Skocz do zawartości

Domek 35m2 na zgłoszenie czy trochę większy ?


andrzej39

Recommended Posts

Mieszkania najtańsze 1 pokojowe są w cenie ok. 200.000 zł

Ponieważ mam działkę zastanawiam się na budową domu dla 1-2 osób.

 

1 pomysł był taki, że buduję 35m2 na zgłoszenie - myślę, że w stanie do zamieszkania wyrobiłbym się ok. 100,000 zł, to jest ok. 28m2  powierzchni użytkowej bez poddasza

 

Jednak zacząłem zastanawiać się czy nie lepiej zbudować większy domek już na pozwolenie na budowę, projekt ok. 43 m2, poddasze 35m2. Powierzchnia użytkowa 66m2. Rozłożyć to na kilka lat. Powoli bym wykańczał.

 

Czy może ktoś miał również taki dylemat ? Czy wydać na budynek 35m2 czy może rozłożyć to na lata wybudować większy w granicach 150-180 tysięcy, mając większy komfort mieszkania ?

Link do komentarza

Tak, też jestem członkiem tej grupy. Oglądam też Pana z youtuba domza25tysiecy. Domki 35m2 podobają mi się zamiast kawalerki w bloku, natomiast właśnie zastanawiam się nad metrażem, bo jest dużo kosztów stały niezależnie czy to domek 35 m2 czy 50 m2. Wydaję mi się że 100,000 wystarczy żeby postawić 35m2. Natomiast boję się, że jak zacznę budować 40-50 m2 z poddaszem to koszty mnie przerosną.

Link do komentarza
Dnia 11.12.2020 o 17:53, andrzej39 napisał:

Tak, też jestem członkiem tej grupy. Oglądam też Pana z youtuba domza25tysiecy. Domki 35m2 podobają mi się zamiast kawalerki w bloku, natomiast właśnie zastanawiam się nad metrażem, bo jest dużo kosztów stały niezależnie czy to domek 35 m2 czy 50 m2.

 

 

Zbudowałabym raczej 50-metrowy :)

 

 

Dnia 11.12.2020 o 17:53, andrzej39 napisał:

 

 

Wydaję mi się że 100,000 wystarczy żeby postawić 35m2. Natomiast boję się, że jak zacznę budować 40-50 m2 z poddaszem to koszty mnie przerosną.

 

Pytań jest wiele.

  • W jakiej technologii chcesz budować dom?
  • Czy te 35-50 m2 to tylko parter, czy już z powierzchnią poddasza (mieszkalne?)
  • Masz jakiś projekt na uwadze?
  • Czy samodzielnie jesteś w stanie wykończyć domek?

Wszystko zależy od technologii, standardu wykończenia i ilości prac, które możesz wykonać sam.

 

Bardzo podobają mi się domy z kontenerów morskich i choć chłopaki z forum starali się wybić mi z głowy ten pomysł, oglądane w necie realizacje zachwycają ;) . To też niewielkie konstrukcje - jednak wymagają sporo zachodu ;)

Poopowiadaj trochę o szczegółach ... w ciemno ciężko doradzać :)

 

 

 

Link do komentarza

Budowałbym murowany domek 35m2, raczej parter. Uważam że schody zajmują zbyt dużo miejsca a poza tym to ma być parterowy, ewentualnie antresola. Patrząc na domki na grupie na facebooku większość robi z poddaszem. Chciałem budować taki układ jak domza25tys z youtuba tylko parterowy.

 

Jednak ciągle zastanawiam się czy nie lepiej większy za 2-3 lata 50-60 cm z użytkowym poddaszem do wykończenia na kiedyś.

Link do komentarza
1 godzinę temu, andrzej39 napisał:

 

Jednak ciągle zastanawiam się czy nie lepiej większy za 2-3 lata 50-60 cm z użytkowym poddaszem do wykończenia na kiedyś.

 

Tak właśnie. Tylko 50-60 m, a nie cm ;)

Większy zrób — malizny do 35m2 to jak kawalerka ;) . Kwestia tego, że jak Cię zacznie żona wkurzać, to nie masz nawet gdzie uciec ;):D

Poddasze do późniejszego wykończenia jak najbardziej ok :)

Nie bawiłabym się w 35m2 - wiem, że to wszystko świetnie wygląda na filmikach YT i fotkach (sama się zachwycam ;)  ), ale aby żyć w miarę wygodnie i nie obijać się o sprzęty i siebie nawzajem w dwójkę, to te 60m2 jest minimum. Obecnie mieszkam w mieszkaniu w blokach, metraż 55m2. Na dwie osoby i trzy futrzaki jak najbardziej ok :)

Jak dobrze zaizolujesz to maleństwo, to ogrzewanie prądem, tudzież gazem nie puści Cię z torbami :)

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...