Skocz do zawartości

Czy kabel WLZ 5x10 mogę puścić w styropianie pod rurkami ogrzewania podłogowego?


lukas198820

Recommended Posts

Witam planuję wreszcie skończyć inst elektryczna w domu i została mi ostatnia problematyczna rzecz.

Chce ze złącza AxS podciągnąc WLZ 5x10 do rozdzielni w budynku by mieć podział na PE oraz N.

Chodzi o instalacje TN-C-S

 

Czy mogę taki kabel puścić w wyciętym styropianie tuż pod ogrzewaniem podłogowym czyli folia budowlana i rurkami od podlogówki?

 

Chciałbym to robić dolem bo jest mniej roboty w środku niż puszczanie po suficie który będzie podwieszany gdzie przebijanie ścian może być kłopotliwe.

 

Moc instalacji w domu ma 12.9kW

 

 

 

 

Link do komentarza
7 godzin temu, lukas198820 napisał:

 Chce ze złącza AxS podciągnąc WLZ 5x10 do rozdzielni w budynku by mieć podział na PE oraz N.

Chodzi o instalacje TN-C-S 

 

Jeżeli kładziesz 5x10 tu już masz rozdzielony PEN na PE i N. 

 

7 godzin temu, lukas198820 napisał:

Czy mogę taki kabel puścić w wyciętym styropianie tuż pod ogrzewaniem podłogowym czyli folia budowlana i rurkami od podlogówki? 

 

Po pierwsze, przewody w styropianie mają utrudnioną możliwość rozpraszania ciepła, co trzeba wziąć pod uwagę. Po drugie, przewody będą podgrzewane. Nie znamy temperatury maksymalnej tej instalacji, ale to ją trzeba uwzględnić. I zaglądnąć do tabel, aby odnaleźć maksymalną dopuszczalną, długotrwałą obciążalność 4 przewodów we wiązce, dla tej sytuacji.

Czyli potrzebujemy dwóch rzeczy: Maksymalnej temperatury instalacji grzewczej i dostępu do tabel. 

Link do komentarza

Tak czy inaczej nie układałbym tego kabla w styropianie pod podłogówką. Nawet niewielki wzrost temperatury ponad dopuszczalną jest szkodliwy dla trwałości izolacji. A tu przecież nie tylko nie mamy praktycznie żadnej możliwości oddawania ciepła. Dodatkowo mamy tu podgrzewanie. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...