Skocz do zawartości

Mieszkanie - dwa osobne, czy jedno dzielone?


Recommended Posts

Cześć, jestem nowa. Nie wiem, czy to dobre miejsce, ale nie znalazłam forum o mieszkaniach :D 

Generalnie tak: z narzeczonym chcemy kupić dwa mieszkania. Jedno na wynajem, drugie dla nas. 

Plany były takie, żeby nasze było w Chorzowie, na wynajem w Katowicach. Oba mieszkania mają być do remontu. 

Jednak ostatnio zastanawiamy się, czy nie lepiej kupić jakieś wielkie mieszkanie w Katowicach (powyżej 100 m), i podzielić na 3 mieszkania - jedno dla nas, 40 m, i dwie kawalerki po ok 30 m. Jednak czy tak można? Jak wtedy z kanalizacja, przyłączami? Przecież każde mieszkanie musi mieć łazienkę i kuchnię... Jak wy to widzicie? 

Link do komentarza

musielibyście kupić mieszkanie z dużą ilością pionów wod-kan. A co jeszcze ważniejsze i trudniejsze - z odpowiednią liczbą pionów wentylacyjnych, bo każda łazienka i kuchnia muszą mieć własny. 
Na pewno da się coś znaleźć (jak patrzę na mieszkania dzielone na potrzeby najmu krótkoterminowego), ale podejrzewam, że raczej w starych kamienicach (były ogrzewane piecami i mają kanały wentylacyjne w każdym pokoju). 

Tutaj więcej info:

https://kawalerka.net/podzial-mieszkania-na-kawalerki-jakie-formalnosci-i-jakie-korzysci/

 

a tu przykład podziału (ale nie mam pojęcia jak zrobili pion wod-kan, może mieszkanie było na parterze i poprowadzili piwnicą?):
http://dopracownia.pl/inwentaryzacja-i-podzial-mieszkania-na-kawalerki

 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, Elfir napisał:

mieszkanie z dużą ilością pionów wod-kan.

No, niekoniecznie... Pompa z rozdrabniaczem załatwi sprawę odprowadzanie ścieków, a wodę użytkową można doprowadzić w dowolny sposób.

 

Link do komentarza
No, niekoniecznie... Pompa z rozdrabniaczem załatwi sprawę odprowadzanie ścieków, a wodę użytkową można doprowadzić w dowolny sposób.
 
Możesz napisać coś więcej? Mieszkam za granicą i nawet nie wiem do kogo miałabym się udać po poradę w tej kwestii. Duże mieszkanie kupilibyśmy właśnie w kamienicy, raczej nie znaleźlibyśmy takiego wielkiego mieszkania w wielkiej płycie.
Co jest korzystniejszym rozwiązaniem?

Wysłane z mojego moto g(7) power przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Na waszym miejscu nie pytałabym się przypadkowych ludzi z forum internetowych o tak ważne kwestie jak długofalowe programy inwestycyjne za grubą kasę. Albo doradca, który ma wiedzę o perspektywach rozwoju rynku najmu albo sami podejmujecie decyzję.

 

Natomiast musicie sobie odpowiedzieć na pytanie czy wy chcecie mieszkać w centrum Katowic, w starej kamienicy (koszty grzania), na 40 m2? Dla dwójki to już ciasno, a co będzie jak pojawią się dzieci?

 

Pompa z rozdrabniaczem - wymaga stałego podpięcia do prądu (nie wiem czy można korzystać z toalety, gdy nie ma prądu?).

https://tooles.pl/pompa-z-rozdrabniaczem-do-wc-pomporozdrabniacz-mlynek-600w-dom4

Link do komentarza
22 godziny temu, tinkerver2 napisał:

Plany były takie, żeby nasze było w Chorzowie, na wynajem w Katowicach. Oba mieszkania mają być do remontu. 

Jednak ostatnio zastanawiamy się, czy nie lepiej kupić jakieś wielkie mieszkanie w Katowicach (powyżej 100 m), i podzielić na 3 mieszkania - jedno dla nas, 40 m, i dwie kawalerki po ok 30 m. Jednak czy tak można? Jak wtedy z kanalizacja, przyłączami? Przecież każde mieszkanie musi mieć łazienkę i kuchnię... Jak wy to widzicie?

Może być i tak, i tak.

Przecież to zależy od konkretnych mieszkań, konkretnego stanu (do remontu i koszty), konkretnego miejsca (atrakcyjność), ceny. A to, czy płyta, kamienica, domek, itd - to wtórna rzecz.

Link do komentarza

No właśnie jeśli chodzi o jedno duże mieszkanie w Katowicach - pewnie celowalibyśmy w kamienicę gdzies w okolicach centrum/Śródmieścia. Jeśli chodzi o dwa osobne mieszkania celowalibyśmy w bloki, niekoniecznie w Śródmieściu, raczej okolice - dzielnice: Załęże, Koszutka, a w Chorzowie osiedle Irys, Klimzowiec, Batory.

Wysłane z mojego moto g(7) power przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Obawiam się, że remont w kamienicy będzie bardziej kosztowny niż mieszkania blokowego. 

W kamienicy często okazuje się, że wymiany jest podłoga - i to nie okładzina, ale legary.

Na ścianach nie starczy położyć gładzi, gdy okaże się, że pod spodem jest tynk na słomie, który ledwie się trzyma.

Do tego konserwator, który może wymagać renowacji starych okien czy stolarki. Na dodatek w kamienicy otwory drzwiowe często mają nietypową szerokość, wysokość wymagającą zamówień indywidualnych, gdzie do bloku kupisz drzwi w pierwszym lepszym markecie.

 

Więc musielibyście określić target - dla kogo wynajmujecie?

 Student szukający najtańszej mety czy koneser zabytkowej, pieczołowicie odnowionej kamienicy, gotów za ten luksus dopłacić więcej. Ale wówczas taka osoba raczej nie wynajmie mieszkania-klitki. 
Chyba, ze z góry nastawiacie się na Airbnb - ale czy Katowice są aż tak turystyczną miejscowością, by się opłacało?

Link do komentarza

U nas w gminie Kórnik, furorę robi wynajmowanie Ukraińcom. Ludzie wyprowadzają się z domów jednorodzinnych do bloków a domy przerabiają na "hotele", gdzie mieszka po 20 osób - małe nakłady remontowe (ot, byle odmalować), do tego zakup używanych łóżek piętrowych i szaf na olx.

Ale gmina jest zagłębiem magazynowym wymagającym dużej liczby niedrogich pracowników.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...