Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Docieplenie zewnętrzne domku drewnianego (letniskowego)


Recommended Posts

Jak w temacie, pytania:

1. Jaką wełnę polecacie

2. Skłaniam się do wełny w płytach. Jak polecacie ją montować?

3. Na to chciałbym deskę elewacyjną; czy pomiędzy tą deskę a wełnę muszę zostawić jakąś przestrzeń? Oczywiście o folii tutaj nie zapomniałem.

 

Dzięki z góry za podlinkowanie jakiś filmików instruktarzowych/poglądowych.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Docieplenie tzw. metodą lekką suchą, czyli z ociepleniem na ruszcie. Tu opis i poglądowa ilustracja, na której widać wszystkie niezbędne elementy:

https://budujemydom.pl/budowlane-abc/budowa-krok-po-kroku/a/877-metoda-lekka-sucha-krok-po-kroku

 

213390-7f61-1600x0_metoda-lekka-sucha-kr

 

Trzy uwagi do tego.

1. Wełna nie musi być typu przeznaczonego na elewacje. Ta jest przeznaczona pod tynk cienkowarstwowy i musi mieć określoną wytrzymałość mechaniczną, której w metodzie lekkiej suchej nie potrzebujemy. Taka twarda wełna elewacyjna jest znacznie droższa. Wystarczy miękka wełna w matach lub płytach.

2. Jak zbudowane są istniejące ściany? Na istniejącej ścianie drewnianej, jeśli jest szczelna od strony pomieszczenia, np. z desek na pióro i wpust, to pod rusztem z ociepleniem, nie układamy folii paroizolacyjnej. Warstwa tak ułożonych desek jest i tak skuteczną barierą dla pary wodnej, a ułożenie foli paroizolacyjnej od zewnątrz uniemożliwi odparowanie wilgoci z istniejących ścian. 

3. Na ruszcie z ociepleniem układamy folię paroprzepuszczalną, a następnie nabijamy pionowo listwy dystansowe (wystarczą deski 2,5 cm), żeby uzyskać szczelinę wentylacyjną pod warstwą elewacyjną. Wlot u dołu i wylot u góry zabezpieczamy siatką przeciwko owadom i gryzoniom. Ze szczeliny wentylacyjnej można ewentualnie zrezygnować, jeżeli elewację będą tworzyć deski układane na zakładkę (jak na rysunku z linku), bo taka warstwa jest  przepuszczalna dla pary wodnej.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • FOLIA LUSTRO WENECKIE GRAFIT 90%- folia pozwalająca widzieć nie będąc widzianym Folia ta występuje w szerokości 152cm - długość praktycznie dowolna -Folia na okna wewnątrz budynków (np . z pomieszczenia do pomieszczenia) FOLIA Lustro WENECKIE 99% - folia pozwalająca widziec nie będąc widzianym .Folia wystepuje w szerokości rolki 152cm -długość dowolna -Folia na okna wewnątrz budynku ( na okna z pomieszczenia do pomieszczenia korytarz jak również z pomieszczenia na zewnątrz ) - bardzo ciemna FOLIA LUSTRO WENECKIE -Lustro 285, Lustro 270,  Lustro 260-na okna wychodzące na zewnątrz - dostepne szerokości 122cm i 152cm  folia ciemna, średnia , jasna . Folie zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń -odbijają ciepło promieniowanie podczerwone IR  oraz zatrzymują 99 % promieniowania UV -co zapobiega szybkiemu starzeniu ,płowieniu, traceniu kolorów...  się podłóg, pomieszczeń i znajdujących sie w nich przedmiotów i materiałów. http://www.folkos.pl Chcesz uzyskać wycenę folii wraz z oklejeniem podaj : * miejsce montażu ( miejscowość , ulicę ) * zdjęcie powierzchni do oklejenia * wymiar i ilość okien * rodzaj folii jaki ma być zastosowany lub co mamy uzyskać przez jej zastosowanie http://www.folkos.pl 
  • Gość Marcel
   Kamil, ale zadecydowałeś czy chcesz parkiet, panele czy kafelki czy jeszcze nie?
  • Gość Marcel
   Budowanie nie jest ani trochę łatwe :p Ale wykończenie fakt, ciężko czasami jest wszystko dobrze dobrać. Zwłaszcza panele.
  • No jest coś takiego - ale jak patrzę na współczesną sztukę (poważną i wyznacznik cen), muzykę (poważną i wyznacznik ocen krytykow), rozrywkową też w części - to myślę, ze ten gust (inaczej smak) jest nieuchwytny, nie definiowalny, bez twardych jakichkolwiek zasad. Jest wykorzystywany podobnie jak ideologie - do robienia ludziom sieczki w głowie. Głównie oczywiście - dla kasy. Da się to robić o wiele łatwiej niż w ideologii - no bo sztuka, muzyka - raczej w małym stopniu opiera się na logice i realiach - szczególnie obecna.  Brak zasad, Panie Kolego - brak zasad (jakichkolwiek) i brak poszanowania tradycji prowadzi do chaosu i bałaganu - a wtedy wartość prawdziwa pojawia się przypadkiem, wyjątkowo. Za to bywa nieoczekiwanie zaskakująca? 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...