Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Wentylacja i klimatyzacja - czyste i chłodne powietrze


Recommended Posts

Dawniej wszystkie domy miały wentylację grawitacyjną, a klimatyzację spotykało się tylko w biurowcach i innych dużych obiektach. Przez ostatnie ćwierć wieku jednak wiele się zmieniło. Coraz popularniejsza jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, klimatyzatory nie są już luksusem, a i w sposobie wykonania wentylacji grawitacyjnej sporo jest nowych rozwiązań.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budownictwob2b.pl/instalacje/baza-wiedzy/wentylacja-klimatyzacja/3127-wentylacja-i-klimatyzacja-czyste-i-chlodne-powietrze

Link to postu

Klimatyzator to popularne ostatnio urządzenie, które służy nie tylko do chłodzenia, ale również do dogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych. Z racji cyklu pracy (pompa ciepła powietrze-powietrze bez wymiennika wodnego) i wysokiej sprawności, klimatyzator może zapewnić komfort mieszkaniu i pobierać z sieci niecały 1 kW. Jeżeli kolejne gminy zabronią opalania w kominkach, klimatyzator stanie się jedną z tańszych alternatyw.

Doraźnym rozwiązanie na upały są również klimatyzatory przenośne, ale często problemem jest wyrzut powietrza na zewnątrz.

Jeden z wielu artykułów dla przyszłych użytkowników, który sugeruje, że klimatyzator pokojowy to optymalny klimat we wnętrzu.

https://budujemydom.pl/irbj/porady/91980-optymalny-mikroklimat-wnetrza-czyli-klimatyzatory-pokojowe

Link to postu
 • 1 rok temu...
Proszę o informację jaki wpływ ma montaż klimatyzacji w budynku zamieszkania zbiorowego, że zbiorczymi kanałami wentylacyjnymi oraz spalinowymi od piecyków łazienkowych. Latem przy znikomej różnicy temperatur pomiędzy mieszkaniem a powietrzem na zewnątrz obniżenie tej temperatury w mieszkaniu powoduje całkowity zanik działania wentylacji , czasami nawet ciąg zwrotny nie tylko w mieszkaniu z klimatyzacją. Jestem kominiarzem już 20 lat i od jakiegoś czasu zaobserwowałem problemy z ciągiem kominowym w pionach z zamontowaną klimatyzacją w jednym mieszkaniu. Niestety przepisy nie regulują tej kwestii dość jednoznacznie więc jestem ciekaw państwa opinii.
Link to postu

Montaż klimatyzacji łączy się przede wszystkim z uszczelnianiem (wymianą) okien. I to należałoby rozważyć w pierwszej kolejności.

Bo ja ciągle mam w pamięci opowieść starego zduna, jak to po roku od postawienia pieca został wezwany na reklamację, bo w piecu nagle nie chciało się palić. 

Okazało się, że to z powodu wymiany okien...

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Ci co użytkują, też tutaj są. Problem w tym, że części z nich nie chce się już pisać. Jak coś od X lat działa i to dobrze, to o czym tu pisać?  
  • Na problem z wilgocią składa się wiele innych czynników niż podciąganie kapilarne. Właściwy drenaż budynku, izolacja pozioma przede wszystkim, a na koniec odpowiednia wentylacja. A to co opisujesz może się dziać w przypadku kiedy te trzy wyżej nie działaja tak jak trzeba. Wtedy nawet ten kawałek jakby był zaizolowany wilgoć by się pojawiła. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Ja bym nie sypał w ogóle nic pod peszel. Woda do góry nie popłynie. Jak się martwisz, a ja twierdzę że bezzasadnie o to że Ci ławy podmuli, to tym bardziej bym tam nic nie kombinował, tylko na w miarę ubitym, w tym wypadku piasku położyłbym włókninę, obsypał kamieniem i o temacie zapomniał. Ja mam spadku 1%, czyli na 10m to jest grubość peszla. Według mnie to jest minimum, bo przy idealnie płaskim podłożu pod rurką jest możliwe, że kiedy np w połowie tego spadku peszel będzie 2cm niżej, to zostaje jeszcze 8cm przepływu. W przypadku 0.5% spadku, masz dwa razy dłuższy odcinek ewentualnego zamulenia peszla niż w przypadku spadu 1%. W książce jest rozpatrywane wiele negatywnych wariantów, ale według mnie z podmuleniem ław to trochę bzdura, bo skąd niby ta woda ma się wziąć tam, skoro zadaniem rury jest odrenowanie konkretnego odcinka, czyli woda ma płynąć peszlem, pod warunkiem że jest drożny i woda z rynien ma osobne pełne rury. Piszę o rynnach zawsze, bo był przypadek, że ktoś wpuścił wode z rynien do melioracji i wtedy wszystko podmyło. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Witam, otóż mam możliwość kupno działki o wyżej wymienionym oznaczeniu. Trochę pogooglowałem i ma to związek z usługami. Pytanie więc, czy budując się na takowej działce będę musiał prowadzić jakieś usługi czy mogę tak jak na każdej innej postawić dom, garaż i nie przejmować się niczym innym? Działki objęte są planem zagospodarowania przestrzennego. W planie ujęte jest to jako MN/U - tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usługowej.   Dodatkowo na co dokładnie zwrócić uwagę przy zakupie takiej działce? O co pytać w urzędach?   
  • Gość Daniel
   Mam pytanie, czy stacja zew zamontowana na scianie zew przenosi jakies drgania? Bardzo slychac jednostke w domu?
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...