Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Budowa domu na działce rolnej


Recommended Posts

Dzień dobry. Jestem właścicielem działki rolnej zabudowanej budynkiem mieszkalnym na której jest również  stodoła. Powierzchnia to niecałe 27 ar. Nie jestem rolnikiem, pracuje na etat. Dom nie nadaje się do remontu a tylko na takie coś dostaliśmy zgodę w starostwie. Chcielibyśmy zburzyć dom i wybudować nowy (może być w tym samym miejscu co stary) tylko omniejszej powierzchni. Starostwo nie wyda nam zgody dopóki nie będziemy mieć statusu rolnika czyli posiadać (nie dzierżawić) 1 ha ziemi. Założyliśmy specjalny dział produkcji rolnej (szklarnia nieogrzewana 26m2 do uprawy roślin), posiadamy numer producenta rolnego oraz ubezpieczenie NW w Krusie w razie wypadku w gospodarstwie rolnym. Co możemy zrobić aby starostwo zgodziło się na budowę nowego domu w miejscu starego? W załączniku przesyłam plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów rolnych. Dziękuję za pomoc.

Screenshot_2021-01-22-12-17-13-01_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Opinia rzeczoznawcy n/t bezcelowości remontu + rozmowa w starostwie, że odwzorujecie 1:1 na tych samych fundamentach lub w tym samym obrysie. Można jeszcze spróbowac z domem bez pozwolenia. Przecież na wyburzenie tego domu muszą dac pozwolenie jeśli grozi potencjalnie zawaleniem (katastrofa budowlaną etc.), a remont wg opinii niebędzie miał sensu i wyniesie tyle lub więcej co budowa nowego domu. W którym punkcie jest ten zakaz?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pani naczelnik uważa, że wybudować nowy dom na działce rolnej  czy w miejscu starego czy w innym może tylko rolnik czyli osoba płacąca podatek od 1 ha ziemi. Opiera się na punkcie 2.1.10. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Oj tam, oj tam... szukaj nadproża, a jak go nie ma - to zrób go z dwuteownika... zmieści się pod wieńcem... okno pewnie ma być nie bardzo duże...   to się znajdzie... nawet jak go nie było...
  • Czyli po latach moge stwierdzić, że  to był mój prawdziwy kolega bo dodał - na rynku są ceny wyższe. I coś w tym jest. Wszystko zależy od firmy. Pewno, ze osoba, która wczoraj założyła firmę remontowa chce zarobić w rok krocie i czasami przesadza z cenami tzw. komercyjnymi :). OK zatem szykuj drugie tyle, a ja mogę czuć się szczęściarzem. To wyliczenie jest super i konkret. Można teraz sobie cyrklować. Zerknąłem na malowanie ościeżnic i kaloryferów i porównałem z malowaniem 54 m2. Niesamowita równowaga panuje w tych pracach remontowych
  • Wydaje mi się że pochylenie to między 17-19 stopni dziś zrobię zdjęcie i załączę do wiadomości. Tak sobie myślałem że od krokwi do krokwi dam sznurek aby membrana wysoko paroprzepuszczalna  nie zwisała obawiam się że rozstaw krokwi jest zbyt duży i bez sznurka może zwisać i skropliny nie będą odprowadzane rozstaw krokwi  80-90 no tak ktoś zrobił. No chyba że zrezygnuje z foli i płyta osb ,papa, łaty, kontrłaty ,blacha. 
  • Tu mam taki w sumie ciekawy dokument pdf. Sucha zabudowa bez tajemnic https://knauf.pl/files/products_db/files/knauf-sucha-zabudowa-bez-tajemnic--katalog-pl-5200_2019082808.pdf Dodam jeszcze, że po zadaniu pytania Wujkowi G - szafa z płyt G-K znalazłem ciekawy film an kanale YT niejakiego Maria On dał radę. Ja miałem we wnęce w poprzednim mieszkaniu szafę z półek g-k w kuchni. Tyle, że nie było tam drzwi przesuwnych, które musiały idealnie chodzić po dolnej prowadnicy. Miałem też w przedpokoju Komandora z ogromnymi lustrami (koleżanki żony z lubością się w nich przeglądały) i faktycznie był to projekt w pewnym stopniu zbliżony do Twojego. Podłoga szafy była podłogą w przedpokoju a sufit był sufitem. Prowadnica była idealnie wypoziomowana i wszystko chodziło na "dotkniecie paluszkiem". Czyli jest to do zrobienia. Po tych rysunkach widac, że znasz temat i poradzisz sobie. Może faktycznie konsultacje z Komandorem to dobry pomysł.
  • Nie wspomniałeś, o jakim kącie nachylenia mowa. Przeczytałem tylko, że mały. Skoro jest ewidentnie wilgoć, która doprowadziła już do powstania pleśni, trzeba się za to wziąć i zapewnić dobrą "wentylację" warstw. Ta skondensowana wilgoć musi mieć gdzieś ujście. Inaczej powielisz ten sam błąd. Pytanie - gdzie on tkwi? Papa stanowi paroizolację - o ile nie jest to papa/membrana (membrana bitumiczna) w jednym, którą można układać na pełne deskowanie. Kliknij sobie w ten link https://budujemydom.pl/irbj/porady/90264-poprawne-wykonanie-hydroizolacji-dachu-skosnego-z-pelnym-deskowaniem Masz w tym artykule opis warstw do tego schematu     Są dwie szkoły - szczelina i bez szczeliny. Bez względu na "szkołę" musi być wentylacja od okapu aż po kalenicę.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...