Skocz do zawartości

Rura do okapu


Recommended Posts

Będę miał taką historię w planach przy budowaniu kuchni w nowej deweloperce w bloku. Deweloper domyślnie przewidział właśnie takie ustawienie okapu, zlewu, zmywarki i lodówki.

 

Droga rury do komina ma nieco ponad 3,5 metra i po drodze 3 zagięcia. Czy to ma racje bytu?

Jeśli tak, to jaki macie pomysł na zakrycie rury na ścianie z okapem? Nad szafkami to nie problem.

 

 

 

 

 

image.thumb.png.a37ec0ce800c51dfbd6d5b750fd319e3.png

Link do komentarza
2 godziny temu, animus napisał:

Weź się nie wygłupiaj i zamień miejscami płytę indukcyjną  ze zlewozmywakiem.

No najlepiej. Tylko że nie chce przerabiać instalacji hydraulicznej i elektrycznej :58_disappointed_relieved:

 

Mój drugi projekt zakłada przerobienie tylko instalacji elektrycznej (relokacja 2 gniazdek):

 

image.png.598dbb4bbcc278de1a0d6d09f08199d0.png

 

Pytanie mam natomiast do rury okapu przy pierwszej propozycji - która mi bardziej leży pod względem finansowym i skomplikowania.

Link do komentarza

Problem polega na tym, że dla większości ludzi wentylacja to jest ta kratka pod sufitem... nie czają, że jest to cały system, obejmujący całe mieszkanie...

Skomplikujsz sobie życie tym "mniej" skomplikowanym rozwiązaniem i w przyszłości okaże się, że finansowo mniej Ci leży...

Tym "rozwiązaniem" WYŁĄCZASZ wentylację grawitacyjną w kuchni i zaburzasz ją w całym mieszkaniu...

A okapu użyjesz góra 10 razy w roku...

Link do komentarza
19 godzin temu, animus napisał:

 robisz podciśnienie w mieszkaniu.    

 

11 godzin temu, podczytywacz napisał:

" WYŁĄCZASZ wentylację grawitacyjną w kuchni i zaburzasz ją w całym mieszkaniu...

 

 

 

Uznałem że to oczywiste i nie musiałem wspominać o rodzaju wentylacji... Oczywiście że mam osobny kanał do okapu.

 

Wentylacja grawitacyjna jest na osobnym kanale.

 

 

 

Nadal odbiegamy od tematu. Czy muszę najpierw wytłumaczyć każdą normę budowlaną tej kuchni? :icon_rolleyes:

Link do komentarza
1 godzinę temu, Piotr_Budowniczy napisał:

Uznałem że to oczywiste i nie musiałem wspominać o rodzaju wentylacji... Oczywiście że mam osobny kanał do okapu.

Wentylacja grawitacyjna jest na osobnym kanale.

I z tej wentylacji grawitacyjnej na osobnym kanale będzie cofka do twojego okapu, bo tam masz wsadzony wentylatorek.  

Brudne powietrze z tej cofki wejdzie do kuchni w trakcie przegotowania potraw do spożycia, smacznego.  

Link do komentarza
57 minut temu, animus napisał:

I z tej wentylacji grawitacyjnej na osobnym kanale będzie cofka do twojego okapu, bo tam masz wsadzony wentylatorek.  

 

To o czym piszesz ma poważne konsekwencje, ale nie mogę sobie tego wyobrazić.

Jakim sposobem z jednego kanału ma wlatywać do drugiego??

 

Przypominam, że od początku rozpatrujemy poniższy przypadek, inaczej bym nie pisał tego tematu:

 

image.png.4769b6133eccbc12bcc3fa206dd43e96.png

 

 

 

// DOBRA sorry, zrozumiałem. Gdy będę tłoczył powietrze do wyciągu, to skądś musi napływać "świeże" powietrze.

I jeśli okna są pozamykane, to zaciągnie z wentylacji grawitacyjnej.

 

Ale ogólnie zasady używania okapu są takie, że trzeba uchylić okno w kuchni, żeby zapobiec takiej sytuacji. :D 

 

 

 

Edytowano przez Piotr_Budowniczy (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

doopa nie we

11 godzin temu, animus napisał:

I z tej wentylacji grawitacyjnej na osobnym kanale będzie cofka do twojego okapu, bo tam masz wsadzony wentylatorek.  

Brudne powietrze z tej cofki wejdzie do kuchni w trakcie przegotowania potraw do spożycia, smacznego.  

doopa, a nie wejdzie, to nie te czasy, nawet jak puści bąka

ile tego wejdzie?

 

ale włącz okap zimą i sobie wyjdź na dłuższy czas, sąsiad z ostatniego piętra będzie "wdzięczny"

 

a swoją drogą jeszcze dopuszczalna  jest "grawitacja" w wielorodzinnych?

Link do komentarza
20 minut temu, Piotr_Budowniczy napisał:

 

 @animus , rozumiem że jesteście przeciwnikami okapów z wyciągiem w blokach.

Dlaczego waszym zdaniem deweloperzy dokładają dodatkowy koszt na zrobienie osobnego kanału do wyciągu okapu? Zakładacie że instalacja jest bez sensu, więc dlaczego w większości nowych bloków się tak robi?

Może mają symboliczne  pojęcie o wentylacji.

Musisz ich pytać. 

Link do komentarza
20 minut temu, animus napisał:

Może mają symboliczne  pojęcie o wentylacji.

Deweloperzy budują wg projektów, więc czyżby to projektanci mieli symboliczne pojęcie o wentylacji?  Bez sensu.

 

43 minuty temu, Piotr_Budowniczy napisał:

Dlaczego waszym zdaniem deweloperzy dokładają dodatkowy koszt na zrobienie osobnego kanału do wyciągu okapu? Zakładacie że instalacja jest bez sensu, więc dlaczego w większości nowych bloków się tak robi?

Nie jestem specjalistą od wentylacji, ale podejrzewam, że wynika to z przepisów. Bo mam typowy przykład z instalacji elektrycznych, na których się właśnie znam. Przepisy mówią o obowiązku instalowania wyłączników różnicowo - prądowych, więc projektanci projektują 1 (jeden!!!) na całą instalację i deweloperzy tak robią. Chociaż jest to tak niepraktyczne i nieżyciowe, że od razu trzeba instalację przerabiać. 

Jeśli jesteś bardzo ciekawy to postudiuj przepisy dotyczące wentylacji, tam na pewno znajduje się odpowiedź. Bo deweloper na pewno nie zrobi z własnej inicjatywy tego, co kosztuje chociażby pięć groszy.

 

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf

 

Zacznij od str. 33 Przewody kominowe.

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

W przepisach wprowadzono tak zwane ogólne regulacje w zakresie okapu kuchennego. W przypadku jego montażu w kuchni lub aneksie kuchennym należy zapewnić podłączenie urządzenia do odrębnego przewodu kominowego.

4 minuty temu, retrofood napisał:

Deweloperzy budują wg projektów, więc czyżby to projektanci mieli symboliczne pojęcie o wentylacji?  Bez sensu.

W teorii.

W przepisach  nie ma nakazu budowania oddzielnego kanału wentylacyjnego , gdy w budynku zaprojektowano wentylację mechaniczną.:)

Link do komentarza

To się wzięło z praktyki, jaką stosują właściciele chowu klatkowego.

Ktoś wymyślił, że  i tak amatorzy będą pakować okapy w kanał wentylacyjny kuchenny dlatego trzeba dodać jeszcze jeden, i tyle, wtedy jeden będzie zawsze wolny, nikt dwóch okapów w jednej kuchni nie wsadzi,  wiec zmieniono przepisy.

O.o

Link do komentarza

Więc ostatecznie - warto czy nie warto?

 

W każdym razie zamontuje okap który ma jednocześnie funkcję pochłaniacza i wyciągu - będę mógł opcjonalnie podpiąć domyślnie do wyciągu, tak jak jest to przewidziane.

 

Jednakże tutaj nie dowiedziałem się niczego w oryginalnym temacie tego wątku.

Więc odpowiedź dla potomnych:  skonsultowałem się z fachowcami od okapów i nie widzą problemu w pociągnięciu wyciągu na 3 metry. Silnik okapu będzie miał niezauważalnie większy opór. Tylko najlepiej stosować sztywne kanały, a nie elastyczną rurę typu harmonijka.

 

Odnośnie ciśnień w pomieszczeniu i kominie muszę zbadać temat dokładniej, ale uważam, że w nowym budownictwie opisywane sytuacje w tym wątku nie mają prawa wystąpić przy prawidłowo wykonanej wentylacji. Jeśli jest inaczej, musiałbym mieć jakieś techniczne pomiary z różnicą ciśnień w kominie i pomieszczeniu. Aby doszło do opisywanej sytuacji - ciśnienie w kominie grawitacyjnym musi być wyższe niż w pomieszczeniu. I aby to osiągnąć ile czasu musiałby pracować okap, z jakim przepływem, przy jakiej wielkości pomieszczenia.

Link do komentarza
2 godziny temu, Piotr_Budowniczy napisał:

Jednakże tutaj nie dowiedziałem się niczego w oryginalnym temacie tego wątku.

Jednak bym się upierał, że twoja świadomość jest większa niż w poniedziałek, otwierając ten wątek.

 

2 godziny temu, Piotr_Budowniczy napisał:

Więc ostatecznie - warto czy nie warto?

 

Wybór już podjąłeś  i żeby to ładnie funkcjonowało, musisz dokupić inne elementy układanki.

W okno trzeba założyć   nawiewnik ciśnieniowy, który będzie przeciwdziałał podciśnieniu w tym pomieszczeniu. 

4_max.jpg

2 godziny temu, Piotr_Budowniczy napisał:

  skonsultowałem się z fachowcami od okapów i nie widzą problemu w pociągnięciu wyciągu na 3 metry. Silnik okapu będzie miał niezauważalnie większy opór. Tylko najlepiej stosować sztywne kanały, a nie elastyczną rurę typu harmonijka.

 Z fachowcami od okapów jest jeden problem, oni chcą sprzedawać a nie zniechęcać do zakupu.

Sprzedaliby własną matkę. :hahaha2: 

 

Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Chcę odkopać temat, bo zrealizowałem te rure do okapu z przepustów 204x60mm i krótkiego elastycznego na łączenie.

 

Tam jeszcze dochodzi 1 szafka wisząca i mieści się co do milimetra zarówno przy ścianie, jak i suficie.. Mam tutaj nieładne kąty 90 stopni, ale innego wyjścia nie miałem w tej sytuacji. Jest za mało miejsca.

 

Gdyby tylko wylot 125mm był bardziej wgłębi kąta, to by było idealnie, ale deweloper niestety nie przewidział że w kuchni ludzie będą instalować szafki wiszące, które są zwykle płytkie.

 

obraz_2023-12-15_211356376.thumb.png.cc23abfc24dd476fd5baab5f61c6141b.png

 

w środku, przy wylocie wygląda to tak:

image.thumb.png.9bb9b27130796c0242ae54a5c0d4ceca.png

 

 

no cóż, lepszy taki wyciąg niż obieg zamknięty z pochłaniaczem, prawda?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...