Skocz do zawartości

Pompy ciepła split i monoblok - która jest lepsza?


Recommended Posts

To pytanie zadają sobie zarówno inwestorzy jak i instalatorzy pomp ciepła. Różnice między obiema konstrukcjami wpływają zarówno na kwestie eksploatacyjne jak i montażowe. O ile zasada działania obu typów jest taka sama i polega na sprężaniu i rozprężaniu czynnika chłodzącego oraz przekazywaniu energii z dolnego źródła o niskiej temperaturze do źródła górnego o temperaturze wyższej, to różnią się one między innymi zastosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i gabarytami.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budownictwob2b.pl/instalacje/baza-wiedzy/51333-pompy-ciepla-split-i-monoblok-ktora-jest-lepsza

Link do komentarza
Gość ReBaNo
Artykuł z błędami. Konieczność założenia karty urządzenia nie jest zależne od typu pompy ciepła - zarówno pompy ciepła typu monoblok, jak i split mogą tego wymagać. Również informacja o mocy 10 kW nie jest zgodna z rzeczywistością: to zależy od typu czynnika chłodniczego w urządzeniu. Jeśli jest to pompa ciepła split oraz iloczyn ilości czynnika x GWP danego czynnika wynosi 5.000 lub więcej, należy założyć kartę urządzenia. Dla pomp monoblokowych iloczyn ten wynosi 10.000 lub więcej, ale pod warunkiem, że urządzenie spełnia warunki urządzenia hermetycznego, ma deklaracje producenta i odpowiednie oznaczenie. Jeśli urządzenie jest napełnione czynnikiem o GWP mniejszym niż 150, nie ma obowiązku zakładania karty urządzenia. Urządzenie monoblokowe jest łatwiejsze do wykonania i tańsze, niż split. Jedynie kwestia umiejscowienia go na zewnątrz powoduje, że albo po stronie ciepłej stosujemy roztwór glikolu (a nie czysty glikol), albo mamy ryzyko zamarznięcia wody. Warto też zaznaczyć, że pompy ciepła monoblokowe mogą być montowane wewnątrz budynku, jednak wymagają one dodatkowej instalacji hydraulicznej do zewnętrznego źródła ciepła (np. wymiennik powietrzny lub gruntowy). W przypadku stosowania pomp ciepła napełnionych czynnikami naturalnymi typu np. propan (R290), trzeba pamiętać, że musimy spełnić warunki ppoż. i dotyczące stref zagrożenia wybuchem.
Link do komentarza

Dzień dobry, poprosiłem o konsultację Eksperta z firmy SAS. Poniżej zamieszczam odpowiedź w nawiązaniu do komentarza ReBaNo.

Cytat

 

Przedstawiony artykuł miał na celu zainteresować/wskazać potencjalnemu inwestorowi o ciążącym na nim obowiązku rejestracji pompy ciepła / klimatyzatora w CRO (Centralny Rejestr Operatorów). Ze względu na charakterystykę polskiego budownictwa i najczęściej montowane moce pomp ciepła do ogrzewania, zwrócono uwagę na urządzenia, których nominalne moce grzewcze przekraczają 10kW. W wielu pompach ciepła typu split o mocy powyżej 10kW ilość czynnika syntetycznego (o wysokim GWP) kwalifikuje tego typu urządzenie do CRO.

 

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że podstawowe napełnienie pompy ciepła typu split czynnikiem chłodniczym może nie wskazywać o obowiązku zgłoszenia CRO ale już dodatkowe odcinki instalacji chłodniczej mogą spowodować, że dane urządzenie kwalifikuje się do CRO gdyż wymaga zwiększonej ilości syntetycznego czynnika chłodniczego.

 

Zadaniem osoby montującej, a dokładnie napełniającej układ chłodniczy jest poinformowanie operatora o występującym obowiązku zgłoszenia do CRO danego urządzenia. Według ustawy F-gazowej zgłoszeniu podlegają urządzenia typu split gdy  tzw. ekwiwalent CO2 przekracza 5ton, a w przypadku hermetycznego układu chłodniczego pompy monoblokowej 10 t. Urządzenia, które napełniane są czynnikami naturalnymi (np. propan, CO2) nie podlegają pod ustawę f-gazową.

 

Dlatego artykuł miał zwrócić uwagę czytelnikowi na występujący obowiązek zgłoszenia (lub nie) danego urządzenia do CRO. Pompy ciepła typu split o nominalnych mocach cieplnych powyżej 10kW wielokrotnie kwalifikują się zgłoszenia CRO. Jest to uproszczenie mające za zadanie pokazania istnienia CRO, a nie wskazanie, które urządzenia są zakwalifikowane do rejestracji.

 

Jeśli chodzi o zagrożenie wybuchem to mówi o tym ogólne prawo ppoż. Wytyczne odnośnie klasyfikacji stref przy różnym napełnieniu układu chłodniczego czynnikami z grupy A3 charakteryzuje polska norma PN-EN 378 i oczywistym jest, że wymogi tejże normy muszą być spełnione.
Artykuł miał za zadanie wskazanie różnić w budowie i montażu pomp ciepła powietrze/woda. W przypadku komentarza: „Warto też zaznaczyć, że pompy ciepła monoblokowe mogą być montowane wewnątrz budynku, jednak wymagają one dodatkowej instalacji hydraulicznej do zewnętrznego źródła ciepła (np. wymiennik powietrzny lub gruntowy)”, mamy wspomniane gruntowe pompy ciepła.

 

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A jednak jest, bo nie ma innego powodu. Ja mam w łazience futrynę papierową. Tak jak wszystkie inne w mieszkaniu. I mam ok. Ale u mnie prysznic jest prysznicem, a nie sauną. Dzieci próbowały mi robić parówkę przy okazji mycia się, ale zapowiedziałem, że obciążę kosztami (dorosłe są) i się skończyło. Kontroluj wilgotność w łazience higrometrem.  
    • Jak będziesz robił remont, to kup PRAWDZIWE DRZWI i PRAWDZIWĄ OŚCIEŻNICĘ, to znaczy drewniane i dobrze zaimpregnowane... Te, aktualnie zainstalowane są z płyt MDF - tak skrzydło drzwiowe, jak i ościeżnica... Czasem te z MDF służą dłużej, jak się miejsca przecięcia płyty dobrze nasyci jakimś impregnatem i - przy ościeżnicy dodatkowo zabezpieczy DOBRZE POŁOŻONYM (na odtłuszczonych powierzchniach) silikonem... W Twojej łazience widać, które elementy były docinane i nie zabezpieczone - skracane pionowe elementy ościeżnicy i nacięcie wentylacyjne w skrzydle... MDF pije wodę i z posadzki i z powietrza jak gąbka       A tak nawiasem mówiąc, to Twój prysznic nie jest typu walk-in, tylko z płytkim brodzikiem...   Tu masz prawdziwy walk-in z odpływem liniowym:
    • Komentarz dodany przez M.L.: Witam, Zamówiłem w extraDach - Szczecin blachę na rąbek, blacha przyszła w kolorze innym niż zamówiłem…. Nikt nie poczuwa się do winy, sprawa trwa już prawie dwa miesiące, ciągle jestem zbywany, że nie ma odpowiedzi od producenta. Blachę zakupiłem od firmy extraDach (Szczecin) nie od producenta a mi każą czekać na jego odpowiedź. Blacha leży u mnie na budowie, extraDach umywa ręce, bo przecież zapłaciłem i blacha jest moja, a gdy pytam kiedy rozpatrzą moją reklamacje dostaje odpowiedź że producent sobie może odpowiedzieć kiedy chce.... Pomyłki sie zdarzają ja to rozumiem , lecz od extradachu dostałem odpowiedź odmowną bo blacha ma na oznaczeniu kolor prawidłowy! Blacha porównana z próbnikiem producenta, kolor pasuje do 7024 a nie 7016 jak zamawiałem, ale przecież blacha ma nadruk z kodem 7016, nikt nie patrzy na to jaki kolor ma blacha lecz jakie ma oznaczenie z tyłu! Próbniki w tym przypadku nie istnieją!! Budowa stoi, koszty rosną, dach niszczeje… Sprawa skończy się prawdopodobnie w sądzie. NIE POLECAM!!!!
    • Mamy prysznic typu walk-in tuż obok drzwi i po 1.5 roku od strony prysznica spuchła ościeżnica i podcięcie na drzwiach (jak na zdjęciach). Będę robić remont i zastanawiam się, jak tego uniknąć w przyszłości? Z czego wynika ten problem? Pod ościeżnicą jest silikon, a od podłogi do podcięcia jest na tyle daleko, że z podłogi nie złapie wilgoci. Nigdy nie zalaliśmy podłogi, podczas kąpieli zawsze kładziemy dywanik kąpielowy, żeby zebrał całą wodę, nie myjemy mopem na mokro. Deszczownica i słuchawka są w odległości 1.5 m od ściany i choćbym się starał to zawsze parę kropel pryśnie w tamte okolice, ale nie sądziłem, że od tego może tak spuchnąć. Włączamy wentylację mechaniczną i drzwi przez prawie cały czas są otwarte, więc nie powinno być zbyt wilgotno od pary.
    • Jeśli rurka jest zamurowana, otulina jest zbędna... Ta otulina zabezpiecza przed kondensacją pary wodnej na tej rurce, jeśli biegnie gdzieś tuż pod powierzchnią ściany lub na zewnątrz,,. można zamurować i w otulinie... Na ciepłej wodzie otulina pozwala na mniejsze straty ciepła i wydaje się potrzebniejsza...
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...