Skocz do zawartości

Dobór mocy grzejników


Tomsven

Recommended Posts

Witam,

 

Potrzebuję porady. Adaptuje poddasze na cele mieszkalne i stoję przed doborem odpowiedniej mocy grzejników. W internecie jest inna wersja, hydraulik również co innego mówi, a w lokalnym sklepie usłyszałem jeszcze inną wersję. 

 

Dom jest cały ocieplony styropianem 10cm, część poddasza 15cm. Na poddaszu wełna minimum 25-30cm, a miejscami więcej. Piec starego typu, na którym utrzymuje się temperaturę 60 st. 

 

Słyszałem już kilka wersji, ale w przypadku mojego domu chyba powinno się przyjąć 80W/m2 (tutaj też jest sporo wersji wiec wolałbym się upewnić).

 

Czyli w przypadku pomieszczenia 15m2 to będzie 1200W

 

Zazwyczaj moc grzejników jest podawana w dwóch przedziałach

 

 

moc grzejnika 70/55/20 [W]

moc grzejnika 55/45/20 [W]

 

Pierwsza myśl to dolna wartość, ale wtedy grzejnik typu V22 (dwa żeberka) do pokoju 15m2 musiałby mieć wymiary 600/1400  co wydaję mi się nieco przesadzone. 

Link do komentarza

Jak nie planujesz zmieniać źródła ogrzewania, to nie bardzo pomogę, natomiast zasada jest jedna, jak planujesz zmieniać na jakiekolwiek inne niż kopciuch, im większe grzejniki tym mniejsza temperatura ich zasilania. Myślę że te 80W przy tej grubości ocieplenia będzie ok, a może deko za dużo, ale kierując się w/w zasadą, im większe tym lepsze. Każdy producent podaje moc swoich grzejników. Ja np mam w okolicach 120W średnio i tej zimy więcej nie grzaliśmy niż grzaliśmy w ciągu doby. Dom w 50% ocieplony.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Rozumiem. Tylko te 80W mam przyjmować z wartości 70/55/20 [W] czy też 55/45/20 [W]. 
https://kotly.pl/od-czego-zalezy-moc-grzejnika/ tu jest to dobrze objaśnione i według tego wzoru trzeba to przeliczać. Czyli w zależności jaką temperaturą zamierzasz zasilać, taką moc uzyskasz. Czyli przy podanych 60°C przez Ciebie przeliczasz mniej więcej w połowie między pierwszą a drugą wartością.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka


Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...