Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Pompy ciepła split i monoblok - która jest lepsza?


Recommended Posts

To pytanie zadają sobie zarówno inwestorzy jak i instalatorzy pomp ciepła. Różnice między obiema konstrukcjami wpływają zarówno na kwestie eksploatacyjne jak i montażowe. O ile zasada działania obu typów jest taka sama i polega na sprężaniu i rozprężaniu czynnika chłodzącego oraz przekazywaniu energii z dolnego źródła o niskiej temperaturze do źródła górnego o temperaturze wyższej, to różnią się one między innymi zastosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i gabarytami.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budownictwob2b.pl/instalacje/baza-wiedzy/51333-pompy-ciepla-split-i-monoblok-ktora-jest-lepsza

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ReBaNo
Artykuł z błędami. Konieczność założenia karty urządzenia nie jest zależne od typu pompy ciepła - zarówno pompy ciepła typu monoblok, jak i split mogą tego wymagać. Również informacja o mocy 10 kW nie jest zgodna z rzeczywistością: to zależy od typu czynnika chłodniczego w urządzeniu. Jeśli jest to pompa ciepła split oraz iloczyn ilości czynnika x GWP danego czynnika wynosi 5.000 lub więcej, należy założyć kartę urządzenia. Dla pomp monoblokowych iloczyn ten wynosi 10.000 lub więcej, ale pod warunkiem, że urządzenie spełnia warunki urządzenia hermetycznego, ma deklaracje producenta i odpowiednie oznaczenie. Jeśli urządzenie jest napełnione czynnikiem o GWP mniejszym niż 150, nie ma obowiązku zakładania karty urządzenia. Urządzenie monoblokowe jest łatwiejsze do wykonania i tańsze, niż split. Jedynie kwestia umiejscowienia go na zewnątrz powoduje, że albo po stronie ciepłej stosujemy roztwór glikolu (a nie czysty glikol), albo mamy ryzyko zamarznięcia wody. Warto też zaznaczyć, że pompy ciepła monoblokowe mogą być montowane wewnątrz budynku, jednak wymagają one dodatkowej instalacji hydraulicznej do zewnętrznego źródła ciepła (np. wymiennik powietrzny lub gruntowy). W przypadku stosowania pomp ciepła napełnionych czynnikami naturalnymi typu np. propan (R290), trzeba pamiętać, że musimy spełnić warunki ppoż. i dotyczące stref zagrożenia wybuchem.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, poprosiłem o konsultację Eksperta z firmy SAS. Poniżej zamieszczam odpowiedź w nawiązaniu do komentarza ReBaNo.

Cytat

 

Przedstawiony artykuł miał na celu zainteresować/wskazać potencjalnemu inwestorowi o ciążącym na nim obowiązku rejestracji pompy ciepła / klimatyzatora w CRO (Centralny Rejestr Operatorów). Ze względu na charakterystykę polskiego budownictwa i najczęściej montowane moce pomp ciepła do ogrzewania, zwrócono uwagę na urządzenia, których nominalne moce grzewcze przekraczają 10kW. W wielu pompach ciepła typu split o mocy powyżej 10kW ilość czynnika syntetycznego (o wysokim GWP) kwalifikuje tego typu urządzenie do CRO.

 

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że podstawowe napełnienie pompy ciepła typu split czynnikiem chłodniczym może nie wskazywać o obowiązku zgłoszenia CRO ale już dodatkowe odcinki instalacji chłodniczej mogą spowodować, że dane urządzenie kwalifikuje się do CRO gdyż wymaga zwiększonej ilości syntetycznego czynnika chłodniczego.

 

Zadaniem osoby montującej, a dokładnie napełniającej układ chłodniczy jest poinformowanie operatora o występującym obowiązku zgłoszenia do CRO danego urządzenia. Według ustawy F-gazowej zgłoszeniu podlegają urządzenia typu split gdy  tzw. ekwiwalent CO2 przekracza 5ton, a w przypadku hermetycznego układu chłodniczego pompy monoblokowej 10 t. Urządzenia, które napełniane są czynnikami naturalnymi (np. propan, CO2) nie podlegają pod ustawę f-gazową.

 

Dlatego artykuł miał zwrócić uwagę czytelnikowi na występujący obowiązek zgłoszenia (lub nie) danego urządzenia do CRO. Pompy ciepła typu split o nominalnych mocach cieplnych powyżej 10kW wielokrotnie kwalifikują się zgłoszenia CRO. Jest to uproszczenie mające za zadanie pokazania istnienia CRO, a nie wskazanie, które urządzenia są zakwalifikowane do rejestracji.

 

Jeśli chodzi o zagrożenie wybuchem to mówi o tym ogólne prawo ppoż. Wytyczne odnośnie klasyfikacji stref przy różnym napełnieniu układu chłodniczego czynnikami z grupy A3 charakteryzuje polska norma PN-EN 378 i oczywistym jest, że wymogi tejże normy muszą być spełnione.
Artykuł miał za zadanie wskazanie różnić w budowie i montażu pomp ciepła powietrze/woda. W przypadku komentarza: „Warto też zaznaczyć, że pompy ciepła monoblokowe mogą być montowane wewnątrz budynku, jednak wymagają one dodatkowej instalacji hydraulicznej do zewnętrznego źródła ciepła (np. wymiennik powietrzny lub gruntowy)”, mamy wspomniane gruntowe pompy ciepła.

 

 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...