Skocz do zawartości

Rozprowadzanie instalacji elektrycznej w rurach RLM mieszaniu ze stropem drewnianym


Recommended Posts

Witam,

 

rozprowadzam instalację elektryczną w mieszkaniu. Moim założeniem było poprowadzenie instalacji w rurach elektroinstalacyjnych RLM, aby w przyszłości można byłoby: wymienić przewód, dołożyć, dołożyć jakieś elementy smart home. Mieszanie jest w kamienicy ze stropem drewnianym, o ile prowadzenie w ścianach murowanych(póki co większość rlm 32mm) w salonie z lewej strony nie przysporzyło mi większych kłopotów, może oprócz przejścia przy kominie. To jak zbliżyłem się do środka mieszkania\prawa strona salonu, gdzie mam już ścianę działowo 6cm bez tynku już tak. Postanowiłem poprowadzić instalację w strefie gdzie nie będzie ona widoczna, więc po namyślę wybrałem rogi pomieszczeń(zdjęcie: rury_w_rogu_przy_dzialowce_6cm.jpg)...teraz z perspektywy czasu i może trochę większej wiedzy nie jestem pewny czy dokonałem prawidłowych wyborów. Te rury nie są bezhalogenowe, rury będą w strefie sufitu podwieszanego w którym planuje ocieplenie(wełna). Przeczytałem, że nie należy kłaść przewodów w ociepleniu, u mnie będzie trochę inna sytuacja gdyż te przewody będę miał w rurkach, żeby dodatkowo ograniczyć grzanie przewodów wymyśliłem, że w rogach gdzie mam póki co rury z przewodami odsunę wełnę o jakieś 10-15cm i zrobię takie komory. Tak myślę, że ten problem byłby rozwiązany. Inna moja zagwozdka to ten strop drewniany w którym mam póki co dziury, przy końcu chce go zabezpieczyć płytami g-k ogniowymi...no ale nie daje mi to spokoju czy to wszystko to dobre/wystarczające rozwiązania. Teraz może z perspektywy czasu poprowadziłbym w tej ściance działowej może większą liczbę rur ale np.: rlm 16mm ale poniżej sufitu podwieszanego w tej strefie 30cm. Co o tym myślicie? Inny problem to przejście koło pionu wod-kan(zdjęcie: piony_wod_kan.jpg), intuicja i zdrowy rozsądek mówi jak najdalej, przepisy chyba 60cm od źródła wody...Zrobiłem to z dala od tego pionu ale myślę, że nadal źle bo w obecnej sytuacji dość grube kabel z indukcji będzie nad wełną(zdjęcie: przewod_indukcja.jpg). Rozwiązanie to położenie tego na profilach g-k, pod wełną lub wybranie drogi w rurach rlm przy pionach. Wygodniej byłoby mi teraz poprowadzić to przy pionie ale...no właśnie ale. I ostatnie pytanie dotyczy gniazda które będzie nad blatem ale blisko pionów wod-kan(zdjęcie: gniazdo_przy_pionach.jpg), co prawda te piony będą w osłonie g-k i płyt(zdjęcie: pion_wod_kan_zabudowany.jpg) ale czy to jest wystarczające...co mówią przepisy na ten temat?

gniazdo_przy_pionach.jpg

pion_wod_kan_zabudowany.jpg

przewod_indukcja.jpg

rury_w_rogu_przy_dzialowce_6cm.jpg

piony_wod_kan.jpg

Link do komentarza
Dnia 11.09.2024 o 08:49, rafalll1984 napisał:

rozprowadzam instalację elektryczną w mieszkaniu. Moim założeniem było poprowadzenie instalacji w rurach elektroinstalacyjnych RLM, aby w przyszłości można byłoby: wymienić przewód, dołożyć, dołożyć jakieś elementy smart home. 

 

Założenia błędne i bardzo kosztowne. Bo najtańsze jest wykonanie instalacji gwiazdowej i wszelkie zmiany w niej wykonuje się wtedy głównie w rozdzielnicy. 

Poczytaj:

https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/21930-zasady-projektowania-i-wykonawstwa-instalacji-elektrycznych-w-drewnianym-domu

https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/21971-sposoby-prowadzenia-przewodow-elektrycznych-w-budownictwie-drewnianym

https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/21467-bezpuszkowa-instalacja-elektryczna-to-podstawa

https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/21485-jak-nalezy-poprowadzic-bezpuszkowa-instalacje-elektryczna

Link do komentarza
Dnia 11.09.2024 o 08:49, rafalll1984 napisał:

 teraz z perspektywy czasu i może trochę większej wiedzy nie jestem pewny czy dokonałem prawidłowych wyborów. Te rury nie są bezhalogenowe, rury będą w strefie sufitu podwieszanego w którym planuje ocieplenie(wełna). Przeczytałem, że nie należy kłaść przewodów w ociepleniu, u mnie będzie trochę inna sytuacja gdyż te przewody będę miał w rurkach, żeby dodatkowo ograniczyć grzanie przewodów wymyśliłem, że w rogach gdzie mam póki co rury z przewodami odsunę wełnę o jakieś 10-15cm i zrobię takie komory. 

 

To nie tak. Prowadząc przewody, należy mieć na uwadze ich przewidywaną obciążalność. Przy instalacji gwiazdowej mamy w tej kwestii dużą przejrzystość, bo wiemy, co dany obwód będzie zasilał. Przecież odbiorniki o mocy 2 kW i więcej wymagają oddzielnych obwodów! Przy niższych mocach grzanie przewodu nie jest takie duże. A wtedy odczytujemy z tabel, jaki przekrój jest niezbędny przy takich warunkach układania przewodów. Tego nie robi się "na oko"!

 

Cytat

 

Inny problem to przejście koło pionu wod-kan(zdjęcie: piony_wod_kan.jpg), intuicja i zdrowy rozsądek mówi jak najdalej, przepisy chyba 60cm od źródła wody...

 

 

Przesada. Odległość ustal z uwzględnieniem możliwości awarii i konieczności ingerencji w instalację wod-kan. Tak, żeby hydraulicy przy swoich robotach nie uszkodzili przewodów. Tylko tyle.

 

 

Link do komentarza
8 godzin temu, retrofood napisał:

@retrofood Dzięki za opnie: wyżej artykuły już wcześniej przeczytałem. Czy ja wiem czy błędne i kosztowne. Nie robię na zapas gwiazdy, bo na razie nie potrzebuję...będę potrzebował dołożyć indywidualny obwód do danego gniazda/gniazdek to sobie dołożę(pewnie z jakimś marginesem dodatkowych obwodów). Zapoznałem się wstępnie z założeniami gwiazdy dla mnie póki co miała by sens dla łączników. 

8 godzin temu, retrofood napisał:

To nie tak. Prowadząc przewody, należy mieć na uwadze ich przewidywaną obciążalność. Przy instalacji gwiazdowej mamy w tej kwestii dużą przejrzystość, bo wiemy, co dany obwód będzie zasilał. Przecież odbiorniki o mocy 2 kW i więcej wymagają oddzielnych obwodów! Przy niższych mocach grzanie przewodu nie jest takie duże. A wtedy odczytujemy z tabel, jaki przekrój jest niezbędny przy takich warunkach układania przewodów. Tego nie robi się "na oko"!

 

Jak najbardziej mam świadomość do co obciążalności przewodów i ich przekrojów z tym związanym. Ale mimo tego zdecydowałem sie na taki krok dla...świętego spokoju po prostu. To wszystko są założenia/wyliczenia a przewód może być uszkodzony w niewidocznym miejscu, oszukany, mniejszy przekrój i założenia mogę sobie....Mógłbym powiedzieć, że obwody u mnie w kuchni zbliżą się do gwiazdy. Mam już wypisane urządzenia które potrzebują osobnego obwodu, no i większego przekroju jak na pewno indukcja i piekarnik...choć może jeszcze coś będzie potrzebowało większego.

8 godzin temu, retrofood napisał:

Przesada. Odległość ustal z uwzględnieniem możliwości awarii i konieczności ingerencji w instalację wod-kan. Tak, żeby hydraulicy przy swoich robotach nie uszkodzili przewodów. Tylko tyle.

dzięki :)

Link do komentarza
1 godzinę temu, rafalll1984 napisał:

 To wszystko są założenia/wyliczenia a przewód może być uszkodzony w niewidocznym miejscu, oszukany, mniejszy przekrój i założenia mogę sobie.... 

 

Może spaść również meteoryt. Jestem już emerytem, a nie spotkałem się z niewidocznym uszkodzeniem przewodu z krążka. Jeśli zdarza się już uszkodzenie, to jest ono zwyczajnie widoczne. I jeszcze nie spotkałem się z samoistną awarią przewodu pomiędzy węzłami. Pomiędzy, to są przewierty, przecięcia, albo urwania. Z winy użytkowników, albo natury, ale wtedy to widać. Np. widziałem urwany przewód zalany w betonie. Ale w tym miejscu popękało wszystko. 

Natomiast miejscami awarii są niemal zawsze połączenia wykonywane przez instalatorów. Na gniazdkach, na złączkach, we wtyczkach, na zaciskach aparatów... Po to są właśnie okresowe przeglądy instalacji, aby takie sprawy wychwytywać w porę, zanim uszkodzenie wytworzy awarię.

 

U mnie w domu niedawno miałem zdarzenie, w którym musiałem wezwać pogotowie energetyczne. Spalił się zacisk zabezpieczenia przedlicznikowego. Ponad 30 lat działał, aż przestał. Bo zaplombowany i nie mogłem do niego zaglądać, aby sprawdzić i poprawić docisk.

 

A więc takie założenia, jakie Ty robisz, są w sumie dość drogie. Bo bez sensu są koszty zabezpieczeń większe, niż wartość przedmiotu zabezpieczanego. 

Link do komentarza

Jeśli pion będzie zabudowany, to daj gniazdko poza nim, na przykład na ścianie. .Na ściance zabudowy też możesz dać, ale wtedy trzeba zabezpieczyć przewody, aby odizolowany odcinek nie wyśliznął się w pobliże rur.

Przewód obok pionu wod-kan możesz dać w zabudowie, ale wtedy nie możesz go tam łączyć. Musi być jednolity. No i w rozsądnej odległości, aby nie przeszkadzał a pracom hydraulikom. O to chodzi?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...