Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Stanowisko archeologiczne na sąsiedniej działce


Recommended Posts

Witam,

 

Jesteśmy z żoną na etapie poszukiwań działki pod budowę domu, znaleźliśmy bardzo atrakcyjną dla nas działkę co do którem jednak mamy pewne obawy, mianowicie na sąsiedniej działce znajduje się stanowisko archeologiczne zaznaczone w MPZP, stanowisko nie wchodzi na teren ww. działki, a jedynie z nim graniczy. Czy w takim przypadku możemy mieć w przyszłości jakieś problemy z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu lub z postawieniem ogrodzenia na granicy tych działek, czy nie będzie potrzebne uzyskanie nadzoru archeologicznego podczas prac ziemnych?

Być może ponieważ stanowisko nie znajduje się na interesującej nas działce lecz tylko z nią graniczy nie sprawi nam problemów ale wolał bym być pewien.

 

Poniżej wstawiam fragment uchwały w sprawie MPZP oraz fragment mapy z zaznaczoną na czerwono interesującą nas działką:

 

"4.Zasady ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków:

1)na terenach oznaczonych symbolami: 7.MN, 8.MN, 9.MN znajdują się zabytki archeologiczne (stanowiska archeologiczne nr ew. AZP 53-64/53 oraz AZP 53-64/54), dla których ustala się ochronę w formie stref ochrony konserwatorskiej, na obszarze których obowiązuje:

a)nakaz uzyskania przez inwestora, od wojewódzkiego konserwatora zabytków -przed wydaniem pozwolenia na budowę lub zgłoszeniem właściwemu organowi budowy obiektów budowlanych, wiążących się z wykonywaniem robót ziemnych –uzgodnienia zakresu i rodzaju niezbędnych badań archeologicznych;

b)nakaz uzyskania przez inwestora, od wojewódzkiego konserwatora zabytków uzgodnienia zakresu i rodzaju niezbędnych badań archeologicznych poprzedzających inne niż wymienione w lit. a roboty ziemne lub zmianę charakteru dotychczasowej działalności;

c)nakaz przeprowadzania badań archeologicznych oraz wykonywania ich dokumentacji (przed rozpoczęciem badań archeologicznych wymagane jest uzyskanie od wojewódzkiegokonserwatora zabytków pozwolenia na ich prowadzenie)."

 

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź i cenne wskazówki.

dzialka.png

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Otóż tak, trzeba wziąć od Konserwatora wykaz czynności, które trzeba wykonać. Potem trzeba zatrudnić archeologa z uprawnieniami, który za opłata zrobi odkrywki i napisze protokół. Jeżeli w tym protokole nic nie wykaże zgodnie ze stanem faktycznym, trzeba to zgłosić i czekać na decyzję. Sam jestem w podobnej sytuacji. Koszt takiej usługi  - w zależności od wielkości działki i sprzętu oraz ludzi niezbędnych do prowadzenia odkrywek jest różny. Może się okazać, że za kilka tysięcy załatwicie sprawę. Sam stoję przed taka procedurą i się do niej przymierzam. Jeżeli obszar archeologiczny nie obejmuje działki, którą chcecie kupić, nie ma tematu. W mojej sytuacji dwie działki uzyskane z podziału jednej. Jedna jest na obszarze a druga nie i takie to "cyrki".

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...