Skocz do zawartości

jaki styropian frezowany czy zwykłe płyty?


Recommended Posts

Napisano

pytanie za 100 pkt,:) , jaki wybrać styropian frezowany na zakładkę czy zwykłe płyty. Jaki są korzyści z frezu i jak to ma wpływ na izolacyjność,  współczynnik przenikania  U ?

Napisano

Jeżeli styropian jest zamocowany na ścianie starannie a większe szczeliny (ok. 4-5 mm) na połączeniach płyt są wypełnione np. pianą montażową,  to ewentualne straty ciepła wynikające z zastosowania płyt z bokiem frezowanym lub zwykłym będą pomijalne. W przypadku gdy staranność ułożenia jest daleka od ideału, a pomiędzy płytami występują szczeliny, wówczas płyty frezowane będą utrudniać przepływ strumienia ciepła z wnętrza budynku ograniczając straty energii. Płyty frezowane na zakładkę mogą być argumentem w kategorii rozwiązania bardziej odpornego na niestaranność wykonawcy.

Współczynnik U jest obliczany dla całej przegrody (np. wszystkie warstwy ściany) i przy jego obliczeniu nie uwzględnia się szczelin na połączeniach płyt. Warstwa izolacji jest traktowana w obliczeniach jako ciągła (nieprzerwana). Trzeba zaznaczyć, że w przypadku ocieplania ścian zewnętrznych styropian mocuje się tylko w jednej warstwie !

Na stronie Termo Organika bezpośrednio przy produktach są dostępne karty techniczne (przykładowa Tutaj), które zawierają m.in. wartości oporu cieplnego dla danej grubości.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku ocieplania powierzchni płaskich jak np. podłoga na gruncie czy stropodach.  W tych miejscach zazwyczaj stosuje się izolację z płyt styropianowych (bez frezu) w dwóch lub nawet trzech warstwach, ale to wynika z innych przesłanek np. przy ociepleniu podłogi pierwsza warstwa jest w grubości pozwalającej na "schowanie" instalacji technicznych, a kolejne jako już  właściwa warstwa izolacji pod wylewkę. W przypadku stropodachów co najmniej jedna warstwa płyt styropianowych w postaci "klinów" tworzy spadek, a kolejne zapewniają odpowiednia izolacyjność. 

Napisano
23 godziny temu, zagórowski napisał:

pytanie za 100 pkt,:) , jaki wybrać styropian frezowany na zakładkę czy zwykłe płyty. Jaki są korzyści z frezu i jak to ma wpływ na izolacyjność,  współczynnik przenikania  U ?

Zasadnicze. Jeśli między płytami są szpary przez które wnika zimno, to wchodzi ono nie tylko w szpary, ale i pod płyty. A więc wymiana ciepła jest spora. Styropian frezowany to ogranicza. Ale i tak ścisłe przyleganie krawędzi płyt jest b. ważne.

Oczywiście jest to zależne od uczciwości wykonawcy, bo po załozeniu tynku trudno to wszystko policzyć. Samo życie.

Mnie się zdaje, że różnice w efektywności mogą osiągać nawet 20 % (licząc między szczelną i nieszczelną warstwą styropianu).

Napisano

To już szacowanie, trzeba by zmierzyć wielkość strumienia przy danej temperaturze wewnątrz i na zewnątrz. Dwa domki modelowe o powierzchni załóżmy 30 m2.

Wątpię czy ktoś  prowadzi takie badania, zakładamy przecież, ze ocieplenie wykonamy prawidłowo. Poza tym w odniesieniu do gołych murów i tak zawsze odnotowujemy korzyści po sezonie grzewczym.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Gdyby nie zaatakowane mini słoneczniki nigdy bym nie zaczął interesować się Skorkiem .            
    • witam forumowiczów, Załaczam foto zniszczonego zębem czasu dachu, który aktualnie przecieka. Szykuje się do szybkiej reparacji, jednak póki co, nie będzie to pokrycie całości , a jedynie - zabezpieczenie obszaru, który przepuszcza na poddasze wodę. Proszę o informacje jakiego materiał będzie najlepszy? papa wierzchnia termozgrz? izoplast b?  nie mam doświadczenia. jak przygotowac powierznie? dzięki
    • Witam Szukam pomocy przy malowaniem farbą ceramiczną. Malowałem pokój na dwie warstwy. Po wyschnięciu gdy słońce wpada do pokoju to ukazują się takie pasy bardziej matowe, widać to tylko gdy patrzy się na ścianę pod kątem, na wprost tego nie widać. rozprowadzałem farbę wałkiem na ścianie po czym dodatkowo na koniec robiłem ostatni tych wałkiem zawsze od góry do dołu przed namoczeniem wałka i rozpoczęciem dalszego malowania - tak jak było na instrukcji od producenta. Malowałem wałkiem Anza Titex - jednak gdy jechałem od góry do dołu to tak jakby wałek się "puszył" i dlatego jest pasek bardziej matowy.   Jakieś rady co do malowania farbą ceramiczną ? ewentualnie jakieś inne wałki polecacie do tej farby ? Dodam, że mieszkanie jest po słonecznej stronie przez co temperatury w mieszkaniu są wyższe niż zawsze ale to jakoś 25/26 stopni.  
    • Mam. Odkryłem tajemnicę. Jest 1.00 w nocy, wylazlem zbierać opuchlaki z latarką. I wiecie co?   Skorki!   Na moich mini slonecznikach ozdobnych małych dziury w liściach od kilku dni.   Wpadam - a te skorki żrą jak opętane! Pozbierałem, postrząsałem - armia tego - podchodzę do Katalpy - a jakże!. Są. Żrą!   Uzbierałem do słoika moc.   To skorek! Szkodnik pieprzony biega jak oszalały i wyżera dziury! Będę powtarzał zbieranie po nocach. Pozdrawiam.  
    • Sprawdz firme tk-investor.pl, przez telefon udało mi się już sporo dowiedzieć w temacie nadzoru, a potem juz poprowadzili za ręke 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...