Skocz do zawartości

Drewniany strop-ogrzewanie podłogowe


Recommended Posts

Drewniant strop- ogrzewanie podłogowe

Witam, jestem na etapie remontu pokoju dziecka. Z racji ze to mały pokoj 10m2 chce zlikwidować grzejnik a zrobić ogrzewanie podłogowe. Było w głowie zeby zrobić na podczerwień ale w końcu wygrało wodne. I teraz pytanie jaką opcje zrobić.
1. Pomiędzy legary dac płyty osb sparte na katownikach przykręconych do legarów, na to plyty xps z frezami pod rury. Na to siatka szklana i klej.
2. Pomiędzy legary plyty xps z frezami pod rury, na legary plyta mfp lub OSB.
3. Na legary płyta suchy jastrych lub pochodne tego, na to plyta xps z frezami i dalej pokrycie podlogi.
Co zrobić

Link do komentarza

Jaka jest obecnie konstrukcja tej podłogi? Czy są tam belki konstrukcyjne stropu, a poprzecznie do nich legary drewniane? Czy legarami są tu nazywane belki konstrukcyjne? Generalnie, najpewniejszym rozwiązaniem jest ułożenie płyty drewnopochodnej (np. OSB), potem XPS z frezami na rurki , a następnie suchy jastrych. 

Link do komentarza

1. Ekran napewno będzie, dla mnie to jasna rzecz przez to nie ująłem jej w tym

2. Budynek z lat 60, kocioł CO, strop jest belka, pomiędzy nimi wełna

3. Sa tylko belki, legary mogę wstawić. Niechcialbym podnosić podłogi, bo to i tak maly pokoj jeszcze pod skosem

Link do komentarza
5 godzin temu, retrofood napisał:

A gdzie ekran?

Ekran napewno będzie, dla mnie to jasna rzecz przez to nie ująłem jej w tym

5 godzin temu, podczytywacz napisał:

Co to za budynek, jak w nim grzejesz, co pod tym stropem...

Budynek z lat 60, kocioł CO, strop jest belka, pomiędzy nimi wełna

3 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Jaka jest obecnie konstrukcja tej podłogi? Czy są tam belki konstrukcyjne stropu, a poprzecznie do nich legary drewniane? Czy legarami są tu nazywane belki konstrukcyjne? Generalnie, najpewniejszym rozwiązaniem jest ułożenie płyty drewnopochodnej (np. OSB), potem XPS z frezami na rurki , a następnie suchy jastrych. 

Sa tylko belki, legary mogę wstawić. Niechcialbym podnosić podłogi, bo to i tak maly pokoj jeszcze pod skosem

Link do komentarza

Przecież znasz zasadę. Izolacja i ekran od dołu, a nie nad rurkami. Rozumiem też, że jak największą część całego układu chcesz zmieścić pomiędzy belkami, aby nie podnosić podłogi. I według mnie, dobrze kombinujesz. Pytanie tylko czy belki są dobrej jakości i na czym oprzesz tę całość pomiędzy belkami na kątownikach. Co dasz jako podtrzymanie wszystkich warstw?

To musi mieć dobrą wytrzymałość na obciążenia i nie uginać się.

Link do komentarza
5 minut temu, retrofood napisał:

Przecież znasz zasadę. Izolacja i ekran od dołu, a nie nad rurkami. Rozumiem też, że jak największą część całego układu chcesz zmieścić pomiędzy belkami, aby nie podnosić podłogi. I według mnie, dobrze kombinujesz. Pytanie tylko czy belki są dobrej jakości i na czym oprzesz tę całość pomiędzy belkami na kątownikach. Co dasz jako podtrzymanie wszystkich warstw?

To musi mieć dobrą wytrzymałość na obciążenia i nie uginać się.

Tak rozumiem zasadę. Jako podtrzymanie dalbym legary w poprzek na wieszakach do belek. A suchy jastrych utrzymie chodzenie?

Link do komentarza
1 minutę temu, diablo113 napisał:

  A suchy jastrych utrzymie chodzenie?

No właśnie Ty powinieneś wiedzieć. Znasz kartę techniczną produktu? Znasz wymiary - odległość między belkami? Od tego zacznij, to musi najpierw wytrzymać mechanicznie wszelkie obciążenia podłogi. Statyczne i dynamiczne, załóż, że zorganizujesz imprezę i goście będą tam tańczyć rytmicznie. :icon_biggrin:

Link do komentarza

A to jest parter, piętro, czy co? Co jest poniżej planowanej podłogi?

Przed chwilą, diablo113 napisał:

Bo jeszcze w grę wchodzilo ogrzewanie z matami na podczerwień ale chyba niezbyt to opłacalne

To Ty wiesz najlepiej, bo jeśli wykorzystasz istniejący system ogrzewania, to w porządku, natomiast tworzenie nowego systemu dla pokoju 10 m kw. , to chyba nieco drogo.

Link do komentarza

Jaki jest rozstaw tych belek stropowych, bo od tego zależy wymagana grubość płyt lub desek, które na nich będą warstwą nośną. 

Co obecnie jest na belkach? To jest jakaś wskazówka. Jaką grubość mają te warstwy?

Możliwości zrobienia ogrzewania jest kilka. 

Najprościej byłoby jednak umieścić tam grzejnik ścienny. Skoro to mały pokój to i grzejnik nie musi być duży. Typowy płytowy może mieć kilka płyt - wtedy będzie mniejszy lecz nieco grubszy. 

Można też założyć grzejnik kanałowy. Ukryje się go w podłodze, pomiędzy belkami. To też dość prosty wariant. 

Wreszcie ogrzewanie podłogowe. Technicznie najprostszy i najlepszy jest wariant z:

- płytą drewnopochodną na belkach stropowych;

- następnie systemową płytą z twardego styropianu z wyfrezowanymi zagłębieniami na rurki;

- suchym jastrychem z płyt włóknowo-cementowych lub podobnych;

W tym wariancie mamy strop dobrze usztywniony, pod względem akustycznym też niezły. Ponadto łatwy do wykonania. Wadą jest strata kilku centymetrów wysokości pomieszczenia. 

Można spróbować schować część z tego pomiędzy belkami. Ale ostatecznie różnica wysokości nie będzie duża, ok. 5 cm, bo frezowaną część płyty izolacyjnej należałoby umieścić już powyżej belek. Inaczej będzie problem z układaniem rur. Chociaż moim zdaniem nie warto się z tym wariantem męczyć. 

Pozostaje jeszcze możliwość ułożenia ogrzewania ściennego, chociażby na skosach. Są nawet gotowe płyty z zatopionymi już w swojej grubości rurkami. Można je ułożyć dość łatwo (choćby na już wykończonych skosach i ścianach), a różnica wysokości pomieszczenia będzie minimalna. 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Sa tez specjalne plyty wiorowe czy cos takiego do takich celow. Sam wlasnie jestem na etapie ogrzewania podlogowego w lazience w podlodze na legarach. 

 

Ta plyta ma 38 mm grubosci, na to idzie plyta cementowo-wloknowa fiber i dalej co tam chcesz panele, terakota itp

 

1678796412.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...