Skocz do zawartości

Remont klatki schodowej w kamienicy: wyceny, media, pytania....


Recommended Posts

Wspólnota będzie u mnie w kamienicy remontowa klatkę (socrealistyczna kamienica z lat 50tych w Warszawie). Około 60 mieszkań na 2ch klatkach. Wchodzę do rady mieszkańców i w związku z tym kilka pytań dt. remontu. 

1) Mamy wstępne wyceny remontu 1 klatki na około 500 000zł. Żadne cuda.

* Odświeżenie ścian. Wkucie kabli (a może nawet skończy się głownie na uporządkowaniu albo położeniu w korytkach).
* Parter pewnie w jakimś gresie czy cos takiego.
* Odświeżenie schodów z lastryko.
* Montaż windy dla wózków.
* Przeniesienie skrzynek.
Czy te 500k za klatkę 7 pięter 30 mieszkań w normalnej kamienicy w normalnej dzielnicy sprzed 65lat to typowa cena?
Wydaje mi się, że to sporo.

2) Wydaje mi się, że skoro to tyle kosztuje to najlepiej zaplanować tak aby nie kuc możliwe długo po remoncie i nie rozkładać nowych kabli. Główne zniszczenia klatki wynikają u nas z modyfikacji instalacji. Wiec zastawiam(y) się jak zabezpieczyć się przed nimi na przyszłość albo zaplanować na nie miejsce? 

3) Co sadzicie o położeniu wcześniej światłowodu? KLD z piwnicy w pionie? Z pionu żyły podprowadzone mikro rurką na ścianę nad drzwiami? Tam jakaś puszka? Jaka? Jedna żyła czy 2 do do mieszkania? Ile się teraz kładzie? Kablówka jest już podłączona przez operatorów i jest przez to dość brzydko... BTW kable od kablówki lecą w pionie po klatce w 2 korytkach 4x12cm. Ale tez nie każde mieszkanie ma poprowadzona kablówkę do mieszkania. Ale to już pewnie dać spokój i zostawić tylko światłowód czy tez koncentryk byście doprowadzali do każdego? Jakie są obecnie standardy instalacji teletechnicznych?

4) Linia Zasilająca, Mamy do mieszkań oryginalne przewody: miedź 2x2.5mm2 (faza i zero) i 5kW przydziału mocy. Natomiast pion elektryczny jest już zmodernizowany 5x35mm2 (czyli rozdział PE+N jest). Czy podprowadzalibyście do mieszkań nowe kable? Na ścianę nad drzwiami czy do mieszkań i liczników od razu? Liczniki są blisko drzwi wejściowych, tuż za ścianą ale to jednak zawsze jakieś kucie przez mieszkanie i tak (1-2m w poziomie i 2m w pionie przewodu do położenia).

5) Zastanawiamy się też nad trasami kablowymi, jakimiś korytkami i sufitem otwartym / rastrowym. Co sądzicie  o takim rozwiązaniu na klatce? 

6) Domofon. Tu już mamy jakieś 8-żyłowe przewody FTP. Domofony ACO, używają 2 żył więc jest zapas na wideomofon (kolejne 2 żyły). Tu chyba nic nie trzeba uwzględniać?

7) Zastanawiam się ew. nad jakąś automatyką budynkową. Mamy monitoring na drzwi klatki i mamy jakieś średnio działające czujniki ruchu na klatkach. Czy warto się jakoś przygotować na taką automatykę albo już coś instalować?

8) Co jeszcze warto uwzględnić przy takim remoncie? 

Edytowano przez PawelRemont
poprawa czytelności (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Dnia 25.08.2023 o 15:39, Elfir napisał:

Macie wycenę poszczególnych elementów? Bo chyba najbardziej szarpnie po kieszeni ta winda na 7 piętro.

przeniesienie skrzynek - to chyba wymaga projektu? Jak przerabiacie elektrykę to od razu przewidzieć obciążenia dla instalacji trójfazowej pod płyty indukcyjne.

Winda juz jest w budynku. 

 

Dnia 25.08.2023 o 15:39, Elfir napisał:

Macie wycenę poszczególnych elementów? Bo chyba najbardziej szarpnie po kieszeni ta winda na 7 piętro.

przeniesienie skrzynek - to chyba wymaga projektu? Jak przerabiacie elektrykę to od razu przewidzieć obciążenia dla instalacji trójfazowej pod płyty indukcyjne.

Sorry za niedoprecyzowanie. Skrzynek na listy. Elektryczne zostają. 

 

 

Link do komentarza
4 minuty temu, PawelRemont napisał:

 Ale ile może to kosztować? 

 

Przecież na takie prace musi być sporządzony kosztorys, a wykonuje się go w oparciu o Katalog Nakładów Rzeczowych, w skrócie KNR. Zawiera on dane pozwalające na skosztorysowanie pewnego zakresu szeroko rozumianych robót budowlanych. W użyciu są również katalogi oznaczone KNNR, KSNR, KNK, KNKRB, TZKNBK, ZKNR, ale wszystkie zawierają podobne dane. 

W kosztorysie znajdują się takie elementy jak: prace do wykonania wraz z harmonogramem, liczba roboczogodzin potrzebnych do realizacji poszczególnych prac, wykaz potrzebnego sprzętu i materiałów budowlanych.

Z

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 13.09.2023 o 21:48, Elfir napisał:

To co to za pozycja?
"Montaż windy dla wózków."

Może nie doprecyzowałem. 
Chodzi o to że piętro z windą osobową znajduje się pół piętra na gruntem, czyli trzeba pokonać około 8 schodków aby znaleźć się na parterze z windą. Chcemy zainstalować "windę schodową dla niepełnosprawnych" (platformę albo krzesło schodowe) aby mogli łatwo poruszać się po tych schodkach, aby mogli wjechać z gruntu na parter i odwrotnie bo obecnie wymaga to pomocy osób trzecich do pomocy z wniesieniem i zniesieniem takiej osoby poruszającej się na wózku. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
    • Ten przykład nie jest najlepszy. Do rębaka nie należy wkładać mokrych gałęzi, bo wilgoć sprzyja korozji mechanizmu.     Wybrałaś nie najgorzej, najważniejsze, że rębak jest frezowy. Nie polecam natomiast tarczowych. Tarczowe uderzają nożem o gałąź i to uderzenie jest przenoszone na dłoń operatora. Bolą dłonie potem jak cholera. We frezowych tego nie ma.      Wciąganie jest grawitacyjne i wcale nie najgorsze. 
    • Tak  pracuje.   taki rębak, słuchać posuw.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...