Skocz do zawartości

Instalacja odgromowa i uziemienie


Marcyśka

Recommended Posts

Napisano
Kilka lat temu podczas burzy w nasz nowy blok uderzył piorun. W wielu mieszkaniach uległy zniszczeniu lodówki, telewizory i inny sprzęt elektryczny (u mnie nic sie nie stało) ale u znajomych dosłownie wybuchł telewizor. Czy w blokach instalacja odgromowa jest konieczna?
Od czego jest to zależne - że u jednych mieszkańców został zniszczony spręt elektryczny a u innych nie........
Napisano
Instalacja odgromowa służy do ochrony budynku przed skutkami wyładowań atmosferycznych, które mogą spowodować pożar. Natomiast do zabezpieczanie urządzeń elektrycznych służą ochronniki przepięciowe instalowane w obwodach elektrycznych.

Wyładowania atmosferyczne mogą bowiem powodować indukowanie się w instalacji elektr. wysokich napięć, groźnych dla sprzętu. Efekt uszkodzenia urządzeń tylko w niektórych mieszkaniach wynika z rożnej drogi przebiegu indukowanego wysokiego napięcia jak też indywidualnej odporności sprzętu na pojawienie się przepięć.
Napisano
A czy wyłącznik przeciwporażeniowy w skrzynce elektrycznej w domu i uziemienie nie wystarczy ? Działa to tak, że w razie gdy uderzy piorun w dom, to odcina się cała instalacja i nie popalą się kable w ścianach i sprzęt elektryczny.
Napisano
W każdym domu powinna być różnicówka. Nawet kiedy urządzenie nam coś zaszwankuje, kabel przy wtyczce będzie robił przepięcie lub niechcący dziecko będzie grzebać przy gniazdku to nam odłączy od razu prąd. Na starym domu gdzie nie było różnicówki, miałem kiedyś taką sytuację z żelazkiem. Wiadomo często się zapomina, że trzeba wyciągać z gniazdka za wtyczkę nie za kabel. Mocowanie kabla we wtyczce się poprzecierało. Grzało jeszcze kiedy odpowiednie kabelki stykały się ze sobą, aż w końcu żonie się zapaliło w gniazdku. Gdyby była różnicówka od razu dałaby znać, że coś jest nie tak i nie musiałbym wydawać na remont. Można podłączyć tylko do samych gniazdek (co się nie opłaca) lub do całej instalacji elektrycznej. Bezpieczeństwo i pewność jest bezcenna więc warto wydać trochę więcej przy instalacji.
Napisano
Wydaje mi sie że było tam uziemienie w gniazdkach - a może po prostu mieszkańcy montując je samodzielnie (z niewiedzy) nie podłączyli tego dodatkowego kabelka którym jest uziemienie? Czy to mogło być powodem zniszczenia w wielu mieszkaniach sprzętu RTV i AGD? Teraz dopiero przyszło mi to do głowy....
Napisano
Piorun to nieprzewidywalne zjawisko. Dlatego gdy zbiera się na burzę wyłączam komputer. Lepiej być zbyt ostrożnym niż potem płakać. A nie zamontowanie piorunochronu wdomu to proźba o nieszczęście. Zastawiam się czy w takim wypadku ubezpieczenie domu jest w ogóle możliwe.
Napisano
O konieczności i sposobie wykonaniainst. odgromowej mówi norma PN - 86/E - 05003 oraz PN - IEC 61024-1.
Dla domów jednorodzinnych nie jest ona wymagana więc dom spokojnie można ubezpieczyć - Ja ubezpieczyłem. mam wyłączniki różnicowo - prądowe i uziemienie.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Akurat żaluzje można całkowicie podnieść do góry jak i mieć je opuszczone i można zmieniać kąt lamelek. Lekko domkniemy żaluzje i światło wpada a nas nie widać.  Jeśli nie ten dział to przepraszam. Jestem tu nowy.   
    • A jak się okno odsłoni to co?   PS. Ogłoszenia to nie w tym dziale.
    • Plisy Warszawa taką frazę najcieniej wpisujemy szukając harmonijek na okna. Plisa to bardzo praktyczne rozwiązanie szczególnie jeśli chodzi o dolne kondygnacje w budynku. Wystarczy zasunąć je od dołu a górną część szyby zostawić osłonięta dzięki czemu ludzie przechodzący chodnikiem nas nie widzą a górą wpada nam światło. Co jest dużą przewagą tej osłony to trwałość szczególnie po wstawieniu aluminiowych końcówek/ przelotek, które się nie przecierają. Spory wybór materiału pozwoli każdemu na dobór odpowiedniego rozwiązania dla siebie. Jeśli jednak chcieli byśmy mieć podgumowany materiał i cieńszy możemy zastosować tzw podwójna plisę na jednej szybie. Zapraszam do zapoznania się z systemami i rozwiązaniami na stronie https://www.zaluzje-rolety-warszawa.pl/zaluzje-plisy/ A jeśli chcecie całą naszą ofertę to na stronę główną https://www.zaluzje-rolety-warszawa.pl/
    • Jaki rodzaj żaluzji wybrać? Żaluzje drewniane Warszawa to z pewnością produkt premium dodająca ciepła i elegancji pomieszczeniom. Nie trzeba montować dodatkowo karniszy i wieszać firan i zasłon gdyż po co zasłaniać drewniane lamele. Żaluzje drewniane możemy zamontować na oknie jak i do muru w zależności od szerokości lameli i potrzeby. Lamele o szerokości 50 mm w 99% montujemy do ściany/sufitu natomiast żaluzje 25 mm najlepiej sprawdzą się założone na oknie (na ramie lub w świetle szyby). Mamy jeszcze nietypowy rozmiar 35 mm i tu już zależy wszystko od głębokości listwy przy szybowej chodź zazwyczaj też wieszamy je na ścianie.  Żaluzje drewniane są osłoną droższą w porównaniu z żaluzjami aluminiowymi i jeśli zależy nam na ekonomi to wybór będzie oczywisty. Lamele aluminiowe występują w szerokościach; 16 mm, 25mm, 35mm, 50 mm. Dwie pierwsze szerokości wieszamy na oknie 35 mm dowolnie a żaluzje aluminiowe 50 mm do muru.  Wszystkie opcje można znaleźć na stronie http://www.zaluzje-rolety-warszawa.pl Oprócz wspomnianych osłon znajdziemy tu również rolety dzień noc, plisy warszawa, moskitiery i inne osłony.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...