Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
tedk

Instalacja pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym

Recommended Posts

Serdecznie witam
Mam kilka pytań, przeglądałem pobieżnie FORUM, ale nie znalazłem na nie odpowiedzi.
Mam nowy dom z instalacją CO mieszaną, część to podłogówka, część normalne kaloryfery. Aktualnie CO z piecem elektrycznym - spore koszty, niestety. Zastanawiam się nad zainstalowaniem pompy ciepła.
Moje pytania:
1. Czy na budowę pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym jest potrzebne pozwolenie na budowę lub jakieś inne formalności w wydziale architektury, w gminie lub w innej instytucji.
2. Obok mojej działki biegnie trasa dojazdowa do trasy szybkiego ruchu. W jakiej odległości od tej trasy będę mógł zakopać rury wymiennika ziemnego aby instalacja nie uległa uszkodzeniu. Z uwagi na odwierty poszukiwaczy gazu, budowa studni nie wchodzi w rachubę.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Formalnie instalacja podziemna pompy ciepła powinna być zinwentaryzowana geodezyjnie, a prace można wykonać po uprzednim zgłoszeniu zamiaru ich prowadzenia. Odległość od drogi nie ma znaczenia, gdyż rury nie są wrażliwe na ewentualne drgania gruntu. Pozostaje do rozważenia kwestia efektywności pracy pompy w istniejącej instalacji, gdyż będzie ona pracować przy znacznie niższych parametrach wody grzewczej niż przy dotychczasowym źródle ciepła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Formalnie instalacja podziemna pompy ciepła powinna być zinwentaryzowana geodezyjnie, a prace można wykonać po uprzednim zgłoszeniu zamiaru ich prowadzenia. Odległość od drogi nie ma znaczenia, gdyż rury nie są wrażliwe na ewentualne drgania gruntu. Pozostaje do rozważenia kwestia efektywności pracy pompy w istniejącej instalacji, gdyż będzie ona pracować przy znacznie niższych parametrach wody grzewczej niż przy dotychczasowym źródle ciepła.Budynek wykonany jest z YTONGA + 5cm styropianu. poddasze docieplone, skosy 20cm wełny, sufit 40cm wełny. Kaloryfery przeliczyłem na niskie temperatury i sa przewymiarowane. Tej "zimy" przy minusowej temperaturze na zewnątrz i temperaturze wody na piecu zaledwie 50 stopni, wewnątrz bez problemu utrzymywałem temperaturę rzędu 24 - 25 stopni. Właśnie te osiągi zdecydowały, że poważnie rozważam zastosowanie pompy ciepła o mocy rzędu 6 - 8kW.
Przy piecu elektrycznym zwykle ustawiałem temperaturę wody na poziomie 40 stopni i to wystarczało.
Obawiam się jednak drgań gruntu, bo to teren gliniasty. Czy miał może ktos podobne warunki terenowe?
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość Darek
   Fotowoltaika to przyszłość. Inwestuję od lat i dlatego wiem, że to się opłaca ja mało co. Jestem bardzo zadowolony z usług OZE-Biomar i rezultatów współpracy.
  • Nowelizacja Ustawy o Cenach Energii (tzw. ustawy prądowej) przewiduje, że ceny energii dla odbiorców końcowych zostają zamrożone, ale tylko do końca 2019 roku. W obawie przed coraz wyższymi cenami energii inwestorzy indywidualni chętniej skłaniają się ku instalacjom fotowoltaicznym. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/porady/31209-czy-podwyzki-energii-elektrycznej-wplywaja-na-sprzedaz-paneli-pv
  • Czy pamięta ktoś gdzie było tu na forum porównanie kosztów gotowania wody w zależności od medium grzewczego? Gdzieś kojarzy mi się taka tabelka sprzed kilku lat, oczywiście w cenach z tamtego okresu... bardziej chodzi mi o proporcje między mediami...
  • bidny adwokacie z urzędu,  bardziej żałośliwy od demo,  wciskasz swój pyszczek,  ci się w domu nie układa, odreagowujesz to na forum, bezczelny człowieku, jesteś kłamcą i obłudnikiem - obłudnik już był..., jełopem, który ma walnąć się w łeb, tuman, prymityw...   I to właśnie jest cały zenek   głebokości nie ma, bo ten podział odnosi się do proporcji rzutu fasady budowli, czyli tworu dwuwymiarowego, a demo pisał o budynku, bryle trójwymiarowej... ale jak masz to ogarnąć - nie wiem bo dla mnie to jasne jak słońce...   hmmm... kto pierwszy zaczął...   Najpierw Gość zaniepokojona, już w drugim poście napisała: Nie wiem co za architekt podpisał się pod tą "zwartą bryłą z ozdobnym gankiem" ale mam chociaż nadzieję, że toto przy głównej drodze nie stoi.   Potem - w trzecim poście - zenek pochwalił projekt i podsumował: W sumie - mnie się podoba   Potem Elfir określiła ganek jako raczej styl rozkraczony...   No i się zaczęło!!! bo głos zabrał mhtyl - w piątym już poście!!! Nie wiem co dyktuje takie pisanie negatywnych opinii? zazdrość, niewiedza, brak wszelakiego gustu? Domek jak i otoczenie jego bardzo ładnie. Starsze państwo ma fajny, ładny domek, zapewne było to ich marzeniem i to sie spełniło i zamiast cieszyć się wraz z nimi z ich szczęścia hejtują bo widocznie tylko to umieją robić najlepiej. Potem joks wspomniał o POLACZKOWATOŚCI, a potem ja zwróciłem uwagę, że to tylko indywidualne odczucia i przypomniałem definicję HEJTU, za co zenek potraktował mnie pokracznym stylem pisania...     I tak leci do tej pory...   A kto pierwszy zaczął???   Gość zaniepokojona!!!  
  • Dobre pytanie. Każdy się posługuje swoim zazwyczaj - jedynie czasem prosi kogoś o pomoc. Ale i tak decyduje na koniec wg swojego. Jeśli tak - to uważa, że ma dobry - ale dla niego. Dla innych jego gust jest albo dobry - jeśli jest zgodny zich gustem, albo zły - jeśli nie jest zgodny. Bo - któryś raz piszę - gust jest odczuciem subiektywnym. Chyba, że ktoś jest pod czyimś wpływem i przyjmuje jego wzorce. Może to być np. bogacz, który kupuje sztukę jako lokatę, nie podziwia jej (wg swego gustu), tylko opiera się na innych źródłach i wg tego inwestuje. Albo pani, która chce byc modna, i ubiera się wg rankingów, a nie w to, co jej się podoba nawet przeciw aktualnej modzie. Inaczej - podoba jej się to , co aktualnie modne.    No właśnie to piszę ileś razy - nt. formy każdy ma swoją subiektywną opinię. Ty masz swoją opinię subiektywną o architekturze, a inwestor swoją. Ma do tego prawo, tak jak ty do swojej. Możesz powiedzieć, co ci się nie podoba - - ale nie imputować mu, że jest niewyedukowany lub kieruje się kolorem trumny.    A ja nikomu tu nie udowadniam, że moja opinia czy gust są obiektywne. Piszę zawsze - moim zdaniem. I nikomu nie imputuję braku wykształcenia tylko dlatego, że ma inny pogląd, gust w odniesieniu do kwestii, których nie da się zmierzyć obiektywnie. ja nikomu nie udowadniam kiczu. Jesli tak - to pokaż ten fragment! A ty demo -  po co komuś udowadniasz, że jest niedouczony i myśli o trumnie tylko dlatego, że wybudował nie taki dom, jaki się tobie podoba.  no ale jakie ty masz podstawy merytoryczne, by oceniać tak jednoznacznie negatywnie czyjeś obrazy?. Jesteś artystą z jakimś uznanym dorobkiem?, recenzentem ogólnie szanowanym?, masz swoją kolekcję sztuki prestiżową, uznaną? - a nawet tacy się mylą. Poza tym użycie takich argumentów - już pisałem wcześniej - jest poniżej pasa i dowodzi raczej twego prymitywu, niż kultury osobistej.  Przypowieść jest po to, by z niej wysnuć jakieś wnioski i analogie. I była nie o Matejce, tylko o niewymierności i różnorodności gustu, a także połączonego często z nim snobizmu. Może to pomoże ci zrozumieć...   Bo ciągle dyskutujemy w grunce rzeczy o guście, nie o twardych kanonach   
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...