Skocz do zawartości

Przerwanie wieńca


Recommended Posts

Witam. Proszę o poradę. Jesteśmy w trakcie rozbudowy domu. Dobudowa piętra, budynek z lat 70tych.. mury, które były na strychu(ok 1,5m) zostaja i do tego będzie dalej szła dobudowa. W projekcie w salonie mamy ujęte drzwi balkonowe(balkonu nie będzie tylko po prostu duże okno i ewentualnie barierka). Salon ma 20m4 więc żona sobie nie wyobraża żeby nie było drzwi balkonowych od podłogi w górę. Szerokość tych drzwi balkonowych ma wynosić 240 i kończą się przy samym rogu ściany zewnętrznej(gdzie indziej już nie ma możliwości, to jest jedyne miejsce gdzie może być jakakolwiek dziura). Nasz Bob budowniczy zaproponował nam aby zamiast tych drzwi balkonowych zrobić zwykłe okno z parapetem, nie takie od podłogi w górę, bo po:

1. Musiałby wykuć dziurę na to okno balkonowe i nie mógłby wtedy wykonać ciągłości wieńca.

2. Okno balkonowe przy samym rogu ściany jest tym bardziej niebezpieczne gdy się przerywa wieniec( co innego gdyby było pośrodku ściany).

  Czy istnieje możliwość aby zabezpieczyć te ściany w przypadku przerwania wieńca? Czy będzie to bezpieczne?

Można ewentualnie zmniejszyć szerokość drzwi tak aby nie były przy samym brzegu ściany i można było bezpieczniej wykonać wieniec?

Czy tylko pozostaje nam okno z parapetem bez możliwości okna tzw balkonowego? (Szkoda by było, stół przy takim dużym oknie wygląda super)

Jutro będziemy rozmawiali z naszym Bobem dlatego chciałbym się zorientować czy jest jeszcze jakaś w miarę bezpieczna możliwość aby zostały te drzwi balkonowe czy tylko zostaje zwykłe okno. 

P.s. szkic robiony na szybko

Pozdrawiam

15907892406921354013941.jpg

Link do komentarza

Projekt powinien to uwzględnić... czy może żona nie przedstawiła swojej wizji, obejmującej okno balkonowe...

Trzeba to skonsultować z projektantem...

Ale generalnie BOB BUDOWNICZY ma rację, gdy mówi, że nie powinno się przerywać wieńca i to jeszcze w dość krytycznym miejscu.

Link do komentarza
  Dnia 29.05.2020 o 22:00, Mariuuusz napisał:

Nasz Bob budowniczy zaproponował nam aby zamiast tych drzwi balkonowych zrobić zwykłe okno z parapetem, nie takie od podłogi w górę, bo po:

1. Musiałby wykuć dziurę na to okno balkonowe i nie mógłby wtedy wykonać ciągłości wieńca.

Rozwiń  

Może wyjaśnij, o jaki wieniec chodzi.

W poziomie podłogi czy stropu?

I pokaż jakiś kawałek rzutu i przekroju z zaznaczoną propozycją otworu - na rzucie szerokość i miejsce w rogu, a na przekroju wysokość.

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
  Dnia 29.05.2020 o 22:00, Mariuuusz napisał:

1.Musiałby wykuć dziurę na to okno balkonowe i nie mógłby wtedy wykonać ciągłości wieńca.

2. Okno balkonowe przy samym rogu ściany jest tym bardziej niebezpieczne gdy się przerywa wieniec( co innego gdyby było pośrodku ściany).

 3. Czy istnieje możliwość aby zabezpieczyć te ściany w przypadku przerwania wieńca? Czy będzie to bezpieczne?

4.Można ewentualnie zmniejszyć szerokość drzwi tak aby nie były przy samym brzegu ściany i można było bezpieczniej wykonać wieniec?

Rozwiń  

Piszesz że przebudowujesz to zapewne masz projekt i kierownika budowy,tak?

Ad1. Wieńca stropowego nie można przerywać w żadnym miejscu.

Ad2.  Niebezpiecznie nie jest lokalizacja okna tylko przerwanie wieńca.

Ad3. Nie ma takich zabezpieczeń. Nie będzie to bezpieczne.

Ad4. Ile chciałbyś te drzwi zmniejszyć? Pisząc ze chcesz zmniejszyć sądzę że chodzi Ci o ich zwężenie, więc o ile zwęszysz? o 10-20 cm i to co da? Aby nie przerywać wieńca należałoby zmniejszyć je na wysokość. Nie widzę problemu bo drzwi czy okna dzisiaj się zamawia na wymiar.

 

Link do komentarza
  Dnia 29.05.2020 o 22:00, Mariuuusz napisał:

mury, które były na strychu(ok 1,5m) zostaja i do tego będzie dalej szła dobudowa.

Rozwiń  

Tiaaa...

 

  Dnia 30.05.2020 o 08:29, mhtyl napisał:

Nie widzę problemu bo drzwi czy okna dzisiaj się zamawia na wymiar.

Rozwiń  

Drzwi dla krasnoludków...

 

  Dnia 30.05.2020 o 07:51, zenek napisał:

o jaki wieniec chodzi.

Rozwiń  

ten, który pozostał po rozbiórce dachu, ten nad kolankową ścianą o wysokości 1,5m.

 

 

 

  Dnia 30.05.2020 o 08:29, mhtyl napisał:

zapewne masz projekt

Rozwiń  

 

  Dnia 30.05.2020 o 06:12, Mariuuusz napisał:

Projekt wykonany przez biuro projektowe. 

Rozwiń  

A kierownik budowy to BOB BUDOWNICZY zapewne...

 

Link do komentarza
  Dnia 30.05.2020 o 09:38, uroboros napisał:

ten, który pozostał po rozbiórce dachu, ten nad kolankową ścianą o wysokości 1,5m.

Rozwiń  

Rzeczywiście - dobrze wypatrzyłeś.

Ja nie :12_slight_smile:

 

To jeśli ten - to wszystko zależy od projektu nadbudowy. czy ta ścianka kolankowa ma grubość konstrukcyjnej, czy też będzie wzmocniona (pogrubiona)? Czy będzie nadbudowana? A jeśli tak, to pewnie będzie miała wyżej nowy wieniec?

 

Jesli to zwykła ścianka kolankowa, to prawdopodobnie mozna ten wieniec przeciąć (bo bedzie nowy wyżej z nadprożem nad wejściem belkonowym).

 

Ale skoro nadbudowuje - to pewnie ma projekt.

Pokaż projekt - @Mariuuusz!

 

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
  Dnia 29.05.2020 o 22:00, Mariuuusz napisał:

1. Musiałby wykuć dziurę na to okno balkonowe i nie mógłby wtedy wykonać ciągłości wieńca.

Rozwiń  

 

  Dnia 30.05.2020 o 10:03, zenek napisał:

Jesli to zwykła ścianka kolankowa, to prawdopodobnie mozna ten wieniec przeciąć (bo bedzie nowy wyżej z nadprożem nad wejściem belkonowym).

Rozwiń  

Autor tematu pisze o wykonaniu ciągłości wieńca, nie wiadomo co ma na myśli czy ciągłość "starego" wieńca kolankowego czy ciągłość nowego wieńca stropowego bo zapewne ta nadbudowa jest pełnym piętrem. Wątpię aby w latach 70 był robiony wieniec kolankowy.

Wieniec kolankowy nie musi mieć ciągłości.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry, Nasze zalecenia dotyczące montażu blachy trapezowej TP-26 SUPER: MONTAŻ - Konstukcja wsporcza z łat drewnianych 40×50 mm, 40×60 mm, 32×100 mm montowanych w maksymalnym rozstawie 350 mm mierzonym od tych samych krawędzi. - Należy sprawdzić i jeżeli to konieczne przeprowadzić jej niwelację zapewniającą kąty proste na połaci oraz jej równą płaszczyznę. - W części okapowej rekomendowane jest użycie pasa nadrynnowego zaciągowego jako elementu nośnego do montażu arkuszy. Arkusze należy przygotować, wykonując w ich części startowej tzw. zaciąg, element zaczepowy o pas. - Mocowanie arkuszy w górę fali w rozstawie wkrętów maksymalnie co 700 mm, za pomocą wkrętów samowiercących typu TORX 4,8 x 60 mm w kolorze pokrycia. Należy zwrócić uwagę na siłę dokręcenia wkrętów, powinna zapewnić odpowiednie przyleganie arkusza do podkonstrukcji bez wgniecenia górnej części fali. Należy odpowiednio wyregulować siłę dokręcenia wkrętów używając do tego np. sprzęgła wkrętarki. - Zaleca się wykonanie wlotowej szczeliny wentylacyjnej okapu o przekroju min. 200 cm2 /1mb oraz w celu jej zabezpieczenia przed owadami i gryzoniami wykonanie specjalnej obróbki z blachy perforowanej. - Zalecana wylotowa szczelina wentylacyjna powinna mieć przekrój czterokrotnie mniejszy od wlotowej, licząc na jedną stronę połaci ( 50 cm2 /1mb). Zapewnia ją pozostawienie 60 mm szczeliny pomiędzy arkuszami przeciwległych połaci w kalenicy oraz obustronny montaż listwy podkalenicowej, w której specjalnie zaprojektowania perforacja zapewnia optymalny przepływ powietrza, chroniąc kalenicę przed wdmuchiwaniem wody opadowej i śniegu. Listwa podkalenicowa do TP26 SUPER jest także elementem nośnym do montażu obróbki kalenicy np. PROSTA PLUS. CIĘCIE - Do cięcia blach należy używać nożyc elektrycznych z głowicą rotującą. Po zakończeniu montażu bezwzględnie oczyścić powierzchnię z opiłków, wkrętów itp. W przypadku uszkodzenia powierzchni należy jak najszybciej wykonać niezbędny (punktowy) retusz, przy zastosowaniu lakieru odpowiedniego z oryginalnym kolorem blach. - W przypadku użycia szlifierki kątowej do cięcia blach powlekanych lub innych materiałów będących w zasięgu powstającego na skutek cięcia strumienia gorących opiłków, następuje utrata gwarancji. Reklamacje nie będą uwzględniane. __________________________ Blacha trapezowa TP-26 SUPER https://pruszynski.com.pl/produkt/blachy-trapezowe/blacha-trapezowa-na-dach/tp26super-blacha-trapezowa-na-dach/
    • Przy kolejnych porządkach tak zrobię, ale mimo to i tak stoi już parę lat. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Komentarz dodany przez Henryk: Jedyny na rynku legalny zestaw do przeróbki szamba. Warunek - trzeba mieć szczelne szambo. Procedura tak jak przy oczyszczalni. Montaż - 1 dzień. W końcu nie śmierdzi, a oczyszczone ścieki wykorzystuje do nawadniania iglaków...
    • To konieczność. Też próbowałem tylko wsuwać, ale wtedy nawet jak się człowiek oprze przypadkowo ręką o taki regał, to się mogą wysunąć. I półki wtedy lecą. Chociaż zaginanie nie jest łatwe. Najlepiej najpierw pod języczek wsuwać ostrze noża i lekko go ugiąć tak, aby później móc złapać koniec małymi kleszczykami i zagiąć już co najmniej o kąt prosty, a najlepiej jeszcze bardziej. Wtedy całość się trzyma, można regał przesuwać, przenosić i nic się nie dzieje.
    • Cenna uwaga, bo ja tych blach nie pozaginałem. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
×
×
  • Utwórz nowe...