Skocz do zawartości

Przeróbka pokoju na kuchnię


Recommended Posts

Witam,

W najbliższym czasie zamierzam przerobić pokój na kuchnię w związku z czym mam kilka pytań i niejasności. Pomieszczenie wydaje mi się być umieszczone w dobrej lokalizacji dlatego, że na ścianie pomiędzy nim a łazienką znajduje się komin oraz pion kanalizacyjny. Oczywiście jeśli decyzja zostanie podjęta już na 100% to wtedy zwrócę się do fachowców (w tym np. hydraulika), ale do tego czasu chciałbym dowiedzieć się jak najwięcej.

1. Jak wygląda sprawa z dostaniem się do kanału wentylacyjnego w kominie? (na 99% jeden z nich jest niezagospodarowany) Do kogo najlepiej się zwrócić w tej kwestii? Czy poza samym wykuciem otworu warto coś jeszcze zrobić? Na co zwracać uwagę przy kuciu oraz jak namierzyć miejsce kucia?
W przypadku gdyby jednak nie było możliwości podłączenia się do komina słyszałem coś o otworze w ścianie zewnętrznej i wyprowadzeniu w taki sposób wentylacji. Czy jest to najlepsze rozwiązanie i jak tutaj mniej więcej wygląda postępowanie?
2. Aktualnie w pomieszczeniu znajduje się sufit wykonany ze zwykłych płyt kartonowo-gipsowych. Czy w tym przypadku należy je wymienić czy może wystarczy jakoś zabezpieczyć?
3. Jeszcze pytanie niekoniecznie ściśle związane z kuchnią. Nie wiem jak to fachowo nazwać, ale przy oknie jest dosyć duża nierówność/ubytek na głębokość około 3 cm, wysokość połowy okna oraz schodząca się w stronę okna. Czym najlepiej byłoby to uzupełnić? Wkleić kawałek płyty k-g, nałożyć gipsu budowlanego czy może coś jeszcze innego?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)

Link do komentarza

W przypadku gazu więcej uwagi wentylacji mogą wykazać przy kontroli kominiarze, bo przy kuchni elektrycznej (polecam indukcję!) wentylacja dotyczyć będzie usuwania oparów z gotowania i wymiany powietrza "bytowego".

 

ad 2. sufitu nie musisz zmieniać. Czy pod płytami sufit był tynkowany, czy jest goły strop?

 

 ad 3. nie żadną płytą! Zatynkować tynkiem, takim jak reszta ściany, czy inną zaprawą wyrównującą (np Atlasa) i wykończyć jak resztę ściany, tzn. wygładzić, jeśli reszta ściany jest pokryta gładzią, albo zatrzeć na równo zaprawą wyrównującą i pomalować. Gips przy oknie to nie jest dobry pomysł - nie lubi wilgoci, a  wilgoć przy oknie nie jest trudno...

 

Co do przebicia się do kanału wentylacyjnego: obadaj dokładnie wszystkie kanały, zajrzyj od góry, pomocnik niech oświetla kratki, a Ty obserwuj. Wymierz i zlokalizuj kanały i... nawiercaj, aż znajdziesz to co trzeba :)

4 godziny temu, matizeusz napisał:

(na 99% jeden z nich jest niezagospodarowany)

Niepokoi mnie ten 1% niepewności :scratching:

Link do komentarza

Czyli rozumiem, że dobrze byłoby namierzyć kominiarza i z nim porozmawiać na ten temat?

 

Ad 2. Jeśli dobrze mi wiadomo pod płytami znajduje się tylko szkielet konstrukcji, do której płyty są przymocowane i wypełnienie wełną. Nie ma jako takiego stropu - pomieszczenie można powiedzieć, że znajduje się na poddaszu.

 

Ad 3. Super, dziękuję za radę.

 

Tak też pewnie zrobię jeśli tylko kanał będzie wolny ;)

Ten 1% to już taka moja natura, że pozostawiam sobie margines błędu na jakieś moje niedopatrzenie, ale zanim zacznę działać dowiem się na 100% ;)

 

Link do komentarza

Jeśli masz sprawną wentylację, to nic nie stanie się sufitowi - tak robi się sufity na poddaszu nawet w łazienkach - najbardziej "mokrych" pomieszczeniach w domu.

 

WENTYLACJA!

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Miałem ostatnio trochę więcej czasu na przejrzenie rzeczy związanych z kominem i jak się okazało wszystkie kanały wentylacyjne są zagospodarowane. Ogólnie komin ma 2 kanały dymne (1 wolny) oraz 5 wentylacyjnych (2 wykorzystane w piwnicy, 1 łazienka na parterze, 1 kuchnia na parterze, 1 łazienka na piętrze). Stąd pojawia się pytanie czy w takiej sytuacji możliwe jest jakiekolwiek inne rozwiązanie zapewniające wentylację w takim pomieszczeniu aby mogło ono pełnić rolę kuchni?

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Szanowna Pani,

 

Jeżeli konstrukcja sufitu w systemie suchej zabudowy nie koliduje ze zmianami wprowadzanymi w pomieszczeniu, to można go zabezpieczyć przed zniszczeniem i zostawić.

 

Do salonu połączonego z kuchnią, proponujemy nowoczesny sufit podwieszany ze specjalnej płyty Knauf Cleaneo Akustik https://knauf.pl/produkty/knauf-plyta-cleaneo-akustik-sk , która ma unikatowe właściwości pochłaniania zapachów, dzięki zawartości  odwodnionego zeolitu. Ponadto Cleaneo Akustik redukuje echo i poprawia akustykę w pomieszczeniu. Więcej informacji znajdzie Pani na tej stronie internetowej

 

Do poprawienia nierówności i ubytków wokół okien wewnątrz pomieszczenia rekomendujemy zastosować tynk gipsowy ręczny Knauf Goldband https://knauf.pl/produkty/knauf-goldband. Zaprawa jest elastyczna, można nią wygładzić glify, aby estetycznie łączyły się z całymi powierzchniami ścian. Dobrze wiąże się z podłożem, które wcześniej należy zagruntować środkiem gruntującym Knauf Universalgrund https://knauf.pl/produkty/knauf-universalgrund-- . Tynk jest bardzo dobrym podłożem pod farby i tapety.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
    • Dzień dobry   Zachęcam do korzystania z moich usług Mieszkańców Poznania i okolic.   Posiadam wieloletnie doświadczenie w branży.   Prowadzę prace na budynkach jedno- i wielorodzinnych, obiektach komercyjnych i przemysłowych.   Każdy zakres elektryki, solidnie, terminowo i tynkarze błogosławią   Do usług Maciej Elektryk 509 419 365
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...