Skocz do zawartości

Zmiana lokalizacji budynku - prawa autorskie?


Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Mam pytanie, oto sytuacja:

1. Jest pozwolenie na budowę z projektem budowlanym złożone i zatwierdzone przez starostwo

2. w trakcie wykonywania fundamentów zostały one przesunięte ze względu na warunki - za zgodą architekta i przesunięcie nie narusza prawa budowlanego co do odległości od granic itd.

3. rozumiem że na taką zmianę należy złożyć projekt zamienny

4. mam mapkę od geodety z naniesionym obecnym położeniem fundamentów.

 

Pytanie - czy taki projekt zamienny, dotyczący TYLKO lokalizacji fundamentów musi złożyć architekt który wykonał projekt domu, a także umiejscowił go (projekt zagospodarowania działki) na działce? Czy też może zrobić to KAŻDY projektant i nie naruszy to żadnych praw autorskich architekta który to przygotowywał?

 

Bo rozumiem że jakby to dotyczyło zmiany w samej konstrukcji, wykonaniu domu jako takiego, ale to się NIE ZMIENIA. Fundament poszedł po prostu o 1,5 m w bok i został obrócony o kilka stopni do pierwotnego zamierzenia.

 

pozdrawiam

Mikołaj

Link do komentarza

Jeżeli architekt był autorem całości dokumentacji, czyli nie tylko projektu samego budynku ale również planu zagospodarowania działki to należy uznać, że cała koncepcja jest jego autorstwa. Pytanie czy dołączył do projektu zgodę na dokonywanie zmian i w jakim zakresie? Jeżeli nie, to pozostaje uzgodnić z nim czy sam dokona stosownych zmian, czy udzieli zgody na dokonanie ich przez innego projektanta.

Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedź!

Pytanie moje jest spowodowane też tym że zrozumiałe jest dla mnie że jeśli chodzi o dom, który zaprojektował wg. własnego pomysłu jest jego "dziełem" w rozumieniu prawa autorskiego, ale czy umiejscowienie domu w danym miejscu (które wyznaczają przepisy budowlane) jest "dziełem"? A samo przesunięcie fundamentu o metr bez naruszenia pozostałych elementów jest naruszeniem praw? To tak jakby zaprojektował UMIESZCZENIE ogrodzenia w następnym linii granicy działki a ktoś by cofnął ogrodzenie o metr w głąb działki...

Link do komentarza
8 godzin temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Jeżeli architekt był autorem całości dokumentacji, czyli nie tylko projektu samego budynku ale również planu zagospodarowania działki to należy uznać, że cała koncepcja jest jego autorstwa. Pytanie czy dołączył do projektu zgodę na dokonywanie zmian i w jakim zakresie? Jeżeli nie, to pozostaje uzgodnić z nim czy sam dokona stosownych zmian, czy udzieli zgody na dokonanie ich przez innego projektanta.

Jakie prawa autorskie? Przecież nie zmienia obrysu budynku ani nie dokonuje żadnych zmian konstrukcyjnych.

O przesunięcie o jakim tu mowa należałoby zgłosić sie do gminy czy nie jest sprzeczne z WZiZT czy MPZP.

Link do komentarza
2 godziny temu, mikolajb napisał:

Nie ma Planu Zagospodarowania dla tej działki i nie jest sprzeczne z Warunkami Zabudowy ani z żadnymi innymi przepisami...

To  w takim razie powinien zrobić w dzienniku budowy wpis geodeta że wytyczył nowe umiejscowienie domu oraz wpis kierownika budowy.

Po zakończeniu budowy będziesz robił inwentaryzacje geodezyjna i będzie dom naniesiony w tej lokalizacji w jakiej wybudowałeś.

Link do komentarza
Dnia 29.01.2019 o 16:32, mikolajb napisał:

Czy też może zrobić to KAŻDY projektant i nie naruszy to żadnych praw autorskich architekta który to przygotowywał

W opisywanym przypadku

Dnia 29.01.2019 o 16:32, mikolajb napisał:

w trakcie wykonywania fundamentów zostały one przesunięte ze względu na warunki

nie naruszy - patrz prawo autorskie art. w okolicach 49 (nie pamiętam dokładnie) który mówi że można, bez zgody twórcy, czynić zmiany w utworze, jeśli są one spowodowane oczywistą koniecznością, a twórca nie miałby słusznej podstawy im się sprzeciwić.

 

Aby inny projektant/architekt mógł cokolwiek zdziałać, inwestor musi zawiadomić urząd o zmianie projektanta/architekta.

 

Wpis w dziennik nic nie zmienia - teoretycznie kierbud powinien wstrzymać budowę bo przebiega niezgodnie z zatwierdzonym projektem.

Dnia 29.01.2019 o 16:32, mikolajb napisał:

3. rozumiem że na taką zmianę należy złożyć projekt zamienny

I tego się trzymaj - mocno trzymaj

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • No właśnie nie wiem jak podejść do tematu. Konstruktorka przez telefon zbyla stwierdzając że jak 15 cm to musi być dzialowka i można burzyc... to że dom ma ponad 50 lat to jej nie interesowało... bardzo renomowana Pani inżynier... a mi się właśnie wydaje że to nie jest jednoznaczne 
    • Mieszkałem w budynku z lat 70-tych, który miał ścianę działową oddzielającą kuchnie od malutkiego pokoju. Ścianka z gipsowej Pro-monty. I jeszcze ta ścianka była wzmocniona słupkiem z dwóch cegieł. Tylko ten słupek dawano tak głupio, ze mocno w kuchni przeszkadzał. I żeby tę ścianę chociaż wyrównać, bo stołu nie dało się wstawić, jeden z sąsiadów w klatce ten słupek rozebrał. A wtedy temu z góry ugięła się podłoga. Po prostu wstawili inne płyty stropowe niż w projekcie i ten słupek to trzymał.  Musiał zapłacić za całą operację podnoszenia i mocowania tej płyty. Dlatego boję się budynków z tamtych czasów. Połowa mojej rodziny pracowała wtedy w budownictwie i wiem, że to była wolnoamerykanka. Nawet przebiegi linii magistralnych uzbrojenia (rurociągi) są poprowadzone o innych trasach, niż to jest w planach. Koszmar. Dlatego bądź ostrożny, nie umiem Ci podpowiedzieć konkretnie.
    • Tzn 4 kondygnacje łącznie... najpierw garaż i tam jest poprowadzona belka wzmacniająca, potem parter gdzie chce usunac ściankę, potem 1 piętro i tam tak samo 2 pokoje są podzielone z tym że ta scianka na 1 piętrze jest zbudowana z pustakow wapiennych czyli też raczej dzialowka... też 15 cm i na długości 4m ucieka aż 10cm na skos
    • A jaki jest strop? Dopiero teraz do mnie dotarło, że parter i 4 kondygnacje... Coś mi tu źle pachnie. Na górze też jest taka ściana?     Dom 50-letni, czyli lata 70-te. Najgorszy czas dla budownictwa. Wtedy było najwięcej odstępstw od dokumentacji.
    • Witam wszystkich Mam dość sporawy problem z sciana która chce wyburzyc. Dom ponad 50 letni, 4 kondygnacje, brak dokumentacji, sciana na parterze między 2ma pokojami. Nie mam pewności czy sciana jest napewno dzialowa ponieważ intuicja podpowiadała ze 15cm to dzialowa.. z tym że to stare budownictwo i nie wiem czy to ma znaczenie. Wykułem trochę ściany przy stropie... I jest zalane od góry czymś twardym.. ktoś wie co to może być i czy to może być dzialowka? Po wyburzeniu ściany 'nowy' pokój miał by wymiary 4x8,6 Dołączam zdjęcia.     
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...