Skocz do zawartości

Do magazynowania energii można wykorzystać dwutlenek węgla.


retrofood

Recommended Posts

Napisano
Cytat

 

Wykorzystując CO2, Włosi stworzyli magazyn energii. Jego pełnoskalowa wersja o mocy 20 MW i pojemności 200 MWh ma być gotowa na przełomie 2023 i 2024 roku.

W czerwcu 2022 roku na Sardynii uruchomiono wersję demonstracyjną pierwszego na świecie magazynu energii wykorzystującego dwutlenek węgla. Moc tego magazynu to 2,5 MW, a pojemność - 4 MWh.

Technologię opracował Energy Dome, włoski start-up z siedzibą w Mediolanie założony w 2019 roku. Magazyn jest podłączony do włoskiego systemu energetycznego, może pobierać energię z sieci i ją oddawać.

Obecnie, po zakończeniu i przebadaniu projektu demonstracyjnego, Energy Dome pracuje nad instalacją swoich magazynów energii w pełnej skali. Mają być gotowe na przełomie 2023 i 2024 roku. Ich moc to 20 MW, a pojemność - 200 MWh, będą mogły oddawać energię do sieci przez dziesięć godzin.

 

Jak tłumaczy Henry Brafman, rzecznik prasowy Energy Dome, w trybie ładowania dwutlenek węgla jest pobierany z nadmuchiwanej kopuły, która jest zbiornikiem na gaz atmosferyczny ("Dome"). Potem CO2 jest sprężany, a następnie skraplany i przechowywany w zbiornikach. - W trybie rozładowania ciekły CO2 jest odparowywany z powrotem do formy gazowej i rozprężany w turbinie, a następnie wraca do kopuły, gotowy na następny cykl ładowania, bez wycieku do atmosfery - mówi Brafman.

Obieg CO2 w projekcie Energy Dome jest zamknięty. Tylko przy uruchomieniu magazynu wprowadza się do kopuły przemysłowy dwutlenek węgla. Sprawność magazynu to około 75 proc., co oznacza, że tracimy około 25 proc. wprowadzonej do niego energii.

 

Energy Dome argumentuje, że ich projekt przewyższa inne magazyny energii - np. elektrownie szczytowo-pompowe i baterie litowo-jonowe - ponieważ opiera się na dwutlenku węgla, wodzie i stali, czyli zasobach względnie łatwo dostępnych. W porównaniu z innymi magazynami energii jest więc dla niego najłatwiej znaleźć lokalizację. Jak mówi Brafman, przeprowadzono już testy i projekt jest gotowy do komercjalizacji. - Planeta potrzebuje łatwo dostępnych magazynów energii o długim czasie działania, aby wspierać wzrost produkcji energii z odnawialnych źródeł - mówi rzecznik Energy Dome. - Nasze przyszłe instalacje będą wspomagać elektrownie i fabryki na skalę przemysłową, energię wiatrową i słoneczną, ułatwiając tym samym transformację energetyczną.

Brafman dodaje, że magazyn wykonany jest z materiałów nietoksycznych i niełatwopalnych, a kiedy obiekt nie będzie już w użytku, może być rozebrany bez żadnego wpływu na środowisko, ponieważ wszystkie materiały konstrukcji są recyklingowalne.

 

 

https://wyborcza.pl/7,177851,28862967,do-magazynowania-energii-mozna-wykorzystac-dwutlenek-wegla.html#S.TD-K.C-B.5-L.2.duzy

 

Twórcy Energy Dome twierdzą, że ich magazyn może działać przez ponad 30 lat bez uszczerbku dla efektywności.

 

Cytat

 

O opinię na temat koncepcji Energy Dome poprosiliśmy Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii. - Jest to niesamowity pomysł pozwalający magazynować energię dzięki technologii, która jest znana od wielu lat. Potwierdza to fakt, że realizacja kilkumegawatowego magazynu Energy Dome zajęła tylko dwa lata. Zasada działania tego układu jest zbliżona do znanych już i stosowanych technologii magazynowania energii polegających na sprężaniu powietrza CASE (Compressed Air Energy Storage), osiągającej sprawność od 50 do 70 proc., oraz LAES (Liquid Air Energy Storage), osiągającej sprawność do 90 proc. - mówi dr inż. Piotr Szczeciński, przewodniczący Sekcji Wielkoskalowych Magazynów Energii PSME.

Dr Szczeciński podkreśla, że technologia Energy Dome nie jest zależna od rzadkich surowców, co stanowi dużą zaletę. - Dostępność komponentów służących do sprężania CO2 jest duża, co pozwala myśleć o zastosowaniu tej technologii na szerszą skalę.

 

 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Powiedz to tym w bloku, co malowali pokój.     Też pytałem grok-a i zalecał odwożenie do PSZOK-u (oczywiście, oddzielne postępowanie z brudami niebezpiecznymi), ale co drugie zdanie zalecał zapoznanie się z zasadami lokalnymi segregacji, bo mogą to regulować odmiennie. Do doopy więc z takimi zasadami, które w każdej gminie mogą być inne. Naprawdę, mam dość robienia doktoratu z segregacji odpadów przy każdej dupereli. Kiedy wreszcie producenci zaczną oznaczać wyroby i ich opakowania jakimiś kodami, żeby nie mieć wątpliwości w tym zakresie? To producent wie jakie materiały wchodzą w skład i co się z nimi da zrobić. Dlaczego ten obowiązek zrzuca na mnie i to bez wynagrodzenia?
    • Czemu, przecież nikt  Cię nie zmusza, żeby bujać się do  PSZOK z jedna para rękawic po malowaniu. Wrzucasz do reklamówki i leży w garażu, aż się uzbiera odpowiednia porcja odpadów do samodzielnego wywozu. Wywieziesz razem z tekstyliami, ale w osobnym worku, albo z meblami, elektroodpadami, oponami lub innymi odpadami, których nie odbierają na miejscu. Trzeba tylko w głowie sobie to zakodować.         
    • Gumowane rękawice ochronne to wyroby złożone z wielu materiałów, których w praktyce nie da się rozdzielić i następnie poddać przetworzeniu. W związku z tym traktowałbym je ogólnie jako odpady zmieszane.  Moim zdaniem najważniejsze będzie jednak to czy rękawice są zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne. Przy czym do tej grupy zalicza się nawet farby i lakiery, środki ochrony roślin, środki czystości itd. W takiej sytuacji zanieczyszczone rękawice również powinny być traktowane jako odpady niebezpieczne. W związku z czym zalecane jest ich przekazanie do punktu selektywnej zbiórki odpadów.  Będziemy w związku z tym mieć kolejno odpowiednią grupę, podgrupę oraz kod odpadu: 15 Odpady opakowaniowe; sorbenty; tkaniny do wycierania; materiały filtracyjne i ubrania ochronne nieujęte w innych grupach 15 02 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania i ubrania ochronne 15 02 02 Sorbenty; materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach); tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (np. PCB).   Jeżeli natomiast rękawice nie będą zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne, to będzie można je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Grupa i podgrupa odpadów będzie w tym przypadku ta sama, jednak inny będzie kod odpadu: 15 02 03 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne inne niż wymienione w 15 02 02.    Do odzieży lub tekstyliów takich rękawic zdecydowanie bym nie zaliczał. Jeden powód jest logiczny i praktyczny - i tak nie nadają się do przetworzenia. Drugi to natomiast kwestia formalna - ubrania ochronne mają własną grupę, podgrupę i kod w klasyfikacji. Natomiast odzież i tekstylia to odpowiednio: 20 Odpady komunalne łącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie 20 01 Odpady komunalne segregowane i gromadzone selektywnie (z wyłączeniem 15 01) 20 01 10 Odzież 20 01 11 Tekstylia   Odpowiednie kody można wyszukać chociażby tutaj: https://kartaewidencji.pl/katalog-odpadow/   Chociaż patrząc na to wszystko uważam, że przekroczyliśmy już granicę absurdu w kwestii segregacji śmieci. Nie bardzo sobie wyobrażam, że każdy będzie wywoził do PSZOK chociażby zużyte rękawiczki robocze, bo malował w nich ściany w pokoju, albo zakładał te rękawiczki używając środków czystości. W niektórych miejscach można trafić na radę, żeby takie rękawiczki zawinąć w foliową torebkę i też wyrzucić do odpadów zmieszanych. Osobiście uważam to za rozsądne.  No a przede wszystkim, absurdem jest to, że trzeba się przekopywać prze pogmatwane przepisy i klasyfikacje w tak podstawowych sprawach. Niedługo to trzeba będzie zaliczać obowiązkowe szkolenia.         
    • Jeśli ktoś jest uczulony na jad pszczół to nie chodzi boso i ma pod ręką autostrzykawkę z adrenaliną.      Nawet angielskie uniwersytety zaczynają rezygnować z dwustuletnich, równiutko wystrzyżonych trawników, żeby nie odstręczać od siebie młodych talentów, zainteresowanych ochroną planety.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...