Skocz do zawartości

od podstaw...


Recommended Posts

Witam wszystkich!
Jestem totalnie zielony w temacie budowy domu, dlatego mam kilka pytań.

Mam działkę 0,63Ha, jest to działka budowlana. Od czego zacznamy?

1. Projekt - czy architekt musi zobaczyć działkę żeby dobrać projekt (ma być parterowy, z garażem, około 120m2)
2. Jak wygląda sprawa z pozwoleniami na budowę (czas oczekiwania, miejsce załatwiania)
3. Kredyt - jak wygląda sprawa z kredytem na budowę domu, gdzie najlepsze warunki, czy jest możliwa konsolidacja z konsumpcyjnym,

To narazie tyle na początek

Z góry dziękuję za odpowiedzi


Pozdrawiam
Krzysiek
Link do komentarza
Ja proponowałbym zacząć od zrobienia mapek na uzgodnienia budowlane oraz rozejrzeć się i zastanowić nad tym, jakie kryteria i wymagania ma spełniać nasz dom, po tym nad wyborem technologii budownictwa, wręczcie nad wyborem projektu - z pracowni czy indywidualny, z garażem czy bez ...

Co do kredytów - trudno w tak drażliwej kwestii doradzać - wiele banków proponuje rożne atrakcyjne oferty.
Wybór należy do Pana.
Osobiście raczej (jeżeli tylko warunki do tego nie zmuszają) radziłbym nie brać dużych kredytów długoterminowych tylko odkładać pieniądze , kredytem posiłkując się tylko w przypadku gdy może zabraknąć na dokończenie pewnego etapu budowy.
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich!
Jestem totalnie zielony w temacie budowy domu, dlatego mam kilka pytań.

Mam działkę 0,63Ha, jest to działka budowlana. Od czego zacznamy?

1. Projekt - czy architekt musi zobaczyć działkę żeby dobrać projekt (ma być parterowy, z garażem, około 120m2)


Należy zacząć od sprawdzenia zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli dla obszaru, na którym znajduje się działka nie ma planu, powinno być studium. Tam są najważniejsze zapisy dotyczące również sąsiedztwa - przebiegu planowanych dróg, terenów przeznaczonych pod przemysł czy usługi uciążliwe.

W gminie można również uzyskać podstawowe informacje, czy działka znajduje się w strefie krajobrazu chronionego, pod nadzorem konserwatora zabytków, czy jest to obszar, na którym są niezbędne badania archeologiczne.

Najbezpieczniejsze, o ile macie Państwo czas, byłoby wystąpienie z wnioskiem do Urzędu Gminy o wydanie warunków zagospodarowania terenu i zabudowy. Na tym etapie dokonywane są również konsultacje np. z konserwatorami zabytków i przyrody, które wskażą jakie dodatkowe ograniczenia mogą być wymagane.
Cytat

2. Jak wygląda sprawa z pozwoleniami na budowę (czas oczekiwania, miejsce załatwiania)


Wniosek o pozwolenie na budowę składa się w starostwie właściwym dla miejsca położenia nieruchomości.
Pozwolenie na budowę inwestor powinien otrzymać w terminie 65 dni roboczych od daty złożenia wniosku. Decyzja staje się prawomocna po 14 dniach, o ile nie wpłyną odwołania stron postępowania.


Polecamy dostępny w serwisie budujemydom.pl Poradnik prawny
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Nie widać żeby siadał. Przynajmniej patrzę po chudziaku że jest na tym samym poziomie
    • Duży błąd. Moja zona przez lata prowadziła tematy remontów w spółdzielni i mówi, że w takiej sytuacji winniście wszyscy iść na zebranie najpierw osiedlowe, a później Walne i wyrzucić zarząd na zbity pysk. U nas w mieście miałbyś o zrobione za darmo.   Przede wszystkim balkon najczęściej traktowany jest jako element elewacji, a więc część wspólna, dlatego niezależnie od własności mieszkania, zarządza nim ten, kto zajmuje się elementami wspólnymi. A to o czym Ty piszesz, to są bardzo rzadkie przypadki i raczej nie w spółdzielniach a w wyjątkowych wspólnotach. Dlatego pytałem o zarządzającego budynkiem. W spółdzielni to niemożliwe.
    • Przyjrzyj się jak mają zrobione to zabezpieczenie, porozmawiaj z właścicielami balkonu...   Rozmawiaj w spółdzielni... może planują jakieś remonty i może to uwzględnią w swoich planach...   Balkon - o ile nie jest to inaczej w akcie notarialnym sformułowane - jest własnością spółdzielni i ona powinna wadę usunąć...   Nie bardzo wiem dlaczego nie ma na tych balkonach okapników blaszanych zamontowanych pod wylewką na balkonie... A na Twoim balkonie, za balustradą widać obróbkę blaszaną?   Wszystkie  balkony, które remontowałem u nas, mają obróbkę blaszaną i co najwyżej była potrzeba wymiany blachy, co wiązało się z ingerencją w płytę balkonową, dodatkowym doszczelnianiem, nową - albo fragmentem nowej wylewki i ponownym układaniem płytek na podłodze balkonu... Tym powinna zająć się firma, zatrudniona przez spółdzielnię, albo inny wykonawca, który wystawi fakturę, a spółdzielnia rozliczy tę fakturę... W moim przypadku spółdzielnia miała jakieś ryczałty, zwracane mieszkańcom...   O ile Spółdzielnia nie będzie chciała z jakichś tam powodów zadziałać, i jak będziesz już tam na własną rękę coś kombinował - po zakomunikowaniu tego zarządcy budynku - możesz zamontować (lub to zlecić) kapinos - pas blachy wzdłuż krawędzi "sufitu" balkonu, wystający na zewnątrz balkonu, z małym spadkiem i doszczelniony od zewnątrz silikonem dekarskim...  Do tego potrzebna będzie dość długa drabina, z której dostaniesz się na wysokość balkonu na drugim piętrze... albo zwyżka - tak byłoby najbezpieczniej...  
    • Spółdzielnia mieszkaniowa, podejrzewam że będą mieli gdzieś, u mnie w bloku większość balkonów tak wygląda że są łuszczenia na sufitach , to samo na osiedlu, raczej mieszkańcy sami ogarniają we własnym zakresie 
    • A więc najlepiej byłoby leczyć przyczynę, a nie objawy. Tak jak wspomniałem w poście #2. Trzeba uniemożliwić napływ wody na powierzchnię sufitu balkonowego. Kto administruje budynkiem?   Być może jest to temat do rozwiązania przez Administratora.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...