Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Izolacja w domu szkieletowym

OloR

Recommended Posts

Witam, czy w ścianie  domu szkieletowego pomiędzy wełną a wiatroizolacją powinna być zamontowana płyta konstrukcyjna (np OSB)? przy założeniu w projekcie, że wiatroizolację od poziomej elewacji z deski oddziela łata dystansowa tworząca szczelinę wentylacyjną. Projektant twierdzi, że to jest zbędna instalacja generująca koszty dlatego proszę znawców tematu o argumenty za lub przeciw.

mam na myśli poszycie pomiędzy zewnętrzną warstwą wełny a wiatroizolacją. Na większości przekrojów, prezentowanych przez fachowców,  poszycie występuje. Jeżeli dobrze rozumiem, oprócz funkcji dodatkowego ocieplenia nie ma to innego istotnego znaczenia?    

Nie do końca rozumiem jaki ma tam być układ warstw. Ale z całą pewnością nie może być tak, że od zewnątrz na wełnie mamy płytę drewnopochodną, bez zrobienia szczeliny pomiędzy płytą i wełną. Bo płyta stawia bardzo duży opór przenikaniu (dyfuzji) pary wodnej. Najczęściej robi się taką płytę  od zewnętrznej strony, bo usztywnia ona konstrukcję. Ale wtedy pomiędzy płytą i wełną powinna być szczelina wentylacyjna.

Pod pewnymi warunkami płyty można w ogóle nie dawać, jeśli całość będzie wystarczająco sztywna. Wtedy na wełnie mamy paroprzepuszczalną folię (wiatroizolację) cienki ruszt dystansowy z pionowych listew, żeby uzyskać szczelinę wentylacyjną, a na tym elewacje z desek.

Tak przy okazji to układanie wiatroizoacji na szczelnej przecież płycie drewnopochodnej nie ma sensu.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Od kilku lat sukcesywnie zmieniają się przepisy budowlane dotyczące współczynnika przenikania ciepła, zaostrzając normy obejmujące izolacyjność przegród. Ostatnia zmiana miała miejsce w styczniu 2021 roku. Dlatego wybierając odpowiedni materiał do ocieplenia, trzeba mieć pewność, że zagwarantuje on nam uzyskanie zgodnego z normą współczynnika przenikania ciepła - obecnie nie większego niż Uc = 0,15 W/(m2 × K). Pełna treść artykułu pod adresem: https://budownictwob2b.pl/przegrody/puls-branzy/52505-kalkulator-welny-online-oblicz-ile-materialu-potrzebujesz
    • Ja mam duży garaż dwustanowiskowy w bryle budynku, a w zasadzie to przyklejony do budynku - i to była bardzo dobra decyzja. Tak samo jak piwnica, ale to inny temat Mam sporo różnych znajomych - ci z domami bez podpiwniczenia i i garażem (jednostanowiskowym, bo tak jest najczęściej) - auta zostawiają na zewnątrz budynku, a garaż pełni funkcje magazynowe.    Sprawa podatkowa też ma znaczenie....Dom mam energooszczędny, nie widzę tutaj żadnych wad z tego tytułu, ściana garaż/dom jest dodatkowo ocieplona. Spalin ani paliwa nie czuję (może to dlatego, że jest wentylacja, a drzwi szczelne?) - a wjechanie do garażu samochodem i przejście do domu jest bardzo wygodne. 
    • Pewnie, ze tak. Ale w artykule wspomniana Pani nie daje żadnego argumentu podważającego moją tezę. Dlatego jestem pewien, że jej chodzi wyłącznie o pantofelki, bez liczenia się z kosztami czy innymi potrzebami. Na 100%.     Nie zgadzam się. Pomieszczenia typu "drobny warsztat" też potrzebują ogrzewania i dojścia do nich bez zakładania płaszcza i brania parasola. więc usytuowanie ich na końcu działki jest niecelowe. Natomiast koszty oddzielnego budynku... Pani Redaktor, na pewno Pani dobrze liczy? Mam wątpliwości. I proszę uwzględnić, że ani fundamenty, ani ściany garażu oddzielnego nie muszą mieć wytrzymałości dodatkowo uwzględniających dwie kondygnacje na górze (a co, jedno pięterko teraz, a drugie postawi syn albo zięć) O reszcie wymogów dla elementów obiektu typu strop, docieplenie, inne, zmilczę. Bo nawet daszek na garażu będzie inny niż dach na domu. Czyli nie te wymogi i nie te koszty. Proszę sprawdzić w praktyce.     PS. Generalna zasada jest taka: Droga ziemia - dom w gorę. Tania działka - po cholerę budować w gorę, to drogo w wykonawstwie i w eksploatacji. Lepiej budować szerzej i nisko.
    • Gość Czytelnik
      O czym mówi ten artykuł? "Koszt takiej rolety to 160 zł". Ale za co? Podejrzewam że za m2 ale przydałoby się to sprecyzować a nie liczyć na domysły czytelników. To tak jakby napisać napisać że mieszkanie można kupić za 8000 zł.
    • Oba produkty są bardzo podobne. Wysoki brodzik z siedziskiem ma sporo zalet, ale jeśli w łazience jest miejsce to zdecydowanie lepiej kupić wersję 90 x 90 cm. Ten 80 x 80 cm nie będzie komfortowy w użytkowaniu, zwłaszcza jeśli ma służyć też do mycia małych dzieci. Większa kabina i szersze wejście będzie wygodniejsze również dla dorosłych.
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...