Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej - kaprys czy coraz pilniejsza konieczność?


Recommended Posts

Bez niej życie na Ziemi nie byłoby możliwe. Woda to bezcenny zasób, konieczny do życia wszelkich istot żywych, dlatego musimy ją chronić i umiejętnie wykorzystywać. W Polsce zapotrzebowanie na wodę pokrywane jest w coraz większym stopniu z wód  podziemnych, wyraźnie spada pobór z ujęć powierzchniowych. Choć jej zużycie w przeliczeniu na jednego mieszkańca stale się zmniejsza, to wciąż jest za wysokie. 


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/polecane/92076-gromadzenie-i-wykorzystywanie-wody-deszczowej-kaprys-czy-coraz-pilniejsza-koniecznosc

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Krystyna
Świetnym sposobem na wykorzystanie wody deszczowej poza ogrodem jest łazienka. Taka woda jak najbardziej nadaje się do niej. Instalacja którą mamy z dom i woda sprawdza się bardzo ładnie już drugi rok :)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie warto zbierać deszczówkę!

Według specjalistów, na jednego mieszkańca Polski przypada rocznie ok. 1600 m³ wody odpływającej z obszaru całego kraju do morza. Podczas suszy jest to tylko 1000 m³. Wartość ta w przeliczeniu na jednego Europejczyka jest 2,5 razy wyższa i wynosi ok. 4500 m³/rok.

Tak duży deficyt wody w Polsce wynika z wielu czynników, a najważniejsze z nich to:

 1. położenie geograficzne – odległość od oceanu, ścieranie się mas powietrza kontynentalnych z oceanicznymi, powodujące dużą zmienność sezonową i nieprzewidywalność opadów;
 2. specyficzne warunki geologiczne – większość wód opadowych nie zatrzymuje się w gruncie, ale spływa rzekami do morza;
 3. mała liczba zbiorników retencyjnych – gromadzimy zaledwie 6–7% rocznego odpływu wody, podczas gdy w skali całej Europie jest to średnio 20%, a u liderów magazynowania wód opadowych nawet 55%;
 4. zmiany klimatyczne – ocieplenie, coraz częstsze w ostatnich latach bezśnieżne zimy, w trakcie których brakuje zmagazynowanej w śniegu wody.
Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i wnętrza (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Gość Krystyna napisał:

Świetnym sposobem na wykorzystanie wody deszczowej poza ogrodem jest łazienka. Taka woda jak najbardziej nadaje się do niej. 

 

Do czego? Do kąpieli czy do kibla? W obydwu przypadkach dolicz do bilansu chemię i wodę na mycie oraz spłukanie wyposażenia z syfów, po "deszczówce" ze śmieciami i pyłami.

 

Bo to niby z nieba leci nam ambrozja.

30 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i wnętrza napisał:

Zdecydowanie warto zbierać deszczówkę!

Według specjalistów, na jednego mieszkańca Polski przypada rocznie ok. 1600 m³ wody odpływającej z obszaru całego kraju do morza. Podczas suszy jest to tylko 1000 m³.  

 

Nie ma tu aby błędu?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, retrofood napisał:

Nie ma tu aby błędu?

Nie ma błędu. Niektóre źródła podają nawet wartość 1800 m³. W Zacytowanym fragmencie z artykułu z BD podana jest wartość około1600 m³. W zależności od roku, którego dane dotyczą, różnice mogą być niewielkie.

 

Z powodu deficytu wody w Polsce powstał program "Moja Woda", o którym można przeczytać np. tu.

Aktualności / O Funduszu (nfosigw.gov.pl)

Program priorytetowy Moja Woda (nfosigw.gov.pl)

 

"Dofinansowanie w formie dotacji, na nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych instalacji, wchodzących w skład przedsięwzięcia na kwotę do 5000 zł na jedno przedsięwzięcie.

Beneficjentem programu mogą być osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny, z wyłączeniem nieruchomości, dla której udzielono już dofinansowania z Programu Moja Woda. Dofinansowanie dotyczy również właścicieli nieruchomości, na których dopiero planuje się budowę lub na których rozpoczęto budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego, jednak z zastrzeżeniem, że budynki te muszą zostać oddane do użytkowania zgodnie z prawem, przed złożeniem dokumentów do wypłaty dotacji z Programu Moja Woda. Oddanie do użytkowania może nastąpić albo poprzez uzyskanie decyzji zezwalającej na użytkowanie lub poprzez uprawomocnienie się zgłoszenia."

 

Elektroniczne wnioski do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie z programu "Moja Woda" można składać już tylko do 10 czerwca br. 

 

 

 

 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo i wnętrza napisał:

Nie ma błędu. Niektóre źródła podają nawet wartość 1800 m³. W Zacytowanym fragmencie z artykułu z BD podana jest wartość około1600 m³. W zależności od roku, którego dane dotyczą, różnice mogą być niewielkie.  

 

 

Sorry, jakoś nie zauważyłem słów "na jednego mieszkańca".

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość Tomek
   Tak samo u nas. Po kilku latach plastikowe kratki popękały, całość nadaje się do wymiany. Nie polecam.
  • Jakoś tak .... wierzę w ludzi, dlatego nie sądzę, żeby tym kierował się Animus Raczej tak, jak wszystkim tutaj, zależy Mu na spoko atmosferze Jednak atmosfera atmosferą - może być fajna nawet pomimo różnic poglądów. Przecież na wątkach budowlanych też formumowicze ścierają się, i to nierzadko
  • Gość sarah
   Dobre wiesci!!! Czesc wszystkim. Nazywam sie Sarah Woods. Mam nadzieje, ze wszyscy mieli dobry dzien, jestem z tego bardzo zadowolony, wiec chce, aby wszyscy wiedzieli, co Prophet Solution (prophetsolutiontemple@gmail.com) zrobil dla mnie i mojej rodziny. Mialam szczesliwe i spokojne malzenstwo z dwójka dzieci powyzej 5 roku zycia. Mój maz byl zbyt czarujacy i opiekunczy. Ale zrobilo sie gorzko, kiedy mój maz zaczal go odkladac i wracac do domu pózno w nocy. Nigdy nie wiedzialem, ze ma romans z inna kobieta, przestal zwracac uwage na mnie i dzieci. Widok milosci oddalajacy sie od naszej rodziny byl naprawde druzgocacy i bolesny. Poskarzylem sie mojej przyjaciólce, która przedstawila mi Rozwiazanie Proroka, które w pewnym momencie jej pomoglo, ale watpilem w to, poniewaz nigdy nie wierzylem w voodoo ani rzucanie zaklec, ale poniewaz bylem zdesperowany, dalo mi to szanse. Skontaktowalam sie z nim, powiedzialam mu wszystko, powiedzialam, ze pomoze uratowac mojego meza i moje malzenstwo. Zrobilem to i zapewniam to, czego potrzebuje do tego i to wszystko !!!!!! Mój maz pewnego wieczoru wrócil do domu placzac i przepraszajac. To bylo jak cud, jakby czarowal wczesniej. Bardzo sie ciesze, ze dzieki rozwiazaniu proroka pomógl uratowac moje malzenstwo. Nie cierp, gdy jest rozwiazanie. Mozesz sie z nim skontaktowac poprzez: prophetsolutiontemple@gmail.com Mozesz równiez pomóc w nastepujacych kwestiach: (1) JESLI CHCESZ, ABY TWÓJ EX dziewczyna / CHLOPAK WRÓCIL DO CIEBIE (2) Jesli chcesz, aby twój malzonek ZWRÓCIL (3) JESLI CHCESZ BYC PROMOCJA W BIURZE (4) Jesli chcesz, aby twój mezczyzna lub kobieta kochali tylko ciebie (5) JESLI CHCESZ DZIECKO (sterylne/sterylne) (6) JESLI CHCESZ BYC BOGATY (7) Jesli chcesz, aby twój maz/zona byl twój na zawsze (8) Opóznione zawarcie malzenstwa (9) JESLI CHCESZ WYGRAC SPRAWE SADOWA (10) Zobowiazanie malzenskie (11) JESLI NIE MOZESZ impregnowac KOBIETY (sterylne) (12) leczyc wszystkie rodzaje chorób (13) calkowite wyleczenie HIV/AIDS I wiecej... Skontaktuj sie z nim teraz pod adresem: prophetsolutiontemple@gmail.com. mozesz równiez wyslac mu SMS z tym numerem WhatsApp .. +2348073001706.
  • W trakcie małżeństwa dostałam w spadku dom. Obecnie rozwiodłam się z mężem, który chce złożyć do sądu wniosek o podział naszego majątku. Mąż żąda, abym spłaciła mu połowę wartości tego domu. Czy ma do tego prawo? Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/porady/25963-czy-po-rozwodzie-maz-ma-prawo-do-polowy-wartosci-mojego-domu
  • Witam, proszę o pomoc! Na dniach kierownik miał odebrać pozwolenie na budowę ( adaptacja, przyłącza, wykonawcy, wszystko załatwione). Nagle okazało się, ze urzędnik znalazł zapis, który mówi, ze dach ma być dwuspadowy, a nasz jest wielospadowy. Teraz tak. Nasz zapis szczegółowy mówi, ze: ”dach stromy o połaciach symetrycznych, o kątach[…]” Definicja na początku w zapisach ogólnych to: „Dach o połaciach symetrycznych to dach dwuspadowy założony na zasadniczej bryle budynku o jednakowych katach nachylenia głównych połaci dachowych, zbiegających się w jednej kalenicy” Wiekszosc „stref” w wiosce ma zapisy typu: „Dach stromy, dwuspadowy lub wielospadowy o połaciach symetrycznych[…]” 1. To się kompletnie nie trzyma kupy, zapisy w większości maja możliwość dachu dwu lub wielospadowego z dopiskiem o połaciach symetrycznych, a te wg definicji z początku są tylko w dachu dwuspadowym, a to znaczy, ze jedno z drugim się wyklucza. 2. Czy taka definicja dachu symetrycznego jest wgl dopuszczalna?W ogólnym pojęciu i znaczeniu tego słowa symetryczny znaczy przecież nie tylko dwuspadowy, ale tez wielospadowy, po prostu musi być symetryczny. 3. Nie ma żadnych przesłanek, ze dach wielospadowy miałby zaburzyć ład architektoniczny. Sąsiedzi w tej samej strefie maja dachy płaskie, dwuspadowe, wielospadowe. 4. Znalazłam kilka wyroków sądowych, gdzie były zapiski typu: - zapisy szczegółowe są najważniejsze ( definicja jest w zapiskach ogólnych), - „rada gminy nie może zawrzeć w uchwale własnej definicji jakiegoś pojęcia, które zostało już zdefiniowane w obowiązujących przepisach- pytanie, czy dach o połaciach symetrycznych jest zdefiniowany w ogólnym prawie budowlanych? - powinno stosować się zasadę „złotego środka”, a w przypadku sporów rozstrzygać w miarę możliwości na korzyść inwestora, - gmina nie może ograniczać właściciela działki warunkami bardziej niż to konieczne, - prawo do interpretacji ma starostwo( a wiec naczelnik wg mojego rozumowania może cos zinterpretować i to jest prawidłowe). Macie jakieś rady, jak ugryźć temat? Jakie podjąć kroki?      
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...