Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Stanowisko archeologiczne na sąsiedniej działce


Recommended Posts

Witam,

 

Jesteśmy z żoną na etapie poszukiwań działki pod budowę domu, znaleźliśmy bardzo atrakcyjną dla nas działkę co do którem jednak mamy pewne obawy, mianowicie na sąsiedniej działce znajduje się stanowisko archeologiczne zaznaczone w MPZP, stanowisko nie wchodzi na teren ww. działki, a jedynie z nim graniczy. Czy w takim przypadku możemy mieć w przyszłości jakieś problemy z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu lub z postawieniem ogrodzenia na granicy tych działek, czy nie będzie potrzebne uzyskanie nadzoru archeologicznego podczas prac ziemnych?

Być może ponieważ stanowisko nie znajduje się na interesującej nas działce lecz tylko z nią graniczy nie sprawi nam problemów ale wolał bym być pewien.

 

Poniżej wstawiam fragment uchwały w sprawie MPZP oraz fragment mapy z zaznaczoną na czerwono interesującą nas działką:

 

"4.Zasady ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków:

1)na terenach oznaczonych symbolami: 7.MN, 8.MN, 9.MN znajdują się zabytki archeologiczne (stanowiska archeologiczne nr ew. AZP 53-64/53 oraz AZP 53-64/54), dla których ustala się ochronę w formie stref ochrony konserwatorskiej, na obszarze których obowiązuje:

a)nakaz uzyskania przez inwestora, od wojewódzkiego konserwatora zabytków -przed wydaniem pozwolenia na budowę lub zgłoszeniem właściwemu organowi budowy obiektów budowlanych, wiążących się z wykonywaniem robót ziemnych –uzgodnienia zakresu i rodzaju niezbędnych badań archeologicznych;

b)nakaz uzyskania przez inwestora, od wojewódzkiego konserwatora zabytków uzgodnienia zakresu i rodzaju niezbędnych badań archeologicznych poprzedzających inne niż wymienione w lit. a roboty ziemne lub zmianę charakteru dotychczasowej działalności;

c)nakaz przeprowadzania badań archeologicznych oraz wykonywania ich dokumentacji (przed rozpoczęciem badań archeologicznych wymagane jest uzyskanie od wojewódzkiegokonserwatora zabytków pozwolenia na ich prowadzenie)."

 

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź i cenne wskazówki.

dzialka.png

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Otóż tak, trzeba wziąć od Konserwatora wykaz czynności, które trzeba wykonać. Potem trzeba zatrudnić archeologa z uprawnieniami, który za opłata zrobi odkrywki i napisze protokół. Jeżeli w tym protokole nic nie wykaże zgodnie ze stanem faktycznym, trzeba to zgłosić i czekać na decyzję. Sam jestem w podobnej sytuacji. Koszt takiej usługi  - w zależności od wielkości działki i sprzętu oraz ludzi niezbędnych do prowadzenia odkrywek jest różny. Może się okazać, że za kilka tysięcy załatwicie sprawę. Sam stoję przed taka procedurą i się do niej przymierzam. Jeżeli obszar archeologiczny nie obejmuje działki, którą chcecie kupić, nie ma tematu. W mojej sytuacji dwie działki uzyskane z podziału jednej. Jedna jest na obszarze a druga nie i takie to "cyrki".

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Jeśli jeszcze temat jest otwarty to mam doświadczenie z tym zagadnieniem :) Nie ma reguły w tych sprawach. Może być tak, że jeśli na sąsiedniej działce jest stanowisko to od Państwa działki nic nie będą chcieli, ale może być też tak że będą chcieli :) U nas cała ulica jest ogólnie w obszarze obserwacji archeologicznej, co nie oznacza, że wszystkie działki muszą być przeszukiwane, jest to tylko informacja, że na którejś z działek mogą być skarby... Na naszej działce nie było żadnego stanowiska, ale po drugiej stronie ulicy stoją ruiny (przepraszam zabytek...), więc ku naszemu zdziwieniu konserwator nakazał nam zatrudnić archeologa przy wykopach, bo skoro są blisko a na tamtej działce są pozostałości ceramiki to i u nas mogą być. Natomiast działka obok, która również na przeciwko ma ten piękny zabytek już nie musiała. Także zależy to od humoru konserwatora. W tej chwili już posiadamy stanowisko archeologiczne na działce :) Teraz podchodzę do tego z żartem, ale nie było mi do śmiechu jak monety, ceramika, garnki i cegły średniowieczne wyłaniały się spod ziemi. Na szczęście strach ma wielkie oczy. Pewnie jakbyśmy odkopali fundamenty kościoła lub jakiegoś zamku to mogli by zakazać tam budowy domu, ale z takimi rzeczami jak monety itd. nie ma problemu. Archeolog to wybiera, robi zdjęcia i jedzie do domu. I po strachu. Nie ma co się bać. A Pan jak się tego obawia to wystarczy podjechać do urzędu konserwatorskiego z numerem działki i się Pan dowie czy ich ta działka obchodzi czy nie. Nasz archeolog wziął 700 zł za nadzór nad wszystkimi wykopami, fundamenty i przyłącza.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Pani Moniko1612. Na innej działce w innej gminie trzeba było wylać płytę pod zbiornik gazowy. W urzędzie był zapis o obserwacji archeologicznej (to chyba jakas plaga albo wirus :) ) Poszło pismo do konserwatora i wróciło z decyzją - róbta co chceta. Czyli każdy przypadek jest inny i nie ma co się straszyć :). Jeżeli natomiast chcemy taką działkę sprzedać to jest "mały problem" bo potencjalni nabywcy myślą, że tam jest cmentarz, garnki ze złotem i sprzedający chce im wcisnąć zgniłe jajo i nic nie pobudują. I wtedy faktycznie trzeba to wyprostować w urzędach i dopiero miec czystą sytuację przed sprzedażą.

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...