Skocz do zawartości

Drewniane legary na stropie Kleina


Recommended Posts

Dzień dobry,

 

przeszukałem chyba cały internet i nie znalazłem odpowiedzi. Rozebrałem podłogę, wywaliłem wszystko co się tam znajdowało, czyli jakiś gruz, żużel itp. oraz usunąłem legary, które były ułożone równolegle do stalowych dwuteowników. Chcę zamontować nowe legary, gdyż tak mi odpowiada, ponieważ łatwo zachowam odpowiednią wysokość podłogi. I teraz pytanie:

1. Jak je zamontować prawidłowo? Z tego co wiem , to położyć prostopadle na dwuteowniku. Jednak jak widać na zdjęciu, przy samej ścianie nie ma dwuteownika i legar byłby w powietrzu.

2. Czy zamontować je tak jak do tej pory były, to znaczy położyć wzdłuż dwuteownika(trzy legary- po jednym przy ścianach i jeden na środku)? Czy wtedy legar opierałby się na tych wzniesieniach zrobionych z cegieł, czy trzeba pod cały legar wyrównywać, np. betonem żeby całą swoją powierzchnią dotykał stropu? Dodam, że do tej pory leżał na gruzie.

3. Co z wentylacją, zostawić czy zlikwidować?

 

IMG_20200805_160037.jpg

Link do komentarza

Sposób podparcia legarów zleżećc bedzie od ich przekroju i odstepu między tregrami. Ewentualne dodatkowe podparcie wzdłużne opiera się na dodatkowych belkach lezcych na płycie. Rozwiazanie to jest jednak troche bez sensu - akustyka podłogi i jej stabilność np. pod pokrycie nie będzie najlepsza. Typowe roazwiązanie, to utworzenie twardego podłoża na podsypce keramzytowej o dobranej grubości, izolacja akustyczna/cieplna ze styropianu i podkład podłogowy z z płyt gipsowo-włóknowych lub wylewany jastrych. 

Link do komentarza

     Rozumiem opcję z keramzytem i dziękuję za odpowiedź. Pytanie czy legar może leżec tylko i wyłącznie na wzniesienach betonowych równolegle do dwuteownika, a wnętrze pomiędzy wypełnię keramzytem. Czy jednak w każdym miejscu powinien sztywno dotykać stropu. Wcześniej był podyspany gruzem, więc niejako legar całym sobą dotykał stropu. Teraz na nierównościach będzie keramzyt, więc legar raczej będzie opierał się tylko na tych wzniesieniach. Podsumuwąc: legar chcę zostawić bez zmian, a chodzi o puste miejsce, które pod nim powstało po usunięciu gruzu. Czy to w niczym nie będzie przeszkadzać? Czy gruz pełnił jakąś funkcję podpierającą legar?  Czy można podeprzeć klinami legar w dowolnym miejscu stropu?

      Może pytania są zbyt trywialne, jednak nigdy nie miałem do czynienia z tego rodzaju stropem, a nie chciałbym go osłabić. Dołączam zdjęcie jak miałoby to docelowo wyglądać.

IMG_20200806_160437.jpg

Edytowano przez Krysiek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...