Skocz do zawartości

Jaka wentylacja pod pod ogrzewanie gazowe kotłem kondensacyjnym?


Recommended Posts

42 minuty temu, lukas198820 napisał:

No chodzi mi o tą pozioma rurę najczęściej taka biała co ludziom nieraz że ścian wystaje.

Czy oprócz tej rury trzeba budować komin wentylacyjny?

Ta rura to przewód powietrzno-spalinowy, który doprowadza do kotła powietrze niezbędne w procesie spalania i przez który wyrzucane są spaliny. Nie ma związku z wentylacją kotłowni, w której ma być kanał wywiewny.

Link do komentarza
6 godzin temu, lukas198820 napisał:

Witam

Czy planując kotłownie pod ogrzewanie gazowe o kubaturze powyżej 9m3, wystarczy do kotła kondensacyjnego doprowadzić wentylację i rurę w poziomie przez ścianę zewnętrzną?

Jest kilka możliwości w zależności od adaptera. Kocioł kondensacyjny z zamknieta komora spalania nie bierze powietrza do spalania z kotłowni. Jedna z opcji to adapter i rozdzielone rury - powitrze do spalania i wylot spalin na dwie rury rozdzielony. Bez udziału powietrza z kotłowni.

Link do komentarza
2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Jest kilka możliwości w zależności od adaptera. Kocioł kondensacyjny z zamknieta komora spalania nie bierze powietrza do spalania z kotłowni. Jedna z opcji to adapter i rozdzielone rury - powitrze do spalania i wylot spalin na dwie rury rozdzielony. Bez udziału powietrza z kotłowni.

 

No właśnie. Trzeba albo rozdzielić kwestię wentylacji i spalania, albo  analizować to razem. Pytanie o który wariant Autorowi chodzi.

Link do komentarza
15 godzin temu, lukas198820 napisał:

Witam

Czy planując kotłownie pod ogrzewanie gazowe o kubaturze powyżej 9m3, wystarczy do kotła kondensacyjnego doprowadzić wentylację i rurę w poziomie przez ścianę zewnętrzną?

Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
1). 21 kW w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
2). 5 kW w pozostałych budynkach mieszkalnych.

Link do komentarza
5 godzin temu, lukas198820 napisał:

Ok, teraz mam pytanie czy dom bez kominów może istnieć?

W sensie bez tego dużego murowanego, tylko co najwyżej z kilkoma małymi od wentylacji z kuchni, łazienki i kotłowni?

Tak, jeżeli są zbędne, nie ma czego tam podłączyć, można wykorzystać na kanał wentylacyjny, albo szacht do prowadzenia np. pionów kanalizacyjnych.

Możesz też włożyć do niego  np. system kominowy stalowy turbo do kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania.

Rura kominowa 60/100 1m kondensacyjna turbo

 

rura_dwucienna_biaa_jeremias_1352049856_

 

5 godzin temu, lukas198820 napisał:

O co chodzi z tą wielką rura srebrna która wychodzi z kotłowni gazowej.

O tym mówię:

 

 

images.jpeg

fotolia.jpg

To normalny komin ale zbudowany na  zewnątrz, prawdopodobnie stosowany do paliw stałych, składa się z dwóch płaszczy i wełny.

Może być też wentylacyjny, czy do gazu.

Rura_1000_mm_WENTYLACJA_Izolowana_Ocynko

 

Link do komentarza

Wszystko fajnie, ale trochę mi się miesza wszystko.

Znajomemu firma w wycenie i wcześniej pi oględzinach stwierdziła że nie może być komin poziomy tuż za ścianę, tylko trzeba wywalić na zewnątrz taki komin z nierdzewnej stali jak wyżej wysłałem zdjeciab, z tą różnicą że do góry wystarczy 3.5 m.

Jak to w końcu jest?

Link do komentarza
2 godziny temu, lukas198820 napisał:

Wszystko fajnie, ale trochę mi się miesza wszystko.

Znajomemu firma w wycenie i wcześniej pi oględzinach stwierdziła że nie może być komin poziomy tuż za ścianę, tylko trzeba wywalić na zewnątrz taki komin z nierdzewnej stali jak wyżej wysłałem zdjeciab, z tą różnicą że do góry wystarczy 3.5 m.

Jak to w końcu jest?

Nad dach musi być. 

A ten komin wewnętrzny jaki ma kanał, wymiary?

Link do komentarza
10 godzin temu, retrofood napisał:

 

Ale do czego? Do kotłowni?

Tak do kotłowni.

W miejscu gdzie ma być kotłownia gazowa , teraz jest pomieszczenie gospodarcze i tam powiedział mu fachowiec że musi  zrobić dziurę na komin wentylacyjny i zrobić taki komin jak załączyłem na kilku zdjęciach powyżej.

 

 

10 godzin temu, animus napisał:

Nad dach musi być. 

A ten komin wewnętrzny jaki ma kanał, wymiary?

Wymiarów nie znam, wiem że komin przebiega przez środek domu,  bo kotłownie ma w piwnicy.

Pomieszczenie gospodarcze w którym będzie  kocioł gazowy .jest kilka pokoju dalej.

Link do komentarza
29 minut temu, lukas198820 napisał:

Tak do kotłowni.

W miejscu gdzie ma być kotłownia gazowa , teraz jest pomieszczenie gospodarcze i tam powiedział mu fachowiec że musi  zrobić dziurę na komin wentylacyjny i zrobić taki komin jak załączyłem na kilku zdjęciach powyżej.

 

Dobrze mówi. Aby komin pewnie odprowadzał spaliny, musi kończyć się ponad szczytem dachu, aby odprowadzał spaliny niezależnie od kierunku wiatru. Gdyby kończył się poniżej, powstające przy pewnych kierunkach wiatru zawirowania powietrza wpychały by spaliny do wewnątrz. Co jest niedopuszczalne.

 

Twoje pytanie o brak komina zrozumiałem teoretycznie, np. ogrzewania jest elektryczne, kuchnia też, no to komin spalinowy jest niepotrzebny.

Link do komentarza
8 godzin temu, lukas198820 napisał:

Wymiarów nie znam, wiem że komin przebiega przez środek domu,  bo kotłownie ma w piwnicy.

Pomieszczenie gospodarcze w którym będzie  kocioł gazowy .jest kilka pokoju dalej.

To może zastanów się czy nie przenieść kotła gazowego bliżej tego komina.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...