Skocz do zawartości

Strych a płyty MFP


Recommended Posts

Zamierzam wykonać podłogę strychu. Myślę o zakupie płyt MFP. Rozstaw jętek mam średnio 85 cm, czasami mniej, czasami 90.

 

W przypadku OSB najczęściej bierze się grubość 22mm. A jaka grubość będzie wystarczająca dla MFP? 18 czy nadal brać 22?

 

Dodam, że w projekcie nie jest w ogóle przewidziany strych, ale chcę go zrobić żeby tam upchać graty. Czy jak dam cieńsze płyty to może być problem z odbiorem budynku skoro w projekcie nie ma strychu? Czy to się gdzieś wpisuje? Ktoś to sprawdza?

Link do komentarza

Poddasze użytkowe (ze ścianką kolankową), pomiędzy jętkami będzie wełna, poniżej sufit g-k (wg projektu - 6 cm), oczywiście skosy też obudowane g-k. Krokwie i jętki mają 8x16 cm. Są jeszcze dwie płatwie 16x24 cm. Teraz nie mam pod ręką projektu.

 

W projekcie nie ma słowa o jakiejkolwiek podłodze strychu. Nie planuję robić na strychu pomieszczeń do częstego przebywania, więc tak - składzik na graty, ale jednocześnie na tyle bezpieczny by nikt nie wpadł przez sufit g-k.

Link do komentarza

Nie trzeba będzie się czołgać - od jętki do najwyższego punktu jest 2,48 m, przynajmniej wg rzutów projektowych.

Na rzutach projektowych jest zaznaczony "wyłaz na strych" 60x120 cm - teraz to zauważyłem.

Dach będzie w całości ocieplony między krokwiami - głównie z uwagi na rekuperację, która została pociągnięta nad jętkami (z pewnym zapasem na ewentualną podłogę z płyt).

W przypadku niższych partii dachu - tam gdzie pomieszczenia użytkowe - również pod krokwiami. Być może z czasem dodam też pod krokwie w przestrzeni strychu - jeśli będzie taka potrzeba.

Co do wentylacji przestrzeni nad jętkami - gdzieś tam bliżej środka dachu jest wyprowadzony grzybek.

Wysokosc od jetki do kalenicy.png

Link do komentarza

:D

To w sumie pozostało jeszcze jedno pytanie - jaką grubość płyt MFP dobrać, żeby nie przeginać w żadną stronę? 18 czy 22?

W przypadku OSB, zalecają 22, ale ponoć MFP są mocniejsze, więc może lepiej iść w 18? Jak to w końcu jest?

Nie chciałbym przepłacać, nadmiernie obciążać jętek i jeszcze ktoś to musi wtargać na górę...

Link do komentarza

22mm OSB zalecają przy rozstawie jętek co max 60cm. Nie wiem jak ta druga płyta się zachowuje. Ja niedawno robiłem na 22mm co 55cm łata 5cm i mimo wszystko się ugina. W Twoim przypadku jak masz nic nie przerabiać, t.j. nie dokładać żadnych jętek ja bym dał minimum 28mm OSB, żeby nie mieć uczucia, że zaraz wpadnę do pomieszcznia poniżej.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka



Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   1 użytkownik

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • 22mm OSB zalecają przy rozstawie jętek co max 60cm. Nie wiem jak ta druga płyta się zachowuje. Ja niedawno robiłem na 22mm co 55cm łata 5cm i mimo wszystko się ugina. W Twoim przypadku jak masz nic nie przerabiać, t.j. nie dokładać żadnych jętek ja bym dał minimum 28mm OSB, żeby nie mieć uczucia, że zaraz wpadnę do pomieszcznia poniżej. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • To w sumie pozostało jeszcze jedno pytanie - jaką grubość płyt MFP dobrać, żeby nie przeginać w żadną stronę? 18 czy 22? W przypadku OSB, zalecają 22, ale ponoć MFP są mocniejsze, więc może lepiej iść w 18? Jak to w końcu jest? Nie chciałbym przepłacać, nadmiernie obciążać jętek i jeszcze ktoś to musi wtargać na górę...
    • Czyli wszystko się wyjaśniło   MASZ STRYCH!!! Nie masz problemu z papierami
    • Nie trzeba będzie się czołgać - od jętki do najwyższego punktu jest 2,48 m, przynajmniej wg rzutów projektowych. Na rzutach projektowych jest zaznaczony "wyłaz na strych" 60x120 cm - teraz to zauważyłem. Dach będzie w całości ocieplony między krokwiami - głównie z uwagi na rekuperację, która została pociągnięta nad jętkami (z pewnym zapasem na ewentualną podłogę z płyt). W przypadku niższych partii dachu - tam gdzie pomieszczenia użytkowe - również pod krokwiami. Być może z czasem dodam też pod krokwie w przestrzeni strychu - jeśli będzie taka potrzeba. Co do wentylacji przestrzeni nad jętkami - gdzieś tam bliżej środka dachu jest wyprowadzony grzybek.
    • Ile - według projektu więźby - jest miejsca pomiędzy hipotetyczną podłogą, leżącą na jętkach, a spojeniem dachu (pod kalenicą)? Wejście/wczołgiwanie tylko na kolanach? Co ze schodami/drabinką na "strych"? Jak ma być wykończony/ocieplony i jak wentylowany dach nad jętkami w tej powierzchni "strychowej"?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...