Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

instalacja c.o. średnice rur i poprawność


Recommended Posts

Witam, 

chciałbym podłączyć mieszkanie i rozprowadzić instalację od zasilania i powrotu instalacji. Kocioł w budynku zasilany na węgiel. Chodzi mi głównie o średnice rur pex oraz spoglądnięcie fachowym okiem czy jest to do wykonania oraz o dobre rady ;). Rurki pogrubione fi20 pex , cieńsze fi 16 pex . Chciałbym wykonać instalację trójnikową zaciskaną rozprowadzoną w podłodze w warstwie styropianu.  

Z góry dziękuję za wszelkie komentarze 

image.png.ecb6fb46700f5ada34afa44f3d511e16.png

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem , że magistrala to moja główna nitka pogrubiona. Dodam jeszcze że wpięcie zaznaczone jest kółkiem . 

Czy pex pod wylewką zaprasowany to dobre rozwiązanie? 

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 

 

image.png.fc565f1d278182745548127cd409dd30.png

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, wojtek214 napisał:

Czy pex pod wylewką zaprasowany to dobre rozwiązanie? 

Zdjęcia se porób w których miejscach są złączki żeby za jakiś czas nie pruć całej posadzki .

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tego dużo. Ja zrobiłbym układ rozdzielaczowy - rozdzielacz i wprost z niego podłączenia PEX-Al-PE do każdego grzejnika. Różnica w cenie nie będzie duża, jeśli w ogóle. A nie będzie żadnych połączeń w podłodze i wykonanie też będzie prostsze.

 • Dziękuję 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, wojtek214 napisał:

Czy pex pod wylewką zaprasowany to dobre rozwiązanie? 

Dobre, pod warunkiem, że zaprasowujący umie prawidłowo to zrobić...

Ale dużo pewniejszy będzie

1 godzinę temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

układ rozdzielaczowy - rozdzielacz i wprost z niego podłączenia PEX-Al-PE do każdego grzejnika.

Lepiej wygospodarować gdzieśtam miejsce na rozdzielacz, niż kuć wylewkę w poszukiwaniu przecieku...

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przecież to rozdzielacz na 5 grzejników, dosłownie pół metra szerokości. Rozdzielacz może być najprostszy - bez rotometrów i zaworów regulacyjnych (przepływ można wyregulować na grzejnikach).

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
 • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Witam serdecznie Zasięgałem rad u wielu specjalistów sam już nie wiem co mam zrobić. Naświetlę po krótko mój problem. Dwa lata temu robiłem remont piętra , wymieniłem belki stropowe, wypełniłem wełną mineralną od spodu profil między profilem a belką też wełna na przemian, aby wyeliminować mostki termiczne ,na profilu przykleiłem paro izolację łączenia połączone taśmą, przy ścianie klejem dedykowanym do systemu paraizolacji. Nad wełną mam pustą przestrzeń dach jednospadowy czyli między górną częścią wełny a dachem w najwyższym miejscu około 60cm w najniższym około 10 cm. Na zewnątrz budynku zostawiłem rewizor aby muc czasem zajrzeć do środka i sprawdzić czy nic niepokojącego się tam nie dzieje służy też to wentylacji pustej przestrzeni między dachem a wełną . Co do dachu około 10 lat temu robiłem remont na krokwie dałem płytę wiórową no taką miałem mój błąd  na to papa po dwóch latach zaczęło przeciekać mały kąt pochylenia połaci dachowej więc położyłem kontrłaty ,łaty i blacha.  Wtedy jeszcze strop poniżej nie był dobrze ocieplony nawet pod wełną nie było paroizolacji. W tedy już od spodu dachu na płycie pojawiały się plamy pleśni ale wełna była sucha. Około miesiąca temu zaniepokoiła mnie plama w salonie na stropie postanowiłem zajrzeć przez rewizor tam do pustej przestrzeni to co zobaczyłem to masakra cała płyta od spodu jak i krokwie  zapleśniałe, na powierzchni wełny widoczna rosa ale nie we wszystkich miejscach wydaje mi się że za słaba wentylacja pustej przestrzeni między wełną a dolna częścią dachu. Myślę też że zamiast płyty wiórowej bardziej sprawdziła by się membrana paroprzepuszczalna odprowadziła by w jakimś stopniu wilgoć a na tą chwilę płyta zatrzymuje i do tego kumuluje .Co do wentylacji pustej przestrzeni to jest ten jeden rewizor z kratką 10na 10 cm  na drugiej ścianie są cztery tylko że trochę zaniżone poniżej wełny na stropie, w dachu są cztery kominki tylko że jak przyszła blacha zostały usunięte otwory zostały lecz przykryte blachą. N wiosnę planuję to wszystko zerwać to znaczy górną część pustej przestrzeni czyli tą płytę wiórową . Myślałem o położeniu membrany bezpośrednio na krokwiach  tylko się zastanawiam czy przy tak małym spadku skropliny z blachy  będą spływać  po membranie , potem kontrłata,  łata ,blacha trapez . Od pasa rynnowego na całej długości kratki jak i u szczytu dachu. To już wiem że muszę wykonać swobodny przepływ powietrza miedzy wełną a membraną no i między membrana a blachą. Tylko czy zimne powietrze może dopływać do wełny ? czy tylko wentylacja nad membraną czy może inne rozwiązanie a może płyta osb zamiast membrany .Proszę poprawcie mnie jeśli nie jest to poprawne.  
  • Mocować nie chce. Jak zrozumiałem ma się to trzymać pod ciężarem własnym warstw.    W części opisowej o stropodachu opisano: „W budynku nad częścią parterową zaprojektowano stropodach w formie stropu żelbetowego gr. 20cm wg. projektu konstrukcji. Strop międzykondygnacyjny w formie stropu żelbetowego gr. 20cm wg. projektu konstrukcji. Strop oparty na zewnetrznych oraz wewnętrznych ścianach konstrukcyjnych oraz podciągach i elementach żelbetowych trzpieniach i słupach - według części konstrukcyjnej projektu. Wykończenie stropodachu nad parterową częścią budynku: izolacja przeciwwodna - folia/papa - na zakład, warstwą styropianu np: TERMONIUM PLUS dach-podłoga EPS 100 ʎ=0,031W/mK, warstwa spadkowa 3% w firmie klinów styropianowych ze styropianu np: TERMONIUM PLUS dachpodłoga EPS 100 ʎ=0,031W/mK, wykończenie papą wstępnego krycia oraz papą termozgrzewalna wierzchniego krycia. Warstwą wykończeniową tarasu jest systemowa deska tarasowa kompozytowa.”   Dodatkowo na przekroju mam taką tabelkę:   Więcej nie ma i nie mam szans dopytać szczegółowiej bo "to jest kwestia wykonawcza". Nie będę drążył skoro nic nie udrążę. Kierownik to osobny temat - proszę zrozumieć - rozumiecie... Dekarz to spec, którego poznałem przyglądając się najpierw szczegółom estetycznym na innych budowach, o których inni dekarze nawet nie słyszeli. Co więcej widziałem na własne oczy jak na innej budowie (takiej "wypasionej" tj. standard, estetyka, inwestor) wyrównywał płaski dach właśnie piaskiem. I w sumie o to pytam.   opcja 1 - piasek jest zupełnie ok opcja 2 - można to zrobić lepiej tj. tak i tak opcja 3 - kompletna kaplica
  • Papa kupiona, zdecydowałem się jednak na icopal różnica w cenie spora ale mam nadzieje że będzie spokój. Po rozmowie z przedstawicielem dowiedziałem się ze pod ściany teoretycznie wystarczy zgrzać na zakładach w moim przypadku będą dla bezpieczeństwa po 50 cm akurat tak wychodzi z rolki. Ale później ważne przy izolacji podłogi żeby już grzać po całości i dobrze połączyć jedną izolacje z drugą.    
  • A jak dekarz od piasku chce mocować ocieplenie? Czy w projekcie opisano rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe? Przy warstwach dachu powinno być  napisane np. papa podkładowa samoprzylepna, co wskazuje na sposób mocowania. Jeśli nie ma takich informacji, pytałbym autora projektu. Niecka nie jest wielkim problemem - to w gruncie rzeczy drobiazg, z którym można sobie poradzić na różne sposoby. Kluczowe jest to, czy dekarz jest fachowcem i czy ma doświadczenie w wykonywaniu dachów płaskich. Jeśli w projekcie są braki - tym bardziej. A co na to wszystko kierownik budowy? Może warto, żeby omówił z dekarzem sposób wykonania dachu?        
  • Gość EdekZkrainyKredek
   No to Pani sobie poleciała z obliczeniami. Klimatyzacja Bydgoszcz https://climavo.pl
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...