Skocz do zawartości

Problem z Piecem


Annonimous

Recommended Posts

Witam, mam problem z piecem (SAUNIER DUVAL COMBITEK C24E) włącza się co jakieś 5 minut nie potrafię na nim wyczuć jak ostawić optymalna temperaturę przez co grzeje cały czas i wychudzą dość spore rachunki (stara kamienica bez elewacji ) teraz moje pytanie czy regulator temperatury takie zewnętrzny poprawi wydajność a jeżeli tak to jaki ( jestem lajkiem co do pieców gazowych pierwszy raz mam z nimi do czynienia dlatego może dla niektorch pytanie możne być banalne  )

Link do komentarza

Czyli taktuje? włącza i wyłącza? 

Jaka jest temperatura pomieszczeń? Wystarczająca?

Masz skręcone pokrętła głowic w grzejnikach? Może się wyłączać, bo powracająca woda ma temperaturę równą nastawom temperatury na piecu.

Masz dobrze wentylowane pomieszczenie? Może się wyłączać jako zabezpieczenie przy spalaniu z ograniczonym dostępem tlenu.

Masz programator pokojowy?

W jaki sposób dobierałeś moc pieca? Ktoś ci liczył zapotrzebowanie czy było "na oko"?

 

Ale przy starej kamienic bez elewacji to i tak słono zapłacisz za gaz.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

napisałeś wcześniej, że "grzeje cały czas" i jednocześnie się włącza i wyłącza. Czyli jednak nie grzeje cały czas? 

Piec ustawiony na maksa? 

 

Może być tak, że piec ma zadaną temperaturę np. 45 stopni do CO. Nagrzewa ją w ciągu kilku minut i się wyłącza. Woda szybko stygnie i piec się włącza by ją ponownie nagrzać. Sterownik pokojowy dałby sygnał do kotła, że wnętrze domu nie jest nagrzane i piec ma dalej grzać.

 

Może też być problem z pompą obiegową - nie ma prawidłowej cyrkulacji.

Doczytałam w instrukcji obsługi, że domyślnie on ma ustawioną współpracę z termostatem pokojowym. Może nikt nie zmienił tego ustawienia na tryb ciągły?

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Najlepszym to wezwanie instalatora, żeby obejrzał instalację. Nie dam ci przecież gotowej recepty na bazie uproszczonego opisu problemu.

Zwłaszcza,że nie jestem specjalistą z branży CO , ani instalacji na oczy nie widziałam. Przedstawiłam po prostu różne alternatywy mogące powodować ten stan rzeczy. 

 

Rozumiem, że piec był uruchamiany latem?

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
12 godzin temu, Annonimous napisał:

Witam, mam problem z piecem (SAUNIER DUVAL COMBITEK C24E) włącza się co jakieś 5 minut nie potrafię na nim wyczuć jak ostawić optymalna temperaturę przez co grzeje cały czas i wychudzą dość spore rachunki (stara kamienica bez elewacji ) teraz moje pytanie czy regulator temperatury takie zewnętrzny poprawi wydajność a jeżeli tak to jaki ( jestem lajkiem co do pieców gazowych pierwszy raz mam z nimi do czynienia dlatego może dla niektorch pytanie możne być banalne  )

Pogodówka będzie podawała dane do kotła a ten będzie działał wg zadanej krzywej (zależy jaką ma domyślnie ustawioną) do momentu aż temperatura w pomieszczeniach nie osiągnie wartości ustawionej na termostacie pokojowym. Trzeba sprawdzić w instrukcji z jakim czujnikiem zewnętrznym pracuje najlepiej Twój model kotła.

Na razie nie masz pogodówki więc ustaw na termostacie temperaturę 22 stopnie a na kotle zejdź na 47-50 stopni. Zaobserwuj jak się zmieni praca kotła. Jeśli dalej będzie taktował w ten sposób - przyczyna może leżeć gdzie indziej.  instrukcji wynika, ze model C nie jest kotłem kondensacyjnym i potrzebuje do pracy powietrza z pomieszczenia.

Z instrukcji wynika, ze jest to kocioł dwufunkcyjny

https://www.saunierduval.pl/instrukcje-obs-ugi-instalacji/kot-y-niekondensacyjne-2/combitek-c24-e-obsuga-instalacja-2005-790259.pdf

Problem może leżeć w błędnych ustawieniach podgrzewu cwu.

Możesz też sprawdzić, czy tylko na co działa podobnie. Sprawdź czy termostat pokojowy nie stoi w przeciągu.

 

Podobny temat był kiedyś "wałkowany" przy okazji kotła Viessmann. Ten kocioł pracuje jako kondensacyjny ale bez względu na wydajność, niektóre zjawiska są uniwersalne bo fizyka jest jaka jest :)

Zaczyna się sezon grzewczy, ludzie wymieniają źródła ciepłą na nowe i mają podobne dylematy. Ja z kotłem Viessmann pozostałem bez pogodówki i nauczyłem się jego pracy przez poprzedni sezon grzewczy.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
    • ocieplenie dachu pur? odrazu na deski? tylko ze dach to deski membrana papa i blacha bez łąt nie beda sie parzyc deski? ale musze jakas wentylacje zrobic tym bardziej przy ociepleniu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...