Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Witajcie,
Nie jestem profesjonalista i nie mam za dużej wiedzy w tym temacie ale któryś raz spotykam się z sytuacją że w deweloperce montowany jest inny przekrój do wody ciepłej (16) oraz zimnej (20) na wyjściach do prysznica czy wanny - na rurach pex oraz push. 
Niestety wszelkie informacje jakie znalazłem to że przekroje zawsze są takie same... Czy tak się to montuje? z czego to wynika? Czy dokładanie trójników potem dalej stosujemy np. 20mm czy juz wtedy 16?

Dzięki za porady

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przekrój zależy od wymaganego przepływu wody przez rurę. A to w dużej mierze jest uzależnione od układu. Ten może być trójnikowy, gdzie mamy jeden przewód główny, a od niego odejścia na trójnikach, albo rozdzielaczowy, w którym każdy punkt poboru wody ma osobne zasilanie od rozdzielacza. W systemie trójnikowym zwykle ten przewód główny ma większą średnicę. 

O ile zrobiono projekt instalacji wod.-kan. to w nim powinny być określone średnice rur. Przy czym ważne są średnice wewnętrzne, bo te mogą być różne przy tej samej średnicy nominalnej rur z różnych materiałów.

 • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety projektu brak ale z tego co widzę to rury 16x2 oraz 20x2. Jeden zawór zimna oraz jeden zawór ciepła. Może wykonawcy uznali że dają większą rurę na zimną bo więcej podejść - pralka, stelaż wc, umywalka oraz wanna.  To są moje tylko domysły. 
Zastanawiam się teraz jakie dać rury wylotowe w baterii podtynkowej skoro zasilane zimnej jest 20x2... czy użyć takich samych czy może juz wtedy 16x2 ?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Średnica rur zależy od wymaganego przepływu wody. Jeżeli układ jest trójnikowy, a w efekcie jedna rura zasila kilka urządzeń, to PEX 16 mm to trochę mało. Szczególnie, jeśli rura jest długa. Mamy tu przecież stratę ciśnienia. Co innego gdy 16 mm biegnie tylko  od rozdzielacza. 

Co do baterii podtynkowej, to przy niewielkiej długości rur służących do jej podłączenia taka różnica średnicy nie będzie miała już większego znaczenia.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
 • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość panter
   No dobrze a pozniej sie tynkuje do sufitu albo nawet z odcieciem tynkarskim a po ugieciu sie stropu tynk i tak peka wiec gdzie tu jaks logika? Aktualnie borykam sie z takim problemem i zstanawiam się jak go rozwiązac
  • Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/wykanczanie/sciany-wewnetrzne/a/884-jak-polaczyc-murowana-scianke-dzialowa-ze-stropem
  • Czy mogę prosić o polecenie nazwy środka chemicznego do usuwania pleśni / grzybów?
  • Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc w zrozumieniu przepisów ppoż. Planuję budowę domu jednorodzinnego na wąskiej działce, w granicy wybudowany jest sąsiad (budynek mieszkalny, 3 kondygnacje nadziemne) – ściana w granicy jest pełna, bez okien, ale nie jest ścianą ogniową. Wiem, że nie mogę od strony sąsiada postawić ściany z oknami, bo musiałabym odsunąć się o 8m, a na to nie pozwala już szerokość mojej działki.   Wariant 1: Przyklejam się do sąsiada garażem – ta część domu byłaby niska, o wiele niższa niż dom sąsiada – tylko jedna kondygnacja + dach dwuspadowy. Jak miałaby wyglądać w takim przypadku ściana ogniowa? Czy wystarczy wyprowadzić ją 30cm ponad dach (+oczywiście materiały niepalne)? Czy dach też musiałby spełniać jakieś dodatkowe wymagania oprócz pokrycia nierozprzestrzeniającego ognia?   Wariant 2: Nie przyklejam się do ściany sąsiada. Buduję dom w odległości ok. 3-4m. Dom byłby również budynkiem niższym niż dom sąsiada – 2 kondygnacje nadziemne. Spadek dachu byłby w stronę sąsiada. Jak w tym przypadku musi wyglądać ściana ogniowa? Czy obowiązkowe jest wyprowadzenie tych 30cm ponad dach i 30 cm do przodu od lica muru ściany sąsiedniej? Jeśli cały mój dom byłby wysunięty o 30-50 cm do przodu względem domu sąsiada, to czy załatwi to sprawę wysunięcia ściany ogniowej o tych 30cm od lica muru? Jeśli spadek dachu miałby być w tę stronę, to czy wystarczy by ściana spełniała materiałowo warunki ściany ogniowej  (bez wyciągania jej ponad dach) i dodatkowo ta połać dachu spełniałaby jakieś warunki ppoż? Czy można w takiej sytuacji zrobić okap i jakoś go zabezpieczyć?
  • Nie od spodu jest równiutko. Tak jak powiedziałem, niecka była widoczna już następnego dnia przy podlewaniu a przecież pod spodem był szalunek. Nie, ale pokorą przyznaję że mało widziałem dlatego pytam:)
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...