Skocz do zawartości

Strych a płyty MFP


Distrust

Recommended Posts

Napisano

Zamierzam wykonać podłogę strychu. Myślę o zakupie płyt MFP. Rozstaw jętek mam średnio 85 cm, czasami mniej, czasami 90.

 

W przypadku OSB najczęściej bierze się grubość 22mm. A jaka grubość będzie wystarczająca dla MFP? 18 czy nadal brać 22?

 

Dodam, że w projekcie nie jest w ogóle przewidziany strych, ale chcę go zrobić żeby tam upchać graty. Czy jak dam cieńsze płyty to może być problem z odbiorem budynku skoro w projekcie nie ma strychu? Czy to się gdzieś wpisuje? Ktoś to sprawdza?

Napisano

Tak dla ścisłości - poddasze użytkowe, obudowujesz skosy, a nad pomieszczeniem, na jętkach chcesz urządzić pomieszczonko, które nazwałeś STRYCHEM NA GRATY...

Dobrze myślę?

 

Jak w projekcie masz zaplanowane urządzenie poddasza?

 

Dodaj projekt więźby dachowej...

Napisano

Poddasze użytkowe (ze ścianką kolankową), pomiędzy jętkami będzie wełna, poniżej sufit g-k (wg projektu - 6 cm), oczywiście skosy też obudowane g-k. Krokwie i jętki mają 8x16 cm. Są jeszcze dwie płatwie 16x24 cm. Teraz nie mam pod ręką projektu.

 

W projekcie nie ma słowa o jakiejkolwiek podłodze strychu. Nie planuję robić na strychu pomieszczeń do częstego przebywania, więc tak - składzik na graty, ale jednocześnie na tyle bezpieczny by nikt nie wpadł przez sufit g-k.

Napisano

Ile - według projektu więźby - jest miejsca pomiędzy hipotetyczną podłogą, leżącą na jętkach, a spojeniem dachu (pod kalenicą)?

Wejście/wczołgiwanie tylko na kolanach?

Co ze schodami/drabinką na "strych"?

Jak ma być wykończony/ocieplony i jak wentylowany dach nad jętkami w tej powierzchni "strychowej"?

Napisano

Nie trzeba będzie się czołgać - od jętki do najwyższego punktu jest 2,48 m, przynajmniej wg rzutów projektowych.

Na rzutach projektowych jest zaznaczony "wyłaz na strych" 60x120 cm - teraz to zauważyłem.

Dach będzie w całości ocieplony między krokwiami - głównie z uwagi na rekuperację, która została pociągnięta nad jętkami (z pewnym zapasem na ewentualną podłogę z płyt).

W przypadku niższych partii dachu - tam gdzie pomieszczenia użytkowe - również pod krokwiami. Być może z czasem dodam też pod krokwie w przestrzeni strychu - jeśli będzie taka potrzeba.

Co do wentylacji przestrzeni nad jętkami - gdzieś tam bliżej środka dachu jest wyprowadzony grzybek.

Wysokosc od jetki do kalenicy.png

Napisano
4 godziny temu, Distrust napisał:

w projekcie nie jest w ogóle przewidziany strych

 

26 minut temu, Distrust napisał:

Na rzutach projektowych jest zaznaczony "wyłaz na strych" 60x120 cm - teraz to zauważyłem.

 

Czyli wszystko się wyjaśniło :yahoo:

 

MASZ STRYCH!!!

Nie masz problemu z papierami :blowup:

Napisano

:D

To w sumie pozostało jeszcze jedno pytanie - jaką grubość płyt MFP dobrać, żeby nie przeginać w żadną stronę? 18 czy 22?

W przypadku OSB, zalecają 22, ale ponoć MFP są mocniejsze, więc może lepiej iść w 18? Jak to w końcu jest?

Nie chciałbym przepłacać, nadmiernie obciążać jętek i jeszcze ktoś to musi wtargać na górę...

Napisano

22mm OSB zalecają przy rozstawie jętek co max 60cm. Nie wiem jak ta druga płyta się zachowuje. Ja niedawno robiłem na 22mm co 55cm łata 5cm i mimo wszystko się ugina. W Twoim przypadku jak masz nic nie przerabiać, t.j. nie dokładać żadnych jętek ja bym dał minimum 28mm OSB, żeby nie mieć uczucia, że zaraz wpadnę do pomieszcznia poniżej.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka



Napisano

To zależy od tego na ile będzie to wszystko obciążone. Co tam będzie składowane. Przy rozstawie 85-90 cm minimum to 18 mm. Chociaż ja celowałbym raczej w 22 mm. Na nieużytkowym strychu ugięcie 1/300 rozpiętości (a nawet większe) jest jak najbardziej do przyjęcia. Ale najważniejsza sprawa to tak czy inaczej ciężar tego co będzie tam składowane. 

Napisano

To myślę, że na początek zamówię płyty 22 mm i jeśli kiedyś pojawi się potrzeba wzmocnienia, to dołożę na zakładkę kolejne płyty w miejscu, gdzie będzie większe obciążenie. Na razie będą tam składowane narzędzia, jakieś resztki z budowy ("przydasie") itp. ale nie przewiduję wnoszenia tam ciężkich mebli itd. Mam jeszcze garaż i kotłownię - tam mogę upychać cięższe graty.

Napisano

W takiej sytuacji płyta 22 mm powinna w zupełności wystarczyć. Co do umieszczania tam bardzo ciężkich rzeczy, to trzeba wziąć pod uwagę nośność jętek i całej więźby. Wątpię aby projektowano ja zmyślą o dużych dodatkowych obciążeniach tego rodzaju. Samo uginanie się płyt na takim strychu nie jest jakimś istotnym problemem. 

Zostaje jeszcze kwestia wymiany powietrza. Szczególnie, jeżeli coś ma być tam składowane. Najprostszy wariant w dachach dwuspadowych to zrobienie kratek wentylacyjnych (lub innych otworów) w ścianach szczytowych. 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dokładnie. Gram na nim z bratankami w piłkę, biegają, a ja lubię między drzewami i kwiatami wysadzanymi pod kontrolą rozłożyć sobie leżak i poczytać przy piwku książkę. Tak jest pięknie.
    • Na wydzielonych obszarach, gdzie samosiew łąki nie zagrozi ogrodom.  Bo tu zdjęcie jednego z trawników zrobione 8 godzin temu:   Na szybko przejrzałam profil na FB Uniwersytetu w Oksfordzie i nigdzie się na chwalą widokiem owej łączki. Same wystrzyżone trawniki. Pewnie nie wygląda najlepiej.   W miejscach publicznych jak najbardziej łąki są do wprowadzenia. Ale Łuczaj skupił się na przydomowych ogródkach ze swoim apelem.  Trawnik nie jest łąką. Pełni inne funkcje. Zamiast zakazywać koszenia trawników należałoby się skupić na propagowaniu łąki jako elementu ogrodu/parku . 
    • Oferuje zapoznanie się z rzetelną i profesjonalną firmą świadczącą usługi elektryk warszawa. Zapraszam się do zapoznania z zakresem usług. Instalacje elektryczne, montaż alarmów, kamer CCTV, usuwanie i naprawa awarii prądu. Wszystko szybko rzetelnie i z głową.
    • Nowość w Osmo ,  Plamy na drewnianym parkiecie to zmora wielu właścicieli mieszkań i domów. Pojawiają się najczęściej w wyniku kontaktu drewna z wodą, metalem (np. spod mebli), a także w miejscach o zwiększonej wilgotności – przy wejściu, pod doniczkami czy wokół kuchni. Czy da się je skutecznie usunąć bez szlifowania i uszkadzania powierzchni? Tak!  Rozwiązaniem jest Osmo Odplamiacz 6602.
    • Mam garaz w trakcie budowy ktory nie ma w srodku chudziaka a jedynie nasypaną glinę zmieszaną z piaskiem. Stoi na wylewanej i zbrojonej ławie fundamentowej oraz tym scisnie fundamentowej z bloczka betonowego w ilości 6 warstw i dość gruba spoina ok 2-3cm. Chcialbym go z zewnątrz odkopac do spodu ściany fundamentowej (czyli ława bedzie nadal zasypana) i zasmarowac ściany izolacja oraz obłożyć styropianem. Czy w związku z tym ze w srodku jest zasypana glina na wysokości 5 bloczków nie dojdzie do jakiegoś obsuniecia, rozsunięcia bloczków betonowych? Druga sprawa wieniec na scianie fundamentowej robi sie chyba powyżej 6 bloczków prawda?  U mnie nie ma tego wieńca a zaobserwowałem kilka rys na bloczkach betonowych na stronie gdzie są dwa okna.  Nie pamiętam czy otwory okienne były zbrojone (zbrojenie pod okienne) ale chyba nie. Czy te rysy mogą być spowodowane występowaniem okien czy może braku wieńca?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...