Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Do magazynowania energii można wykorzystać dwutlenek węgla.


Recommended Posts

Cytat

 

Wykorzystując CO2, Włosi stworzyli magazyn energii. Jego pełnoskalowa wersja o mocy 20 MW i pojemności 200 MWh ma być gotowa na przełomie 2023 i 2024 roku.

W czerwcu 2022 roku na Sardynii uruchomiono wersję demonstracyjną pierwszego na świecie magazynu energii wykorzystującego dwutlenek węgla. Moc tego magazynu to 2,5 MW, a pojemność - 4 MWh.

Technologię opracował Energy Dome, włoski start-up z siedzibą w Mediolanie założony w 2019 roku. Magazyn jest podłączony do włoskiego systemu energetycznego, może pobierać energię z sieci i ją oddawać.

Obecnie, po zakończeniu i przebadaniu projektu demonstracyjnego, Energy Dome pracuje nad instalacją swoich magazynów energii w pełnej skali. Mają być gotowe na przełomie 2023 i 2024 roku. Ich moc to 20 MW, a pojemność - 200 MWh, będą mogły oddawać energię do sieci przez dziesięć godzin.

 

Jak tłumaczy Henry Brafman, rzecznik prasowy Energy Dome, w trybie ładowania dwutlenek węgla jest pobierany z nadmuchiwanej kopuły, która jest zbiornikiem na gaz atmosferyczny ("Dome"). Potem CO2 jest sprężany, a następnie skraplany i przechowywany w zbiornikach. - W trybie rozładowania ciekły CO2 jest odparowywany z powrotem do formy gazowej i rozprężany w turbinie, a następnie wraca do kopuły, gotowy na następny cykl ładowania, bez wycieku do atmosfery - mówi Brafman.

Obieg CO2 w projekcie Energy Dome jest zamknięty. Tylko przy uruchomieniu magazynu wprowadza się do kopuły przemysłowy dwutlenek węgla. Sprawność magazynu to około 75 proc., co oznacza, że tracimy około 25 proc. wprowadzonej do niego energii.

 

Energy Dome argumentuje, że ich projekt przewyższa inne magazyny energii - np. elektrownie szczytowo-pompowe i baterie litowo-jonowe - ponieważ opiera się na dwutlenku węgla, wodzie i stali, czyli zasobach względnie łatwo dostępnych. W porównaniu z innymi magazynami energii jest więc dla niego najłatwiej znaleźć lokalizację. Jak mówi Brafman, przeprowadzono już testy i projekt jest gotowy do komercjalizacji. - Planeta potrzebuje łatwo dostępnych magazynów energii o długim czasie działania, aby wspierać wzrost produkcji energii z odnawialnych źródeł - mówi rzecznik Energy Dome. - Nasze przyszłe instalacje będą wspomagać elektrownie i fabryki na skalę przemysłową, energię wiatrową i słoneczną, ułatwiając tym samym transformację energetyczną.

Brafman dodaje, że magazyn wykonany jest z materiałów nietoksycznych i niełatwopalnych, a kiedy obiekt nie będzie już w użytku, może być rozebrany bez żadnego wpływu na środowisko, ponieważ wszystkie materiały konstrukcji są recyklingowalne.

 

 

https://wyborcza.pl/7,177851,28862967,do-magazynowania-energii-mozna-wykorzystac-dwutlenek-wegla.html#S.TD-K.C-B.5-L.2.duzy

 

Twórcy Energy Dome twierdzą, że ich magazyn może działać przez ponad 30 lat bez uszczerbku dla efektywności.

 

Cytat

 

O opinię na temat koncepcji Energy Dome poprosiliśmy Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii. - Jest to niesamowity pomysł pozwalający magazynować energię dzięki technologii, która jest znana od wielu lat. Potwierdza to fakt, że realizacja kilkumegawatowego magazynu Energy Dome zajęła tylko dwa lata. Zasada działania tego układu jest zbliżona do znanych już i stosowanych technologii magazynowania energii polegających na sprężaniu powietrza CASE (Compressed Air Energy Storage), osiągającej sprawność od 50 do 70 proc., oraz LAES (Liquid Air Energy Storage), osiągającej sprawność do 90 proc. - mówi dr inż. Piotr Szczeciński, przewodniczący Sekcji Wielkoskalowych Magazynów Energii PSME.

Dr Szczeciński podkreśla, że technologia Energy Dome nie jest zależna od rzadkich surowców, co stanowi dużą zaletę. - Dostępność komponentów służących do sprężania CO2 jest duża, co pozwala myśleć o zastosowaniu tej technologii na szerszą skalę.

 

 

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...