Skocz do zawartości

Kiedy stosować ławę, a kiedy płytę fundamentową? Jakie są koszty ich wykonania?


Recommended Posts

Napisano

Niedługo zacznę budowę domu i muszę rozstrzygnąć pierwszą ważną decyzję: na jakie fundamenty się zdecydować? Do niedawna byłem przekonany, że wybiorę tradycyjny sposób, czyli ławę fundamentową. Jednak ostatnio znajomy zaczął mnie namawiać na płytę fundamentową. Czy warto wybrać takie rozwiązanie? Jakie są jego zalety, w porównaniu z typowym fundamentem? Czy muszę być przygotowany na dużo wyższe wydatki?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/fundamenty-i-piwnice/porady/30756-kiedy-stosowac-lawe-a-kiedy-plyte-fundamentowa-jakie-sa-koszty-ich-wykonania

Napisano
Dzien dobry. Które rozwiązanie polecacie na 3 kategorię szkód górniczych? Z pozdrowieniami Sylwia
Napisano

Istnieją oficjalne wytyczne (Instrukcja ITB) mówiące dokładnie o tym jak należy zabezpieczyć konstrukcję posadowioną na szkodach górniczych. Projektant na podstawie wytycznych powinien zaprojektować odpowiednie fundamenty.

  • 3 lata temu...
Napisano
Komentarz dodany przez Bogdan K:
Witam, mam pytanie do fragmentu o słabej nośności gruntu, nie dokońca zrozumiałem. Czyli dla przykładu, gdy mamy grunt twardy, nawet trochę skalisty, tak jak w górzystych terenach, gdzie jest wiele skał oraz (tak odrazu) zwykle występuje duża wilgotność, to lepiej wykonać fundament tradycyjny z ławą, czy płytę fundamentową? Był bym bardzo wdzięczny za odpowiedź.
Napisano

Ławy fundamentowe musisz wykonać poniżej strefy przemarzania gruntu "średnio" 80cm - 140cm. Oczywiście są sposoby, aby zmniejszyć te wymogi, ale nie o tym. Ławy fundamentowe w nie nasiąkliwym gruncie mają zasadnicza wadę. Przy wykopie pod ławę tworzy się niecka, która zbiera wodę. Przy dużych deszczach bez odpowiedniej izolacji i drenażu do budynku, może dostawać się woda lub wilgoć. 

Płytę fundamentową można zaizolować bez mostków termicznych oraz pod płytą bez problemu, można zamontować GWC gruntowy wymiennik ciepła.

Jeżeli chodzi o nośność płyta fundamentowa ma lepsze parametry niż ławica, obciążenia przenoszone są na całą powierzchnię fundamentu. 

Na skarpach stosuję się ławy fundamentowe schodkowe, przy czym warto zastanowić się nad częściowym podpiwniczeniem.

 

Osobiście jestem na wyborze fundamentu pod dom. Działka na skarpie, pełne podpiwniczenie i płytę fundamentową, prawdopodobnie z ostrogą. Konstruktor jeszcze nie podjął decyzji.

 

Jeżeli chodzi o koszta w teori plyta wychodzi drożej. Osobiście nie kalkulowalem opinie w Internecie są podzielone. Płyta masz lepszą izolację termiczną oraz hydroizolacyjne co może mieć wpływa na późniejsze problemy i koszta. Dwa jeżeli masz grunt mocno skalisty, może być problem z głębszym wykopem pod ławę.

 Tak czy inaczej to konstruktor po oględzinach map geodezyjnych ewentualnie geologicznych podejmuje decyzję lub powinie polecić ci najlepsze rozwiązanie.

 

 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • a jednak dam https://www.onet.pl/informacje/newsweek/przez-ponad-dwa-miesiace-stosowalam-post-przerywany-co-poszlo-nie-tak/vbsvfw7,452ad802   akurat dla mnie te argumenty nie są decydujące, bez problemu potrafię wytrzymać nawet kilka dni bez jedzenia... a intensywne życie towarzyskie? to też się da, wiem coś o tym  
    • Gdyby nie zaatakowane mini słoneczniki nigdy bym nie zaczął interesować się Skorkiem .            
    • witam forumowiczów, Załaczam foto zniszczonego zębem czasu dachu, który aktualnie przecieka. Szykuje się do szybkiej reparacji, jednak póki co, nie będzie to pokrycie całości , a jedynie - zabezpieczenie obszaru, który przepuszcza na poddasze wodę. Proszę o informacje jakiego materiał będzie najlepszy? papa wierzchnia termozgrz? izoplast b?  nie mam doświadczenia. jak przygotowac powierznie? dzięki
    • Witam Szukam pomocy przy malowaniem farbą ceramiczną. Malowałem pokój na dwie warstwy. Po wyschnięciu gdy słońce wpada do pokoju to ukazują się takie pasy bardziej matowe, widać to tylko gdy patrzy się na ścianę pod kątem, na wprost tego nie widać. rozprowadzałem farbę wałkiem na ścianie po czym dodatkowo na koniec robiłem ostatni tych wałkiem zawsze od góry do dołu przed namoczeniem wałka i rozpoczęciem dalszego malowania - tak jak było na instrukcji od producenta. Malowałem wałkiem Anza Titex - jednak gdy jechałem od góry do dołu to tak jakby wałek się "puszył" i dlatego jest pasek bardziej matowy.   Jakieś rady co do malowania farbą ceramiczną ? ewentualnie jakieś inne wałki polecacie do tej farby ? Dodam, że mieszkanie jest po słonecznej stronie przez co temperatury w mieszkaniu są wyższe niż zawsze ale to jakoś 25/26 stopni.  
    • Mam. Odkryłem tajemnicę. Jest 1.00 w nocy, wylazlem zbierać opuchlaki z latarką. I wiecie co?   Skorki!   Na moich mini slonecznikach ozdobnych małych dziury w liściach od kilku dni.   Wpadam - a te skorki żrą jak opętane! Pozbierałem, postrząsałem - armia tego - podchodzę do Katalpy - a jakże!. Są. Żrą!   Uzbierałem do słoika moc.   To skorek! Szkodnik pieprzony biega jak oszalały i wyżera dziury! Będę powtarzał zbieranie po nocach. Pozdrawiam.  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...