Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Recommended Posts

Witam, chciałem się zapytać, czy trzeba otrzymać pozwolenie na budowę, przebudowę czy powiększenie tarasu?
Gdzie trzeba się udać, aby takowe pozwolenie otrzymać? Czy tylko trzeba poinformować organ, o budowie takiego tarasu?
Taras będzie miał mniej więcej 42m2.

Nie chodzi o wielkość tarasu co o odległości od granic działki.

Wszystko zgłaszasz w starostwie.

Z tego co wiem to chcesz w starym domu powiększyć taras czy zrobić taras. Ja bym nic nie zgłaszał, ważne abyś zmieścił sie tylko z odległościami od granicy działki, ale jeżeli chcesz być w porządku z urzędem możesz w starostwie zapytać jak to ugryź bo różne starostwa różnie podchodzą do takich zagadnień.

Można powiedzieć, że taras był, ale strasznie malutki, nawet chyba nie można nazwać tego tarasem bo był 2m2 na 3m2 ze schodami po środku. 
Te stare schody wraz z tym "tarasem" chce zburzyć, a nową postawić.
Okey spytam się w starostwie (szczerze ja się ciągle czegoś pytam xDD) zobaczymy co i jak 

Dzięki za wszystkie odpowiedzi :)

Jeżeli taras już był to kto Ci udowodni jaki był przed remontem. Ja bym sobie głowy tym nie zawracał tylko go odnowił, a że będzie "ciut" większy nikt nie będzie zwracał na to uwagi.

Wyjaśniła się sprawa z księgą wieczystą?

Jak zapyta o budowę tarasu, to urzednik powinien odpowiedzieć, że wymagane jest PnB, bo taras (jako taki) nie jest przywołany w art. 29.

Nie mniej jednak, istnieją inne możliwości (zgodne z PB), ale musisz napisać co to znaczy (w Twoim przypadku) taras. Jak i z czego wykonany, jaka odległość od granicy, czy zadaszony, itp.

Może zmieni to fakt, że jak pisał wcześniej taras jest tylko mały a on chce zrobić większy. Jest to stary dom i nie wiadomo czy gmina wie w jakim stanie jest ta nieruchomość znaczy się czy jest dom z tarasem czy nie.

4 godziny temu, mhtyl napisał:

nie wiadomo czy gmina wie w jakim stanie jest ta nieruchomość

Spojrzy - jeśli zechce - na zdjęcie lotnicze/(niby)satelitarne i będzie wiedziała... ten taras...

18 minut temu, uroboros napisał:

Spojrzy - jeśli zechce - na zdjęcie lotnicze/(niby)satelitarne i będzie wiedziała... ten taras...

Znam kilku znajomych co jedni powiększali taras inni wybudowali od nowa w starych domach i do dziś nikt się do tego nie doczepił.

1 godzinę temu, uroboros napisał:

Mapy geodezyjne zostały już przekształcone na wersję cyfrową. Budownictwo ma do nich dostęp. Nie musi nawet szukać samolotu. :icon_biggrin:

Moje szopy i szopki, a nawet daszek nad sągami drewna, wszystko umieścili.

18 godzin temu, retrofood napisał:

Mapy geodezyjne zostały już przekształcone na wersję cyfrową.

I gwarantujesz, że objęło to całą Polskę?

Byłem w starostwie, otóż dali mi papiery do wypełnienia, także muszę zdobyć mapkę geodezyjną, taką do dorysowania w jakim układzie będzie on umieszczony.
W papierach umieścić muszę czym będzie budowany ten owo taras itd...
Jednak muszę zrobić taras który będzie miał 35m2, dlatego iż 35m2 jest bez pozwolenia, oraz bez żadnych planów budowlanych. Jeśli jednak chciałbym zrobić ponad 35m2 tarasu, to wtedy obowiązywać mnie będzie powiadomienie, oraz uzyskanie zgody przez starostwo, także plany budowlane oraz mnóstwo innych papierologi...

15 minut temu, Dawid Kaczmarek napisał:

Jednak muszę zrobić taras który będzie miał 35m2, dlatego iż 35m2 jest bez pozwolenia, oraz bez żadnych planów budowlanych. Jeśli jednak chciałbym zrobić ponad 35m2 tarasu, to wtedy obowiązywać mnie będzie powiadomienie, oraz uzyskanie zgody przez starostwo, także plany budowlane oraz mnóstwo innych papierologi...

Ach ci urzędnicy:zalamka:

Taras jest częścią domu i nie ważne jaki by nie był musi być pozwolenie, ale jeżeli tak urzędnik Ci powiedział to tylko się cieszyć.

Jaka ta mapka ma być? do celów projektowych czy sytuacyjna? 

O mapce już dawno Ci pisałem w innym temacie abyś ją wyciągnął z geodezji.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Że co ?, wszędzie tego pełno. Jedna sztuka ok 40-50 groszy, czy to tak drogo ? sam nie wiem, jak dla mnie to taniocha.
    • Iwona gwarancji bezpieczeństwa nie da nawet najlepszy i najnowocześniejszy system alarmowy, ale to nie znaczy, że nie mamy się zabezpieczać. Im system jest lepszy tym jego sforsowanie jest trudniejsze i bardziej czasochłonne, a czas odgrywa tu znaczącą rolę.
    • Gość Alex
      Bez rewelacji w dzień cena taka po południu już inna. Niektóre produkty typu Farba po terminach. ;)
    • Tylko czy papa nie gryzie się ze styropianem? Dziś dzwoniłem do hurtowni z zapytaniem czy mają jakąś informację czy ich papa Izobud 5mm reaguje ze styropianem to powiedzieli mi że raczej tak a jak się dowiedzieli że stosowałam ją na łatwy fundamentowe to dostałem odpowiedź, która zbiła mnie z tropu. Mianowicie że na ławy nie powinno się dawać papy tylko folie fundamentową bo papa pod wpływem nacisku ścian ulega ściśnięciu i zolacja jest wtedy wątpliwa. Trochę mnie to przerazilo bo ja już dałem pape 5mm na ławy i na tym stoją ściany z bloczka (tak mi z resztą doradzil kierownik budowy że papa zawsze będzie lepsza niż jakieś wymysly). Ale później sobie myślę że co z tego że zostanie ściśnięta, przecież nie ulegnie przerwaniu przez to a masa asfaltowa (??) i tak zostaje pomiędzy boczkiem a ława więc czemu niby miało nie być izolacji wilgociowej? Tak samo jakby ławy posmarować smołą. Czy ściśnięcie smoły spowoduje jej brak izolacji? Co uważacie? 
    • Niepoprawnym rozwiązaniem jest ocieplanie styropianem w dwóch warstwach 2x10 cm i  jest to niezgodne z dokumentem odniesienia jakim jest Krajowa lub Europejska Ocena Techniczna (KOT, EOT) do niedawana nazywana Aprobatą Techniczną . Nie ma też żadnych innych argumentów świadczących o korzyściach wynikających z zastosowania takiej techniki, a wręcz jest to tylko generowanie niepotrzebnych kosztów. Ewentualne straty na połączeniu płyt styropianowych (zakładając poprawne przyklejenie i uzupełnienie ewentualnych szczelin pianką poliuretanową) są praktycznie pomijalne. System ociepleń należy mocować w jednej warstwie, płyty styropianowe w jednej grubości. Taki też sposób przewidują wszystkie wytyczne i instrukcje dotyczące metody ocieplania ETICS. Kompletny System Ociepleń Termo Organika, podobnie jak wszystkie systemy innych producentów, przewidują zastosowanie izolacji w jednej grubości. Wykonanie inaczej niż stanowią zalecenia i wytyczne producentów, tylko na odpowiedzialność osoby stosującej własne rozwiązanie. Łączniki mechaniczne należy zastosować opcjonalnie w zależności potrzeby, np. kiedy płyty styropianowe są klejone do podłoża na którym są warstwy mogące osłabić przyczepność (najczęściej starsze budynki poddawane termomodernizacji).
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...