Skocz do zawartości

Masa KMB się odparza po roku


dedert

Recommended Posts

Witam. W ubiegłym roku rozpocząłem budowę domu podpiwniczonego. Na ławy dałem papę (czego teraz żałuję), miejsca styku ścian i ławy fasetka z masy cementowej z dodatkiem włókien. Ściany zagruntowane Botament  Be 901 rozcieńczonym tak że mury przebijały. Na to warstwa Botament BM92 ok 3 mm nakładana grzebieniem a na następny dzień wypełnianie przestrzeni drugiej warstwy. Masą najechałem na fasetkę i trochę poza nią na papę, ale całej papy nie przykrywałem. Później smarowałem pionowe ściany ławy żelbetonowej i tu żałuję że nie zrobiłem od razy całość przykrywając papą z siatką. Na to styropian XPS przyklejany na Tytan Eos, dolne warstwy pionowymi pasami a górne zamknięty obwód i M w środku. Było tego dwie warstwy a każdą warstwę XPSa piankowałem od góry żeby woda po deszczu się nie dostawała. To samo dół, szpary zapiankowane. I pewnie to był błąd bo odciąłem wentylację. Stropu w zeszłym roku nie zrobiono, więc cała woda zebrana na parterze wylatywała oknami tarasowymi na styropian. Stwierdziłem że osłonię ściany folią budowlaną ale to nic nie dało bo woda przedostawała się spod bloczków parteru pod/nad papą i dostawała za folię budowlaną. I pewnie kolejny błąd bo nie odparowywała zza XPSa. Przygotowując się do drenażu chciałem sprawdzić miejsca gdzie pod papą miałem wycieki (a były to głównie miejsca łączenia papy) i okazało sie że papa odrywała się, ręką mogłem zedrzeć spore kawałki a pod papą mokro.

8dbb80a73d42d4d5gen.jpg

 

Jest to papa SBS  chyba Technonicol, z posypką. Wyciąłem więc kawałek papy i myślę czym to zasmarować. Myśle czy może na beton ławy dać cienko szlamu i dopiero na to KMB z siatką przykrywajac fasetkę górną i dół ławy?

 

3ad1aebf0f246797gen.jpg

 

 

Kolejna rzecz, jakoś niedawno zobaczyłem po deszczu mokre punktu ścian wewnątrz piwnicy co mnie zdziwiło bo przecież była tam masa KMB. Więc zdjąłem całą płytę XPSa z tego miejsca, która de facto była luźna już i zobaczyłem przerażający dla mnie widok (zdjęcia jutro bo telefon mi padł). Mokra ściana na masie KMB, odparzone bąble oraz wiszące płaty masy KMB, które można było zdjąć ręką. Jak to możliwe skoro przy 3mm masa ta jest w pełni wodoszczelna? Z dwojga złego dobrze że to stało się teraz zanim zacząłem robić drenaż ale nie spodziewałem się że pomimo tylu zabezpieczeń (pianowanie szpar XPSa i folia budowlana od góry) dojdzie do czegoś takiego. Wychodzi na to że styrooian powinien być raczej w całości klejony pionowymi pasami bez obwódek oraz szczeliny również niepotrzebnie pianowane bo nie było wentylacji? I to po roku czasu. Czy na prawdę lepiej było wpuścić całkowicie wodę do środka i pozowlić jej wyjść dołem? Ale czemu 3mm nie stworzyły wodoszczelnej warstwy?

 

 

 

 

Link do komentarza

Oto zdjęcia po zdjęciu styro. Coś dziwnego zadziało się pod pianka Tytan Eos. Albo skumulowała wilgoć i spowodowała odparzenie, albo była na tyle mocna że zerwała masę butumiczna. Pytanie tylko czemu akurat przy oknie tarasowy skąd mogła napływać woda? 

Te wszystkie odparzenia to były tan gdzie był klej nałożony. Wydaje mi się że płyta może nie miała na dole wystarczającego oparcia i się opuściła, ale przecież dolną szoare piankowalem więc powinna oprzeć się na piance. 

 

 

20200822_092751.jpg

20200822_092743.jpg

20200822_092755.jpg

20200822_092758.jpg

20200822_092913.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
    • Ten przykład nie jest najlepszy. Do rębaka nie należy wkładać mokrych gałęzi, bo wilgoć sprzyja korozji mechanizmu.     Wybrałaś nie najgorzej, najważniejsze, że rębak jest frezowy. Nie polecam natomiast tarczowych. Tarczowe uderzają nożem o gałąź i to uderzenie jest przenoszone na dłoń operatora. Bolą dłonie potem jak cholera. We frezowych tego nie ma.      Wciąganie jest grawitacyjne i wcale nie najgorsze. 
    • Tak  pracuje.   taki rębak, słuchać posuw.
    • Tak jest to bardzo ważne, bez tego mechanizmu praca jest bardzo ciężka i niebezpieczna.   Urządzenie po włożeniu gałązki musi ją samoczynnie wciągać, a obsługujący   może się w tym czasie odsunąć, nieco dalej lub przygotować następny kawałek gałęzi.     Do zestawu potrzebujesz jeszcze to:   Akumulatorowa pilarka do gałęzi łańcuchowa. https://allegro.pl/listing?string=akumulatorowa pilarka do gałęzi łańcuchowa&ocena-produktu=5.0 Do pracy trzeba się odpowiednio ubrać, żadnych szalików ani luźnych rozpiętych ubrań, włosy upięte, potrzebne okulary oraz rękawice, przedłużacz, worki, wiadro na zrębki oraz ta piłka, ładowarka i akumulatorki.    
    • Dzieki za opinie. Czy to automatyczne wciaganie galezi jest bardzo wazne ? Jesli tak, to coz, doloze troche grosza, zeby potem nie zalowac, ze nie mam tej opcji.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...