Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej - kaprys czy coraz pilniejsza konieczność?


Recommended Posts

Bez niej życie na Ziemi nie byłoby możliwe. Woda to bezcenny zasób, konieczny do życia wszelkich istot żywych, dlatego musimy ją chronić i umiejętnie wykorzystywać. W Polsce zapotrzebowanie na wodę pokrywane jest w coraz większym stopniu z wód  podziemnych, wyraźnie spada pobór z ujęć powierzchniowych. Choć jej zużycie w przeliczeniu na jednego mieszkańca stale się zmniejsza, to wciąż jest za wysokie. 

 

Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/92076-gromadzenie-i-wykorzystywanie-wody-deszczowej-kaprys-czy-coraz-pilniejsza-koniecznosc

 

Link to postu
Gość Krystyna
Świetnym sposobem na wykorzystanie wody deszczowej poza ogrodem jest łazienka. Taka woda jak najbardziej nadaje się do niej. Instalacja którą mamy z dom i woda sprawdza się bardzo ładnie już drugi rok :)
Link to postu

Zdecydowanie warto zbierać deszczówkę!

Według specjalistów, na jednego mieszkańca Polski przypada rocznie ok. 1600 m³ wody odpływającej z obszaru całego kraju do morza. Podczas suszy jest to tylko 1000 m³. Wartość ta w przeliczeniu na jednego Europejczyka jest 2,5 razy wyższa i wynosi ok. 4500 m³/rok.

Tak duży deficyt wody w Polsce wynika z wielu czynników, a najważniejsze z nich to:

  1. położenie geograficzne – odległość od oceanu, ścieranie się mas powietrza kontynentalnych z oceanicznymi, powodujące dużą zmienność sezonową i nieprzewidywalność opadów;
  2. specyficzne warunki geologiczne – większość wód opadowych nie zatrzymuje się w gruncie, ale spływa rzekami do morza;
  3. mała liczba zbiorników retencyjnych – gromadzimy zaledwie 6–7% rocznego odpływu wody, podczas gdy w skali całej Europie jest to średnio 20%, a u liderów magazynowania wód opadowych nawet 55%;
  4. zmiany klimatyczne – ocieplenie, coraz częstsze w ostatnich latach bezśnieżne zimy, w trakcie których brakuje zmagazynowanej w śniegu wody.
Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i wnętrza (zobacz historię edycji)
Link to postu
19 godzin temu, Gość Krystyna napisał:

Świetnym sposobem na wykorzystanie wody deszczowej poza ogrodem jest łazienka. Taka woda jak najbardziej nadaje się do niej. 

 

Do czego? Do kąpieli czy do kibla? W obydwu przypadkach dolicz do bilansu chemię i wodę na mycie oraz spłukanie wyposażenia z syfów, po "deszczówce" ze śmieciami i pyłami.

 

Bo to niby z nieba leci nam ambrozja.

30 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i wnętrza napisał:

Zdecydowanie warto zbierać deszczówkę!

Według specjalistów, na jednego mieszkańca Polski przypada rocznie ok. 1600 m³ wody odpływającej z obszaru całego kraju do morza. Podczas suszy jest to tylko 1000 m³.  

 

Nie ma tu aby błędu?

Link to postu
22 godziny temu, retrofood napisał:

Nie ma tu aby błędu?

Nie ma błędu. Niektóre źródła podają nawet wartość 1800 m³. W Zacytowanym fragmencie z artykułu z BD podana jest wartość około1600 m³. W zależności od roku, którego dane dotyczą, różnice mogą być niewielkie.

 

Z powodu deficytu wody w Polsce powstał program "Moja Woda", o którym można przeczytać np. tu.

Aktualności / O Funduszu (nfosigw.gov.pl)

Program priorytetowy Moja Woda (nfosigw.gov.pl)

 

"Dofinansowanie w formie dotacji, na nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych instalacji, wchodzących w skład przedsięwzięcia na kwotę do 5000 zł na jedno przedsięwzięcie.

Beneficjentem programu mogą być osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny, z wyłączeniem nieruchomości, dla której udzielono już dofinansowania z Programu Moja Woda. Dofinansowanie dotyczy również właścicieli nieruchomości, na których dopiero planuje się budowę lub na których rozpoczęto budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego, jednak z zastrzeżeniem, że budynki te muszą zostać oddane do użytkowania zgodnie z prawem, przed złożeniem dokumentów do wypłaty dotacji z Programu Moja Woda. Oddanie do użytkowania może nastąpić albo poprzez uzyskanie decyzji zezwalającej na użytkowanie lub poprzez uprawomocnienie się zgłoszenia."

 

Elektroniczne wnioski do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie z programu "Moja Woda" można składać już tylko do 10 czerwca br. 

 

 

 

 

 

Link to postu
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo i wnętrza napisał:

Nie ma błędu. Niektóre źródła podają nawet wartość 1800 m³. W Zacytowanym fragmencie z artykułu z BD podana jest wartość około1600 m³. W zależności od roku, którego dane dotyczą, różnice mogą być niewielkie.  

 

 

Sorry, jakoś nie zauważyłem słów "na jednego mieszkańca".

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...