzyga miejscowy plan zagospodarowania terenu. Najczęściej określa on również minimalną powierzchnię działki przeznaczona pod budownictwo jednorodzinne.

Pod pojęciem zabudowy jednorodzinnej należy rozumieć budynek przeznaczony do użytkowania przez jedną rodzinę i zawierający nie więcej niż dwa mieszkania. Służy on do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych właścicieli, zatem budowa drugiego domu mieszkalnego na działce nie ma funkcjonalnego uzasadnienia. Oczywiście, jeśli jest możliwość podziału działki to rozwiązuje ten problem.Bardzo dziękuję wpis, niemniej jednak brak w nim jednoznacnej odpowiedzi na postawione pytanie oraz brak przede wszystkim jakiegokolwiek odniesienia do podstawy prawnej. Plan nie roztrzyga bezpośrednio czy można stawiać dwa budynki na jednej działce czy nie, dlatego chodziło mi czy wynika to z innych przepisów.

Normalny podział działki akurat w tym przypadku nie wchodzi w grę bo działka ma ok 6 tyś m2 a w mpzp jest zapis o minimalnej powierzchni 4 tyś mimo, że działka znajduje się 5 min od ścisłego centrum Wrocławia. Budując dwa budynki i dzieląc działkę z trybie zniesienia współwłasnocia możnaby ominąć bezsensowny wg mnie zapis mpzp. Alternatywnie można wybudować 2 budynki połączone sztucznie jakimś łącznikiem, aby z formalnego punktu widzenia była to jeden budynek, ale wolałbym tego uniknąć...

Będę wdzięczny za powtórne odniesienie się do przdstawionej kwestii wraz z podaniem podstawy prawnej.

pozdrawiam

Wojtek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • A ja bym zostawił ten modrzew, a wyrzucił to piętro, wyglądające dla mnie, jak kawałek więzienia, albo maszynowni. Nie chciałbym też, żeby życie mojej rodziny, czy moje osobiste było aż takie publiczne, dzięki takiemu przeszkleniu. Chyba że działka ma kilka ha. Elfir pewnie zrobi ci wykład nt kosztów grzania w takim domu (i słusznie) (nie mówiąc o tej nadbudówce - pewnie ze schodami ) Jak widzisz mamy swoje subiektywne zastrzeżenia. Jesli to ma być wzorzec - to na projekt typowy. To ładny dom, elegancki i nowoczesny w formie (oprócz tego piętra). Mnie się podoba. Ale osobiście nie mieszkałbym w takim z powodu nadmiernego przeszklenia i braku prywatności - znowu subiektywne wrażenie. 
  • Ale przecież dla ciebie liczy się tylko nowoczesność, sam to napisałeś. Przynajmniej się tego nie wypieraj i bądź konsekwentny. Ludzkość wypracowała wiele wzorców piękna i wykluczały sie one często z pokolenia na pokolenie, czy stylu na styl. Kto teraz przejmuje sie zlotym podziałem, czy np. proporcjami kolumny doryckiej. I ty też tego nie tolerujesz, jako stare i mało ambitne - NIE NOWOCZESNE.   ty zaledwie możesz zrozumieć dawne klimaty, sam to piszesz. I OK. Tylko że współczesna architektura, jak i sztuka ogólnie zazwyczaj jest w opozycji do starych stylów.  No to wymień te cechy, prawidła nowoczesnej architektury na które, wg ciebie i są stosowane teraz, pokaż przykłady, konkretne wzorce, wzory, definicje - do których stosują się teraz wielcy architekci. Wzorce i konkrety - a nie subiektywne gust i smak.  Chyba że powodujesz się tylko smakiem i gustem osobistym - ja np. sie tym posługuję. Ale ja nigdy nie powiem nikomu, że jego twórczość to szajs - powiem najwyżej, że mnie się nie podoba.  Tylko mnie i wcale nie przesądza to owartości jego projektu. Może to wziąść pod uwagę, mogę mu pokazać, co mi się nie podoba, co bym zmienił, pokazać przykłady, które mi sie podobają. Może równie dobrze powiedzieć, że ma inne poczucia harmonii, proporcji, piękna i ma do tego prawo. I nie impotuję mu, że jest niedouczony, nie ma gustu, jest idiotą, czy emerytem myślącym o trumnie.   I proszę, piszesz mhtylowi: widzisz i czujesz - to się zgadza. Ale to subiektywne postrzeganie - każdy ma inaczej. Pokaż mi budynek, obraz, rzeźbę - który podoba się bez zastrzeżeń każdemu, ba - każdemu krytykowi, czyli wyksztalconemu.  Natomiast słowo wie wskazuję na konkretną wiedzę - no to podaj tę konkretną wiedzę. Wg mnie  nie ma takiej w stosunku do formy współczesnej - są tylko odczucia. Są konkrety odnośnie funkcji, ale formy nie. Architektura to forma + funkcja.   Na koniec przykład z samochodami - tak samo sztuka użytkowa jak dom w kwestii formy. Na pewno jedne ci się podobają, inne zupełnie  nie - też je widzisz i czujesz - chodzi mi o formę, nie o technikę (funkcję). A przecież tworzą je wykształceni styliści za ciężkie pieniądze.  Bo chodzi o to że to klienci mają różne gusty i wyobrażenia - i nawet każda potwora znajdzie swego amatora - tak one są różne.   Na koniec - to do Elfir też. Nasze tutaj spory są subtelne i delikatne w stosunku do tych, którzy toczą miedzy sobą artyści, nie mówiąc o krytykach. A oni nic nie robią tylko w tym siedzą i naprawdę często wiedzę mają encyklopedyczną w temacie.   Co chce przez to powiedzieć? że to są bardzo indywidualne odczucia, dlatego trzeba być ostrożnym z mentorskim tonem w stosunku do innych, a przede wszystkim tolerancyjnym. 
  • Nie mam jeszcze pełnego rozeznania. Wiem, że są firmy ktore budują domy szkieletowe "pod klucz" i na tym mi zalezy własnie zeby nie zatrudniać wykonawców osobno od wszystkiego i zeby to nie trwalo 5 lat tylko zeby ktos od a do z postawił domek w pełni funkcjonalny tak żebym mógł tylko wnieść meble i sobie wygodnie usiąść  myśle, że wtedy mam sporą szansę postawić domek w cenie 250 - 300 tys złotych. Jedyne koszty dodatkowe jakie mi zostaną to zakup mebli oraz RTV. No ale tak jak wspomniałem - nie mam jeszcze rozeznania. Może się myle i taniej i bezpieczniej okaże się budowa domu tradycyjną metodą - tyle że dłużej to potrwa
  • Jakie kosmiczne? Poczytaj sobie ile kosztują obecnie pompy ciepła a za cztery lata będą jeszcze tańsze a dokładając do tego być może jakąś datację czy dofinansowanie wyjdzie w przyzwoitej cenie. Policz sobie ile musiałbyś dać za przyłącze gazu i instalacje gazową wewnętrzną plus jakiś kocioł a ile zapłacisz za PCi, rachunek powinien dać Ci do zrozumienia że PCi wygra. Chcesz domek stawiać szkieletowy zatrudniając firmę a to mija się aby wyszło to tanio, choć nie wiem co masz na myśli "jak najtaniej' bo koszty budowy domy zbijesz budując dom systemem gospodarczym, ale nie wszystkim to pasi.  
  • Próbuję rozgryźć jego tok myślenia bo wcześniej się nad tym nie zastanawiałem. A pralnia jest duża wiec dziwne żeby miała by ta być tylko pralka. Pralnia nosi nazwę w projekcie a tak naprawdę jest to w pełni funkcjonalna łazienka. Jak wygląda takie sterowanie bezprzewodowe, to jest podłączane do siei internetowej czy inkasent szczytuje z drogi nie wchodząc do mieszkania?
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...