Skocz do zawartości

Jak ocieplić stary dom?


Recommended Posts

Witam,

Posiadam stary dom z lat 60.  Chciałbym go ocieplić i zastanawiam się w jaki sposób to zrobić żeby było dobrze. Przekrój ściany od zewnątrz to tynk, cegła zwykła, szczelina około 8cm, pustak 24cm. Dom po remoncie, ocieplony strop i posadzki, zrobiona wentylacja.

I teraz pytanie jak i czym to najlepiej zrobić? Wypełnienie szczeliny "czymś" czy ma sens? Zrobić styropian czy wełnę, czy najlepiej zostawić jak jest?

Mam kilka pomiarów z termowizji budynku.

flir_20200701T175452.jpg

flir_20200701T175542.jpg

Link do komentarza
  Dnia 14.01.2024 o 05:19, Mathoos napisał:

 ] teraz pytanie jak i czym to najlepiej zrobić? Wypełnienie szczeliny "czymś" czy ma sens? Zrobić styropian czy wełnę, czy najlepiej zostawić jak jest?

Rozwiń  

Nie wiem czy jest tani sposób, aby wypełnić szczelinę, dlatego najpierw pytanie o budżet. A drugie, czy odrzucasz klasycznie, czyli styropian i tynk z zewnątrz?

Link do komentarza

Budżet jest wystarczajacy na każdy rodzaj.Tylko pytanie czy ocieplenie zewnętrzne coś poprawi. Podobno w takim murze ze szczelina powietrzna taki rodzaj ocieplenia to strata kasy bo i tak ciepło nie dotrze do materiału termoizolacyjnego. Styropian może wręcz pogorszyć sprawę bo zamknie wilgoć .Z kolei wypełnienie szczeliny np celuloza, może zawilgotniec i opaść.

Link do komentarza
  Dnia 14.01.2024 o 05:19, Mathoos napisał:

Witam,

 Przekrój ściany od zewnątrz to tynk, cegła zwykła, szczelina około 8cm, pustak 24cm

Rozwiń  

Wewnątrz ściany jest pełno mostków, szczelina nie jest ich pozbawiona, takie wypełnienie to fikcja, jedynie z zewnątrz, 10-15 cm

styropian grafitowy elewacyjny.

Obrazek-wyrozniajacy-Word-Press-1080-x-6

 

  Dnia 14.01.2024 o 11:13, Mathoos napisał:

Budżet jest wystarczajacy na każdy rodzaj.Tylko pytanie czy ocieplenie zewnętrzne coś poprawi. Podobno w takim murze ze szczelina powietrzna taki rodzaj ocieplenia to strata kasy bo i tak ciepło nie dotrze do materiału termoizolacyjnego. Styropian może wręcz pogorszyć sprawę bo zamknie wilgoć .Z kolei wypełnienie szczeliny np celuloza, może zawilgotniec i opaść.

Rozwiń  

Trzeba jeszcze odkopać ściany przyziemia i odnowić izolacje przeciwwilgociowe, następnie obłożyć je 8-10 cm styropianem XPS i na to folia kubełkowa.

U ciebie zdjęcia z kamerki termo ewidentnie pokazują, problem z brakiem izolacji.

flir_20200701T175542.jpg

 

  Jakby ta pustka wpływała dobrze na izolacyjność przegrody, to okna by nie były w tym samym kolorze co sciany.

kamera_cieplo18.jpg

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  Dnia 14.01.2024 o 12:48, animus napisał:

Wewnątrz ściany jest pełno mostków, szczelina nie jest ich pozbawiona, takie wypełnienie to fikcja, 

Rozwiń  

 

Też tak uważam na podstawie tego, co kiedyś widziałem przy wznoszeniu takich ścian. Przecież dla stabilności takiego obiektu nie jest możliwe zachowanie ciągłości pustki pomiędzy murami. To musi być ze sobą mechanicznie związane. I było. Wtedy, w latach budowy, nikt się zbytnio nie przejmował kwestiami energochłonności konstrukcji.

 

  Dnia 14.01.2024 o 11:13, Mathoos napisał:

 Styropian może wręcz pogorszyć sprawę bo zamknie wilgoć .Z kolei wypełnienie szczeliny np celuloza, może zawilgotniec i opaść.

Rozwiń  

 

Jaką znowu wilgoć? Przecież jeśli nie prowadzisz w domu jakiejś pralni przemysłowej, to wilgoci w zimie jest zazwyczaj za mało w powietrzu! U mnie w domu nawilżacz zimą chodzi niemal na okrągło, a gdybym go wyłączył, to wilgotność w ciągu godziny, dwóch, spada poniżej 20%.  A dla zdrowia potrzeba 40 - 60%. 

Poza tym, do wypełnień nie stosuje się materiałów organicznych, lepiej na przykład keramzyt. Są też inne materiały ceramiczne.

Link do komentarza
  Dnia 14.01.2024 o 13:07, animus napisał:

Zastanawia mnie jak tam zostało zaizolowane poddasze, tu straty masz kosmiczne i od tego, czyli izolacji z wełny 50 cm trzeba zacząć termmodernizację tego domu.

Rozwiń  

Strych nieuzytkowy, na stropie 40cm wełny. Jeżeli chodzi o fundamenty to również naprawione i zaizolowane xps.

Jeżeli chodzi o ściany to napewno jest dużo mostków bo ściany były ze sobą wiazane co druga warstwa.

 

IMG_20221104_131619.jpg

Link do komentarza

Nie jest to pustak żużlowy, on przypomina dzisiejszy gazobeton.

Strop drewniany. Xps na fundamencie niestety tylko 5cm. Ale po zrobieniu elewacji można dołożyć.

Generalnie chodzi mi głównie o to czy docieplenie ścian zewnętrznych zda egzamin. Znajomy budowlaniec twierdzi że w przypadku takiej konstrukcji ściany ocieplenie nie wiele da. Ciepło nie dojdzie do ocieplenia tylko zostanie rozproszone w szczelinie. Ja generalnie chciałbym zrobić wełnę i elewacje z szalowki.

IMG_20230613_124313.jpg

Link do komentarza

 

Trzeba jeszcze szczyty "domknąć", czyli ocieplić je od wewnątrz, od podłogi  przynajmniej 1 m w górę, styropianem lub wełną 10 cm.

 

 

  Dnia 14.01.2024 o 18:28, Mathoos napisał:

Znajomy budowlaniec twierdzi że w przypadku takiej konstrukcji ściany ocieplenie nie wiele da. Ciepło nie dojdzie do ocieplenia tylko zostanie rozproszone w szczelinie. 

Rozwiń  

Proszę się tym nie przejmować.

 

Ściany szczytowe są już bez pustki?

 

 

  Dnia 14.01.2024 o 18:28, Mathoos napisał:

Ja generalnie chciałbym zrobić wełnę i elewacje z szalowki.

Rozwiń  

Taka izolacja z rusztem ma niestety większe mostki termiczne, jest bardziej pracochłonna. 

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Temat wraca jak bumerang.

Dowiedziałem się że, znajomy posiada dom zbudowany w tej samej technologii. 2 lata temu docieplił go 15cm styropianu. Strop i posadzki ma ocieplone. Po dwóch latach użytkowania nie stwierdził poprawy jeżeli chodzi o ciepło w domu i mniejsze zużycie energii na ogrzanie.

Następna sprawa, pojawił się temat celulozy Ekofiber. Jest podobno lepsza w tym przypadku bo nie potrzebuje szczeliny wentylacyjnej (tak jak wełna która wymaga takowej szczeliny).

Szczelina w moim murze jest dosyć szeroka dlatego wypełnienie jej mogło by poprawić izolacyjność. Oczywiście nie chce z domu robić termosu i nie oczekuje od tego ocieplenia nie wiadomo jakich efektów (typu " płace za ogrzewanie domu 500 zł rocznie").

Wystarczyłoby mi żeby chociaż na termowizji to lepiej wyglądało.

 

Edytowano przez Mathoos (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

mam dom z lat 30, sciana 3 warstwowa, pustka 10 cm.

Kilka lat tamu wdmuchalem w pustke perlit. 

Wczesniej mialem stalowy kontener a nie dom, siedzac plecami do kominka wiedzialem kiedy drewno sie wypala tak szybko temperatura ucielaka. Po wdmuchaniu perlitu zmiana o 180 st. 

Zima -5 st jezeli wieczorem napale do np 26 st o godz 22 to rano mam 19-20 st bez innego ogrzewania.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam nadzieję że to tylko brak przecinka, bo Termet a Bosch to dwie różne firmy. Jak chcesz iść teoretycznie w coś lepszego, to zapłacisz po prostu więcej za to samo, tylko bardziej markowego. Ja byłem o krok od Wiessmana, ale właśnie dostęp do ustawień serwisowych i kilka tysięcy zł przekonało mnie do Termeta. Vitodens jest według najmniej awaryjnym kotłem gazowym, choć nie wiem czy wartym tych kilku tysięcy więcej. Co do LPG to chyba tylko dysza jest inna i być może ustawienia typu skład mieszanki, a tak to chyba każdy kocioł z zamkniętą komorą jest do tego i tego gazu przystosowany. Ja w swoim Termecie miałem jedną usterkę, co może już świadczyć o jakości części czy wykonaniu. Naczynie przeponowe miało fabrycznie nabite za duże ciśnienie i jakaś rurka była przytkana, ale kocioł cały czas chodził, także nie było tak, że zdechł. Na gwarancji serwisant przyjechał i wymienił naczynie, a tak to śmiga bezawaryjnie. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam co do ociepleń mowa tu o zewnętrznym styropianie 15 okna kilkuletnie ale na dole bedzie wymiana tam gdzie jest ich najwiecej na nowe itd .Dach jest z blachodachówki jest tam wata szklana itd. Poddasze jest użytkowe ok 50 m na dole ok 100. Grzejniki Grzejnik stalowe Purmo.Dotychczas jest to ogrzewane ekogroszkiem plus zasobnik na wode 120 l. Co do kotła to myslałem o Termecie Boschu choc nei wiem czy lata na lpg czy tylko na gazie ziemnym oraz np VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF jedynie zasobnik na wode myslałem by podbiąć z ACV SMART 210 litrów np.
    • Jakbyś chciał odrolnić to możesz sprawdzić koszta w kalkulatorze https://kalkulator-dzialki.pl/
    • Możesz sprawdzić to w 15 sekund w darmowym kalkulatorze https://kalkulator-dzialki.pl/ 
    • Dzień dobry,  W urzędzie marszałkowskim złożyliśmy pismo i wniosek o zmianę uchwały w sprawie zmniejszenia ze 100 m. Do 50 m. możliwość zabudowy działek od linii brzegowej jeziora. Działki są praktycznie obok siebie, grunty rolne klasa VI z. Obecnie uprawiane, orane i talerzowanie. Brak jakiejkolwiek zabudowy. Urząd Marszałkowski wysłał prośbę do PINB celem skontrolowania tych działek pod kątem samowoli. Dostaliśmy pismo z PINB zawiadamiający o takiej kontroli. Czy PINB może kontrolować działkę, na której nic nie ma? Ani budynku, ani stodoły, nic.  Działka nie ma warunków zabudowy nawet! Jakież było moje zdziwienie gdy przyjechali dzisiaj skontrolować jedną! Działkę. Wyglądało tak: to tą działka? Tak. Nie jest zabudowana. Nie jest jak widać. Zrobienie 2 czy 3 zdjęć i odjazd. Całość trwała 3 minuty. Pozostałe działki są w ciągu nad jeziorem. Kolejna działka kontrola za miesiąc. I tak kilkanaście razy. Trzeba być na takiej kontroli. Wolne w pracy trzeba brać. Jaki jest problem aby zrobić sobie spacer 15 minutowy nad jeziorem i za jednym przyjazdem zrobić zdjęcia pól? Podkreślam. Nie ma na nich nic. Nawet pola nie mają jeszcze WZ Co robić? Jeśli nadal będą tak działać jak inspektor zapowiedział to informacja zwrotna do urzędu Marszałkowskiego że nie ma samowoli nadejdzie w połowie przyszłego roku.l kalendarzowego. Co robić? Dodam jeszcze że w piśmie zawiadamiających z PINB o kontroli powołują się na paragrafy które odnoszą się do budowli, placów budowy i zgodności z planami budowy. Kontrola też jest nazwana kontrola budynków (kiedy takich budynków tam nie ma)
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...