Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Czy warto wyrobić warunki zabudowy?


Recommended Posts

Witam serdecznie,

W związku z tym, że zmienił się formularz o wydanie warunków zabudowy mam pewien dylemat. W ubiegłym roku zakupiłem działkę która była wydzielona od większej działki rolnej na którą były wydane warunki zabudowy pod dom jednorodzinny. Niestety spóźniłem się i wniosek o ich wydanie jest bardziej skomplikowany i wymaga dostarczenia szeregu załączników. Na razie W-Z jest bezterminowe, ale w przyszłym roku może się to zmienić. Działkę kupiłem bardziej jako inwestycję i raczej nie będę się na niej budował. Nie wiem czy będę ją trzymał 10 czy 20 lat. W tym czasie może zostać ustalony MPZP dla tego obrębu.

 

W związku z tym mam pewien dylemat i pytania.

1. Czy warto wyrobić warunki zabudowy dla tej konkretnej działki skoro nie będę się budował? (bo może w przeciągu 10 lat będzie ustanowiony MPZP i wtedy W-Z i tak traci ważność)

2. Czy jeżeli gmina ustali MPZP dla terenu gdzie leży działka, to czy może ona nagle nie być działką budowlaną?

3. Czy jeżeli wyrobię W-Z to nowy nabywca będzie musiał znowu składać wniosek o W-Z?

 

 

Jestem nowy i nie za bardzo rozumiem wszystko, więc proszę o wyrozumiałość.

Za wszelką odpowiedź i pomoc dziękuję.

Pozdrawiam

 

Edytowano przez Matislo (zobacz historię edycji)
Link to postu

Ja obstawiam, że większość terenów, które nie są przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, za jakiś czas (może kilka lat w zależności od lokalizacji) będą miały MPZP. Możliwe, że jakimś cudem na wybranych terenach powstanie strefa archeologiczna lub strefa Natura lub inna ostoja dla takich lub innych gatunków. To jednak mało prawdopodobne.

Ja bym czekał i nic ne robił - skoro nie masz zamiaru się teraz budować.

Link to postu
Dnia 24.01.2022 o 14:40, Matislo napisał:

 W związku z tym mam pewien dylemat i pytania.

1. Czy warto wyrobić warunki zabudowy dla tej konkretnej działki skoro nie będę się budował? (bo może w przeciągu 10 lat będzie ustanowiony MPZP i wtedy W-Z i tak traci ważność)

 

 

Zależy kiedy będziesz chciał sprzedawać. Działka z wydanymi WZ jest bardziej atrakcyjna. Dopóki nie chcesz sprzedawać, może czekać.

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Według mnie deweloper chałupę sprzedał - teraz to już Twój problem. Oczywiście, że przekrój przewodów jest minimalny, dla obwodów gniazdek za mały. Tak się "oszczędza" na kosztach budowy, wpędzając w kłopoty nabywcę. I prawdopodobnie instalację elektryczną masz w wersji minimalnej, czyli teraz jest czas na jej rozbudowę dostosowującą do Twoich potrzeb i planów.
  • Witam kupiłam dom w stanie deweloperskim .  W całym domu pod gniazdka jak i pod włączniki oświetlenia mam kable o przekroju 1,5. Projektu instalacji elektrycznej wewnętrznej nie widziałam . Zastanawiam się czy nie poprosić inwestora o przestawienie - fachowiec który wykonuje mi remont twierdzi ze jest za mały przekrój kabli. Mogą być czy nie takie kable?
  • Chodzi o cwu i co, myślałem o korzystaniu z taryfy nocnej i potem korzystania z tego bufora ciepła za dnia.
  • Drzwi do gospodarstwa domowego można podzielić na trzy rodzaje:   Zewnętrzne - wejściowe, które możemy z kolei podzielić na drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe i jednoskrzydłowe,   Wewnętrzne - drzwi prowadzące do poszczególnych pomieszczeń  Gospodarcze - prowadzące do pomieszczeń użytkowych takich jak garaż, piwnica, czy kotłownia.   Każdy rodzaj drzwi ma do spełnienia inne funkcje. Stąd też w zależności od tego gdzie drzwi mają prowadzić, powinniśmy je odpowiednio dostosować pod względem bezpieczeństwa, wytrzymałości i wizualnym.     Czym kierować się przy wyborze drzwi gospodarczych?   Wybierając drzwi gospodarcze jak przy wyborze każdych drzwi bardzo ważna jest z pewnością estetyka i dopasowanie do wystroju innych pomieszczeń. Nie powinno się jednak skupiać wyłącznie na wyglądzie. Parametry techniczne drzwi i dostosowanie ich do warunków jakie panują w pomieszczeniu, do którego prowadzą jest bardzo ważne. Szczególnie w przypadku drzwi prowadzących do pomieszczeń gospodarczych. Przykładowo, kotłownia znajdująca się wewnątrz domu powinna być odpowiednio zabezpieczona przed pożarem, tak aby w razie jego wystąpienia, płomienie nie rozprzestrzeniły się do kolejnych pomieszczeń. Poniżej znajduje się lista czynników, nad którymi powinniśmy się szczególnie zastanowić przed wyborem drzwi do pomieszczenia gospodarczego.   Bezpieczeństwo   Złodzieje bardzo często dostają się do domu przez pomieszczenia gospodarcze, jak garaż przylegający do części mieszkalnej, czy przez piwnicę. Z tego powodu warto zainwestować w drzwi gospodarcze o odpowiedniej klasie antywłamaniowej. Mogą one być wyposażone w specjalne klamki z gałką uniemożliwiającą jej rozwiercenie i wyciągnięcie wkładki czy inne zabezpieczenia chroniące.      Izolacja termiczna   W piwnicy czy garażu zwykle panuje niższa temperatura niż w części mieszkalnej. Aby zapobiec niepotrzebnym stratom ciepła, które będą powodować większe wydatki na ogrzewanie, warto zamontować w pomieszczeniach gospodarczych drzwi, które zapobiegają utracie ciepła z pomieszczenia, dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów termoizolacyjnych.       Ochrona przed pożarem   W przypadku pomieszczeń takich jak kotłownia, lub garaż, w przypadku których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia pożaru, powinno ono być dobrze zabezpieczone przed rozprzestrzenianiem się płomieni. Zastosowanie drzwi przeciwpożarowych może wydłużyć czas w jakim płomienie i dym przedostają się do kolejnych pomieszczeń nawet o pół godziny.       Wybór drzwi hybrydowych   W zależności od wykorzystanych materiałów, drzwi mogą być lepiej dostosowane do różnych zadań. każdy materiał ma swoje wady i zalety. W celu wyeliminowania wad jakie niesie za sobą wykorzystanie różnych materiałów, warto zdecydować się na drzwi hybrydowe, które dzięki połączeniu różnych materiałów dostosowują się jak najlepiej do funkcji, którą mają pełnić.     
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...