Skocz do zawartości

Wstawienie okna zamiast drzwi-zgłoszenie i projekt


Recommended Posts

Dzień dobry, czy robił ktoś przebudowę polegającą na zmniejszeniu otworu od dołu i po bokach w celu wstawienia okna zamiast drzwi? Jak rozwiązywaliście to pod kątem prawnym? Otóż byłem w starostwie i czytałem ustawę. Wynika z tego, że konieczne jest dokonanie zgłoszenia wraz z projektem, ponieważ stanowi to przebudowę przegród zewnętrznych. Z drugiej strony jak dzwoniłem do projektantów, to każdy się dziwił po co mi projekt zmniejszenia otworu tak jakby im się w pracy nie trafiały takie rzeczy. Z trzeciej i najważniejszej strony-koszty. Projekt 3000 zł. Wstawienie okna 1500 zł. Poprostu ręce opadają. Proszę o porady.

Link do komentarza
Dnia 2.09.2024 o 15:22, remontowiec napisał:

Dzień dobry, czy robił ktoś przebudowę polegającą na zmniejszeniu otworu od dołu i po bokach w celu wstawienia okna zamiast drzwi? Jak rozwiązywaliście to pod kątem prawnym? Otóż byłem w starostwie i czytałem ustawę. Wynika z tego, że konieczne jest dokonanie zgłoszenia wraz z projektem, ponieważ stanowi to przebudowę przegród zewnętrznych. Z drugiej strony jak dzwoniłem do projektantów, to każdy się dziwił po co mi projekt zmniejszenia otworu tak jakby im się w pracy nie trafiały takie rzeczy. Z trzeciej i najważniejszej strony-koszty. Projekt 3000 zł. Wstawienie okna 1500 zł. Poprostu ręce opadają. Proszę o porady.

Myślę, że warto skonsultować się z innym projektantem lub architektem, który ma doświadczenie w podobnych remontach.

Link do komentarza
1 godzinę temu, WaclawaCzarnecka napisał:

Myślę, że warto skonsultować się z innym projektantem lub architektem, który ma doświadczenie w podobnych remontach.

 

Tak, ale tylko z miejscowym, znającym lokalne układy. Autor nie pisze gdzie mieszka, a w tych sprawach lokalizacja bywa niezwykle istotna. Bo w niektórych miejscowościach nawet koloru elewacji nie można zmienić, ani kąta nachylenia dachu, a nie tylko okna. Wygląd elewacji jest święty i nietykalny. Natomiast w większości lokalnej Polski są to kwestie nieistotne, nie ma żadnych uchwał lokalnego samorządu w takich tematach. I nikt na to nie zwraca uwagi.

Oddzielnym tematem jest też Zakopane, sami górale mawiają, że u nich "to całe Prawo Budowlane jakośik sie u nos nie psyjęło...". I nawet dobudowy kilku pięter urzędnicy nie zauważają. Taki Hotel Gołębiowski powstał w ogóle bez pozwolenia na budowę.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...