Skocz do zawartości

Jakie są zalety ogrzewania elektrycznego?


Recommended Posts

Gość peter11

Mimo wszystko jednak jest to droga opcja. Ja ograniczam sie do ogrzewania podlogowego, mam maty grzewcze polozone zima ratuja zycie mozna nawet na boso chodzic szczegolnie rano sie przydaje wiadomo

Link do komentarza

Mam doświadczenia z grzaniem prądem: Ogrzewałem tak niewielkie mieszkanie. Z uwagi na wymiary mieszkania nie miałem pieców akumulacyjnych, ale grzejniki konwekcyjne. W rezultacie, mając w domu małe dziecko, na grzanie prądem tylko w godzinach tańszej energii mogłem sobie pozwolić co najwyżej przy niewielkich mrozach.

 

Później wspólnota zdecydowała o założeniu ogrzewania centralnego (dom wybudowano z ogrzewaniem piecowym). Wybór był pomiędzy osiedlową ciepłownią na średni olej opałowy i kotłem na ekogroszek opalanym drobnym orzechem (przy tych mocach tak da się zrobić, niektóre wspólnoty w takie ogrzewanie weszły). Konsultacje wśród znajomych we wspólnotach, które zdecydowały się na te różne warianty ogrzewania wykazały, że kosztowo to na jedno wychodzi. Tu należy pamiętać, że z uwagi na moc kotła w porównaniu z domem jednorodzinnym dochodzą dodatkowe opłaty za korzystanie ze środowiska i wynagrodzenie dla zewnętrznej firmy obsługującej kocioł, no i nie wchodzi w rachubę zaniedbywanie przeglądów, na których, nie oszukujmy się, wielu Polaków oszczędza. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na mniej kłopotliwe i porównywalne cenowo ogrzewanie z ciepłowni olejowej (przypominam, że ciepłownia osiedlowa miała zgodę na używanie oleju tańszego – średniego). Ja przeforsowałem docieplenie budynku łącznie z tą inwestycją.

 

Wspólnota zdecydowała się na opłacanie ogrzewania według stałej stawki miesięcznej w ciągu całego roku. Ktoś zrobił dobrą robotę, licząc te koszty, bo korekty zależne od warunków pogodowych w rozliczeniu kosztów rzeczywistych były niewielkie.

 

Dla mnie w efekcie koszty ogrzewania w miesiącach zimnych były porównywalne do zwyżki moich wcześniejszych opłat za energię elektryczną związanej z ogrzewaniem (pomimo docieplenia 15cm styropianu!). Co oznacza, że przez parę ciepłych miesięcy dopłacałem do nowego systemu ogrzewania. Plus spłacałem swój udział w kredycie wziętym przez wspólnotę na docieplenie i wykonanie instalacji grzewczej. Jednocześnie komfort cieplny nie wzrósł i zależność od energii elektrycznej nie zmniejszyła się (pompy obiegowe też z niej korzystają).

 

Suplement: ciepłownia osiedlowa, pierwotnie olejowa, obecnie pracuje od paru lat na gaz ziemny, w efekcie opłaty bieżące za energię cieplną przestały rosnąć, a nawet minimalnie zmniejszyły się.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
    • Dzień dobry   Zachęcam do korzystania z moich usług Mieszkańców Poznania i okolic.   Posiadam wieloletnie doświadczenie w branży.   Prowadzę prace na budynkach jedno- i wielorodzinnych, obiektach komercyjnych i przemysłowych.   Każdy zakres elektryki, solidnie, terminowo i tynkarze błogosławią   Do usług Maciej Elektryk 509 419 365
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...