Skocz do zawartości

domek letniskowy


brachu

Recommended Posts

Chciałbym postawić domek letniskowy i zastanawiam się nad materiałem na ściany, jaki najlepiej. Wiem, że pora roku już nie jest odpowiednia, ale mam teraz urlop i z chęcią bym coś zaczął konstruktywnego robić dopóki jeszcze jest w marę ciepło. Czy coś wcześniej trzeba przygotować i jak się do tego zabrać.
Link do komentarza
Cytat

Chciałbym postawić domek letniskowy i zastanawiam się nad materiałem na ściany, jaki najlepiej. Wiem, że pora roku już nie jest odpowiednia, ale mam teraz urlop i z chęcią bym coś zaczął konstruktywnego robić dopóki jeszcze jest w marę ciepło. Czy coś wcześniej trzeba przygotować i jak się do tego zabrać.


Nie wiem jak od strony prawnej, wyglądają domki , czy nie trzeba pozwolenia .
jesli to ma być domek na fundamencie wylanym to chyba tak.
Osobiście takie domki oglądałem gotowe.
Widziałem też jak fachowcy robili taki domek letniskowy typu" WIEŻYCA".
Konstrukcja drewniana na belkach 7cm na 14cm jak krokwie do dachu.A łaty na dach 4cm na 4cm.
Domek postawiony był na trelinkach betonowych. Ściany wykonane z płytyt OSB, ocieplony.
Od środka płyty gipsowo-kartonowe. Podłoga drewniana, z desek calowych zaimpregnowanych na to mata i podłoga szwedzka.
Dach pokryty blachą tylko bez folii bo wtedy nie zachodzi blacha mchem zielonym. Musi być wentylacja.
W drugiej wersji ściany wewnętrzne były z płyty korkowej przymocowanej listewkami na łączeniach.
To takie moje obserwacje, proszę ich nie traktować jako rady, pewnie są różne rozwiązania.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
To zależy czy chcesz zbudować dom tylko na miesiące letnie czy i na te chłodniejsze. Grubość, rodzaj ściany i czy będzie ocieplony. To chyba najważniejsze założenia do planowania. Jak ma być tylko na wakacje to polecam drewno na materiał. Domy z drewna są drogie a chyba każdy kto mieszka w mieście marzy o takim. Przynajmniej domek letniskowy niech będzie taką odskocznią od miasta icon_smile.gif
Link do komentarza
No "mój" wątek co tu kolega podał, ja buduje własnie dom letniskowy na działce.
I jezeli jest to dom na trwale związany z gruntem czyli na normalnym fundamencie to wszelkie formalności zwiazane z budową załatwiasz IDENTYCZNIE jak przy budowie domu mieszkalnego.
Chyba, że ma to byc dom bez fundamentów, jakis drewniany mały to wtedy są do tego inne przepisy.
Link do komentarza
Proponuje kupić domek letniskowy do samodzielnego złożenia. Elementy są gotowe a montaż trwa krócej i nie powoduje zbytnich zniszczeń roślin, znajdujących sie w pobliżu. Poza tym koszt naprawdę niewiele przekracza ten systemem gospodarczym. Taki też postawiłem u siebie. Jednak nadaje się on tylko na miesiące letnie-ciepłe. Bardzo ładnie wyglądają domy z bali. Stawia się je szybko, a grubość i naturalność drewna sprawia, że są cieplejsze. Oczywiście impregnuje się je, najlepiej pod ciśnieniem. Są ponadto trwalsze i na pewno dłużej postoją.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Domek z suporexu, na zwykłej działce 300m; pokój z normalnym oknem, przedpokój, kuchenka z z odzielnymi drzwiami , komórka z osobnym wejściem. Pod dachem można coś schować. Jest nawet i "piwniczka" - 70X70 cm. Gdyby było ogrzewanie można by tam mieszkać cały rok. Domek jest murowany, otynkowany. I to był ten pierwszy krok do decyzji o kupnie większej działki i budowie DOMU. Naprawdę warto.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry, interesuje mnie wykopanie w skarpie podziemnych piwniczek, na wzór tych popularnych na Węgrzech i w Mołdawii (w których trzymano wino). Pytanie jak zrobić to bezpiecznie i sucho, no i czy są w Polsce firmy, które specjalizują się w tego typu realizacjach.  
    • Dom podpiwniczony. W wykuszu pod jednym oknem mam rysę pęknięcie idącą od pierwszego do ostatniego bloczka betonowego, praktycznie na samym środku okna. Pod ostatnią warstwą bloczku na pewno nie ma zbrojenia pod okiennego bo w sumie nie wiedziałem że przy betonowych bloczkach się to daje. Chciałbym to wzmocnić żeby już więcej nie pękało i to co przyszło mi do głowy to zdjąć górną warstwe bloczka, wkleić startery po obu stronach bloczka z prętów 12mm czy 8 mm i połączyć długimi prętami + strzemiona i zalał betonem czyli zrobił takie jakby nadproze przy parapetowe. Co o tym sądzicie.     
    • Proszę przede wszystkim zaobserwować jak w czasie deszczu spływa woda po zewnętrznej krawędzi tego balkonu, który ma Pan nad głową. Bardzo możliwe, że ten balkon od góry nie ma żadnej (lub żadnej sensownej) obróbki blacharskiej. Jeżeli tak jest, to woda po prostu cieknie po krawędzi płyty balkonowej i wszystko od niej nasiąka. Później zaczyna się łuszczyć, szczególnie ta nieszczęsna gładź, która najpewniej spuchła i częściowo została wymyta pod pasem nieprzepuszczalnej farby.  Farbę i warstwę gładzi trzeba w całości usunąć. Gładź zastąpić warstwą gładzi na bazie cementu. Ewentualnie nawet zaprawą cementową, ale to już wymaga wyczucia co do jej proporcji i konsystencji. Potem być może nawet dobra farba do betonu, taka której producent dopuszcza użycie nawet na schodach zewnętrznych i tarasach, Trzeba nią pokryć cały sufit.  Ponadto mam poważne wątpliwości, czy ta jednostka zewnętrzna klimatyzatora nie została założona zbyt blisko przegród (ściany i sufitu). Proszę sprawdzić w instrukcji, jakie wymagania stawia producent.  
    • Trudno się ostatecznie wypowiadać nie znając szczegółów, w tym tych technicznych. Jednak co do zasady instalacje nie powinny być wykonane w taki sposób, że ich naprawa wymaga naruszenia elementów konstrukcyjnych. Ale w starych budynkach bywa z tym różnie, nie sposób powiedzieć jaka jest faktyczna sytuacja i możliwości naprawy.  Ostatecznie jednak, jeżeli zarządca budynku (spółdzielnia mieszkaniowa) decyduje się na dokonanie napraw od strony Pani lokalu to podstawowym jego obowiązkiem jest przywrócenie wszystkiego do stanu pierwotnego. Czyli jeżli jakikolwiek element w mieszkaniu zostanie zniszczony lub uszkodzony to spółdzielnia musi go wymienić lub naprawić. Nie ma przy tym znaczenia cy spółdzielnia ma ubezpieczenie od takich zdarzeń losowych.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...